Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2011 > lipiec / sierpień

Ślady, numer 4 / 2011 (lipiec / sierpień)

Kościół

A tymczasem w Hiszpanii. Od wystaw po domy dla pielgrzymów

ks. José Miguel García


Sto rodzin, które będą gościły młodych ludzi, 500 wolontariuszy, czuwanie… Oto jak madrycka wspólnota Ruchu pomaga w przygotowaniach do ŚDM.

Sto rodzin, które otworzą przed pielgrzymami swoje domy. Ponad 200 studentów w służbach porządkowych. 300 dorosłych pracujących jako wolontariusze na zaplanowanych wystawach. Czuwanie poświęcone „Pięknu – wielkiej potrzebie człowieka”. Oraz przewodnik wydany w nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy, który ma pokazać wkład chrześcijan w budowanie Madrytu…

Hiszpańska wspólnota CL nie czeka z założonymi rękami na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Madrycie w dniach 16–21 sierpnia pod hasłem: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” (Kol 2, 7). Od września 2010 roku współpracuje z komitetem organizacyjnym, by przygotować to wydarzenie, w szczególności w sektorze wydarzeń kulturalnych, wolontariatu oraz przyjęcia pielgrzymów. Po to, by wraz z innymi członami Kościoła wyrazić potrzebę, na którą zwrócił uwagę Benedykt XVI w listopadzie ubiegłego roku w bazylice Sagrada Familia: „(…) w istocie to piękno jest wielką potrzebą człowieka, jest korzeniem, z którego wyrasta pień naszego pokoju i owoce naszej nadziei” (cyt. za: www.ekai.pl).

Światowe Dni Młodzieży powstały z inicjatywy błogosławionego Jana Pawła II, który pragnął nawiązać dialog z młodymi całego świata: „Zasadniczym celem ŚDM jest przywrócenie wierze centralnego miejsca w życiu młodych – tłumaczył sam Jan Paweł II. – Aby każdy mógł utkwić wzrok w osobie Jezusa”. I wszystkie ŚDM, wraz ze słowem oraz świadectwem Ojca Świętego, były dla młodych okazją do tego, by na poważnie potraktować swoje najgłębsze pragnienia, wyznać wspólnie wiarę, doświadczyć komunii Kościoła oraz współdzielić z innymi wielki otrzymany dar.

Z tą nadzieją przygotowujemy w Madrycie XXVI Światowe Dni Młodzieży. To droga, podczas której od razu chcieliśmy potraktować na poważnie osąd Papieża dotyczący dzieła Gaudiego. Po jego wizycie w Barcelonie powstała ulotka (Historyczna sposobność, zob. Od redakcji, „Ślady” 6/2010), rozprowadzona wśród przyjaciół oraz w miejscach pracy. Piszemy w niej: „Tutaj zaczyna się prawdziwy dialog z nowoczesnością, do którego Papież nas zaprasza, stając wobec pięknych dzieł, które zmuszają człowieka do zadawania pytań; które są «widzialnym znakiem niewidzialnego Boga». (…) Dialog nie będzie możliwy, jeśli ludzie, którzy nas spotykają, nie będą mogli zobaczyć i dotknąć tego piękna w naszym człowieczeństwie oraz w naszych dziełach…”. Nasze zaangażowanie w kulturalne gesty, które będą towarzyszyć przez cały tydzień ŚDM, rodzi się właśnie z pragnienia udzielania głosu temu uniwersalnemu językowi piękna.

Parki i krużganki. Na przykład na wystawach. Komitet organizacyjny wybrał osiem, które zostaną zaprezentowane w parkach, krużgankach oraz kościołach: „Portyk Chwały. Na końcu drogi jest Ktoś, kto na ciebie czeka”, „Pasja do człowieka. Święty Turybiusz de Mogrovejo”, „W służbie u Boga i Króla. Paragwajskie reducciones [społeczności indiańskie]”, „Kaplica Sykstyńska a tajemnica ciała”, „Ziemia dla człowieka”, „Sztuka współczesna a wiara”, „Chrześcijanie prześladowani”, oraz „Sagrada Familia. Moved by Beauty [Poruszony pięknem]”, która zostanie pokazana w uprzywilejowanym miejscu – w parku Retiro, ustanowionym sercem całego wydarzenia. Została ona przygotowana przez kilku wolontariuszy, z pomocą architektów oraz budowniczych bazyliki Sagrada Familia. To sposób na to, by sprowadzić Gaudiego do Madrytu, zważywszy że nie wszyscy pielgrzymi będą mogli zatrzymać się w Barcelonie. A przede wszystkim po to, by opowiedzieć za pomocą różnych środków multimedialnych o wzruszeniu tego, kto odwiedził ostatnią z wielkich gotyckich katedr Europy. Pomyślano nawet o laboratoriach, w których pielgrzymi będą mogli fizycznie uczestniczyć w budowie Sagrady Familii, doklejając kawałek do mozaiki na jednym z pinakli albo pisząc intencję, która zostanie potem umieszczona pod podłogą w wejściu do zakrystii. Warta podkreślenia jest współpraca z organizatorami. Tak jak w przypadku wystawy o paragwajskich reducciones, której pomysł zrodził się podczas przygotowań do podobnej wystawy zaprezentowanej na Meetingu w Rimini w 2009 roku. Przez cały rok wolontariusze z Ruchu spotykali się, pracując nad panelami wraz z jezuitami z Madrytu, którzy gościli ich w swoich krużgankach.

Na czwartek 18 sierpnia, na godzinę 22.00 w parku Berlin zaplanowane jest czuwanie, którego tematem będzie: „Piękno jest wielką potrzebą człowieka”. Będzie to publiczny gest, w którym zostaną wykorzystane obrazy, filmy wideo oraz pieśni z całego świata; punktem wyjścia będzie refleksja przygotowana na Meeting w 2002 roku przez ówczesnego kardynała Ratzingera. W celu przygotowania czuwania co tydzień grupa około 10 wolontariuszy spotyka się, stawiając czoła rozmaitym problemom organizacyjnym – od scenografii, służącej upiększeniu miejsca, po wypełnianie zezwoleń na zamieszczenie telebimów itp.

Dla przybywających został wymyślony ad hoc przewodnik po mieście, zatytułowany Madryt do głębi. Pomysłodawcą był ksiądz Emilio Pérez z Ruchu, który cierpliwie koordynował charytatywną pracę dziesiątek wykładowców i naukowców, aż do momentu druku. Przewodnik ten, rozprowadzony w 50 tysiącach egzemplarzy po kościołach i wszystkich oficjalnych punktach sprzedaży na ŚDM, ma na celu pokazanie wkładu chrześcijan w budowę stolicy. Ponadto we współpracy z Wydziałem Teologicznym św. Damazego oraz Muzeum Katedralnym Almudeny zorganizowane zostały kursy dla wolontariuszy-przewodników.

W ten sposób oczekujemy na przyjazd Benedykta XVI. Uczestniczymy też w licznych momentach liturgicznych, katechezach oraz modlitwie, a wszystko z myślą o tym, by sobie pomóc w osobistym spotkaniu z Chrystusem, które jest największą korzyścią z tego wszystkiego, co może wydarzyć nam się w życiu. Dlatego Ruch w Hiszpanii proponuje udział w ŚDM jako letni gest edukacyjny. Będzie to dla nas okazja doświadczenia osobiście propozycji księdza Juliána Carróna – korzyści dla człowieka płynącej z wiary. Wielu już może świadczyć o niej poprzez swoje doświadczenie w rodzinie, szkole i na uniwersytecie. Chcieliśmy okazać naszą gotowość uczestnictwa w przygotowaniach tego wydarzenia oraz przyjęcia Ojca Świętego po to, by wciąż doświadczać tej płynącej z wiary korzyści.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją