Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2018 > lipiec / sierpień

Od Redakcji

> Minuta po minucie


Listy

> Chcę żyć, nie pomijając niczego...


Pierwszy Plan

> Serce i historia

Spotkanie jest wyznaczone na 19 sierpnia w Rimini. Dzień rozpoczęcia Mettingu, który na tytuł 39. edycji wybrał słowa pochodzące sprzed dobrych kilkudziesięciu lat: „Siły poruszające historię to te same siły, które czynią człowieka szczęśliwym”.


Pierwszy Plan

> Wolność w zawieszeniu

„Rewolucja leninowsko-marksistowska, wyśniona przez rok ’68, ostatecznie zakończyła się fiaskiem. Ale rok ’68 zrewolucjonizował obyczajowość, to znaczy styl życia, najważniejszy poziom, o którym nikt nie mówi”.

Alessandra Stoppa


Pierwszy Plan

> Siła rzeczy

Przewodnicząca Emilia Guarnieri opowiada, dlaczego Meeting sięga swoimi korzeniami także roku ’68. Oraz „rewolucji” zaproponowanej przez księdza Giussaniego, o której mowa w tegorocznym tytule…

Davide Perillo


Pierwszy Plan

> Krzyk Hioba

Dlaczego Meeting proponuje wystawę poświęconą księdze napisanej ponad dwa tysiące lat temu? I co wspólnego z rokiem ’68 ma postać biblijna? Spotkanie z tajemnicą cierpienia odkrywa prawdę o tym, co przytrafiło się rozumowi (oraz pewności co do dobroci Boga). Po tym, jak Kant zabił Kanta.

Ks. Ignacio Carbajosa


Pierwszy Plan. Paul Claudel

> „Widzieć rzeczy niemożliwe”

Co zapełnia przestrzeń między jednostką a kosmosem? Tegoroczny Meeting zainauguruje teatralna adaptacja Atłasowego trzewiczka. 150 lat od urodzin autora zostaje wystawiony na scenie chrześcijański paradoks. Gdzie najmniejszy szczegół na zawsze zostaje przeszyty wiecznością.


Pierwszy Plan

> „Oto co unikatowego znalazłem w Rimini”

Podejście do odmienności. Sprzyjające środowisko do dialogu. Zdolność odnawiania się chrześcijaństwa. Oraz „troska o nadzieję” pokładaną w zbawieniu. Egipski dziennikarz, po raz pierwszy goszczący na Meetingu w ubiegłym roku, opowiada, dlaczego Meeting pozwolił mu dokonać rewizji własnych idei.

Sayyed Mahmoud


Ścieżki. Rozmowa

> Świadkowie w społeczeństwie, które nie wierzy

Fragmenty rozmowy o naszych czasach hiszpańskiego teologa z francuskim politologiem. Strach przed jutrem, brak porozumienia w sprawie wartości, zadanie chrześcijan (oraz religii): „Dopóki będzie istnieć człowieczeństwo, które jest dobrem dla wszystkich, można mieć nadzieję”.

Javier Prades / Olivier Roy


Ścieżki. Irlandia

> Mamy z Dublina

W przeddzień Światowego Spotkania Rodzin z Papieżem (21-26 sierpnia) udaliśmy się do Irlandii. W zranionym Kościele oraz po okrutnej kampanii referendalnej w sprawie aborcji życie wspólnoty CL pośród przyjaźni, playgroup z dziećmi oraz wystawy poświęconej Amoris laetitia. Ponieważ kraj (tak jak małżeństwo) „potrzebuje «ja»”.

Anna Leonardi


Ścieżki. Guy Consolmagno

> „Mówię wszystkim, że nauka jest radością”

Jest dyrektorem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, które wyraża „miłość Kościoła do wszechświata”. Wolność w zakresie prowadzenia badań, relacja między nauką a wiarą. I owo tak dziwne pytanie: „Czy ochrzciłbyś mieszkańca innej planety”?

Luca Fiore


Ścieżki. Nędznicy

> Wędrówka duszy

Opowieść o pracy nad adaptacją teatralną arcydzieła Wiktora Hugo. Oraz o odkryciu tekstu bardzo laickiego, będącego jednak dziełem religijnym, miejscami nawet mistycznym. „Nie sposób zrozumieć, jak mogło powstać”. Ponieważ piękna nie można udomowić.

Luca Doninelli


Fakt

> WhatsApp

Brazylia. Jedenastodniowy strajk kierowców ciężarówek. Protesty przeciwko podwyżkom cen paliw powodują efekt domina: brakuje jedzenia, kończy się benzyna, setki blokad paraliżują ulice, następnie odwołane loty, wstrzymane środki komunikacji miejskiej. A przede wszystkim naród, podzielony na tych, którzy wspierają, i tych, którzy potępiają kontestację uderzającą w życie wszystkich...


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją