Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2018 > maj / czerwiec

Ślady, numer 3 / 2018 (maj / czerwiec)

Lektury

Książki na lato

Od Papieża po propozycje dla młodzieży. Oto tytuły, które Ruch sugeruje jako kontynuację drogi także podczas wakacji.


Na początek Gaudete et exultate, adhortacja apostolska papieża Franciszka o „wezwaniu do świętości we współczesnym świecie”. „Pan chce od nas wszystkiego, a to, co oferuje, to życie prawdziwe, szczęście, dla którego zostaliśmy stworzeni” – pisze Papież w pierwszym ze 177 paragrafów. A świętością, powołaniem wszystkich, jest właśnie to „szczęście”, ta intensywność życia, odwrotność „życia przeciętnego, rozwodnionego, pustego”.

Następnie powieść Cień ojca Jana Dobraczyńskiego. Jest to historia świętego Józefa opowiedziana przez pisarza, który wykorzystuje Pismo Święte i apokryfy jako źródło swojej twórczości, ale dodaje do nich zdolność utożsamiania się, sugestywnie kreśląc obraz człowieka żyjącego w całkowitym zawierzeniu się relacji z Ojcem i Synem i dlatego zdolnego do bezgranicznej miłości do Maryi i powierzonego mu Dziecięcia. „Jest to najpiękniejsza możliwa do pojęcia postać człowieka, który istniał w chrześcijaństwie – powiedział kiedyś ksiądz Giussani. – To był człowiek taki jak inni, był skażony grzechem pierworodnym tak jak ja. Pomyślcie, jaki rodzaj głębokiego dystansu przeżywał w całkowitej bliskości z Maryją. Jest tak, kiedy mówi się, że powołanie do dziewictwa jest posiadaniem z oderwaniem w środku, z bólem w środku, gdzie siła miłosnej relacji w całości koncentruje się i uwidacznia w cierpieniu, jakie znajduje się w środku, gdzie czuje się to, co naprawdę jest miłością, już się rozpoczyna: jest jak poranek…”

Wreszcie Skała Louisa de Wohla. Historia Kościoła niebędąca romansem, do których przyzwyczaił nas autor wspaniałych opowieści o świętych, ale napisana w formie eseju. Zwięzły, żywy tekst, liczący 23 rozdziały, obejmuje wydarzenia od czasów opisanych w Ewangelii do śmierci świętego Jana XXIII, przechodząc przez najważniejsze etapy „największej epopei wszechczasów”. Przede wszystkim pomaga wejść w tajemnicę – w bardzo konkretny i fizyczny sposób – wspólnoty zrodzonej do tego, żeby być „skutecznym znakiem Boga w historii”, zgodnie z definicją znajdującą się w książce Dlaczego Kościół, tekstu, nad którym Ruch od jakiegoś już czasu pracuje podczas Szkoły Wspólnoty.

Ostatnia książka jest natomiast wskazana dla młodzieży GS: Zwiastowanie Paula Claudela. Historia młodej Wioleny, jej ojca Anne’a Vercorsa oraz Piotra z Craon, budowniczego katedr, jest klasyką wśród ulubionych książek księdza Giussaniego. „Nasz Ruch rodził się w oparciu o ten tekst – pisze, prezentując go. – Jest w nim skoncentrowany geniusz katolickiego chrześcijaństwa, dla mnie jest to największa poezja ubiegłego wieku”. Czy to wystarczy, żeby go przeczytać, być może ponownie?


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją