Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2017 > lipiec / sierpień

Od Redakcji

> Z otwartą dłonią


Listy

> To ja mogłam być tą mamą i inne...


Pierwszy Plan. W stronę Meetingu

> Dziedzictwo, które żyje

Post-prawda, prawa, upadek wartości. Ale także praca, migracje i terroryzm. W tym roku prowokacja Meetingu w Rimini dotknie odkrytych nerwów naszego społeczeństwa. Nie po to, by poszukiwać rozwiązania w przeszłości. Ale w czymś, co już jest.

Paolo Perego


Pierwszy Plan. Oliwier Roy

> Rewolucja i proroctwo

„Nie ma dwóch oddzielnych światów”. OLIVIER ROY, który będzie gościł w Rimini, mówi o Zachodzie, islamie oraz przekazywaniu sensu.

Maurizio Vitali


Aktualności. Syria

> Początek pokoju

Historia TAMRASÓW, chrześcijańskiej rodziny, która przez rok była zakładnikiem ISIS. Noc szturmu, niewola i wiara młodych oraz ich ojca i dziadka. Matka w tym czasie prowadziła natomiast negocjacje z przywódcą rebeliantów. „By znaleźć zarzewie człowieczeństwa ukryte w popiołach”.

Anna Leonardi


Świadkowie. Franciszek

> Całkowite otwarcie

Kościoły reformowane, lefebryści, podróż do Egiptu… Jest to jeden z najmocniejszych fragmentów (którego trzeba nauczyć się w całości) jego pontyfikatu: „Włączać, przygarniać, zaprowadzać pokój”. Zawsze. Ponieważ „nikt nie jest potępiony na zawsze”.

Paolo Rodari


Rekolekcje. Zgłębianie

> Cenne ubóstwo

„Szczęśliwy ten, kto myśli o biednym”. Druga (i ostatnia część) podróży przez ubóstwo w Kościele pierwszych wieków. By przezwyciężyć wciąż czyhający dualizm między wiarą a miłością.

Francesco Braschi


Spotkanie. ks. Adam Wiński

> Wszystkiemu winny

W tym roku towarzyszył nam podczas ruchowych wakacji w Zembrzycach, gdzie w fascynujący sposób opowiadał o swojej pracy na misjach. Teraz natomiast w „wywiadzie z samym sobą”, jak sam nazwał tę rozmowę, dzieli się z nami wspomnieniami o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z Ruchem, oraz refleksjami dotyczącymi tego, w jaki sposób Ruch jest obecny w jego codziennym życiu. Kolejne nasze spotkanie na łamach „Śladów” z księdzem ADAMEM WIŃSKIM.

Gabriela Cyrys


Wywiad. J.J. Cadenas

> Szaleńcze roszczenie wolności

Sekularyzacja, zbawienie, neuronauka, Hiob, relacja z Kościołem. I Péguy: „Bóg chce być kochany przez ludzi wolnych, a nie przez niewolników”. Wielowątkowa rozmowa z fizykiem JUANEM JOSÉ CADENASEM.

Fernando de Haro


Kultura. Ernesto Sabato

> Znaki wieczności

Był cytowany podczas ostatnich Rekolekcji Bractwa CL. Portret ERNESTO SABATO, jednego z największych argentyńskich pisarzy. Nauka, komunizm, śmierć syna. Dzieje człowieka, który wiedział, że istnieje odpowiedź dla tego, kto poszukuje. I „może już się wydarza, po cichu i skrycie…”.

Cecilia Porfirio


Lektura. Księga Hioba

> Hiob stawia Boga na ławie oskarżonych. O niezawinionym cierpieniu

Borges nazywał „wzniosłą” Księgę, która o tym opowiada. Claudel zadawał sobie pytanie: „Kto kiedykolwiek bronił sprawy człowieka z tak wielką siłą?”. Oto dlaczego biblijna historia rzuca wyzwanie rozumowi współczesnych.

ks. Ignacio Carbajosa


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją