Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2016 > lipiec / sierpień

Ślady, numer 4 / 2016 (lipiec / sierpień)

Pierwszy plan

Wstęp

Tegoroczny Meeting Przyjaźni między Narodami w Rimini otworzy swoje podwoje 19 sierpnia


Tegoroczny Meeting Przyjaźni między Narodami w Rimini otworzy swoje podwoje 19 sierpnia – jego rozpoczęcie uświetni przemówienie prezydenta Republiki Włoskiej Sergia Mattarellego – zakończy się zaś 25 sierpnia wydarzeniem poświęconym Matce Teresie z Kalkuty (jej kanonizacja odbędzie się 4 września w Rzymie). W międzyczasie odbędzie się ponad sto prezentacji, osiem przedstawień, siedem dużych wystaw i wiele innych wydarzeń, którym przyświecać będzie hasło 37. edycji Meetingu: „Ty jesteś dobrem dla mnie”.

Tegoroczny temat podkreśla to, w jaki sposób ludzka natura wskazuje na nieuniknioną konieczność relacji, na spotkania jako na coś, czego potrzebujemy w pierwszej kolejności, by odkryć prawdę o sobie i o świecie. Ludzie potrzebują innych ludzi, by współdzielić ich pragnienia, plany, trudności, ofiary, lęki i ból – by dzielić rację swojego istnienia, motywację tworzenia społeczności. Poprzez różne prezentacje i wystawy Meeting będzie próbował odpowiedzieć na wyzwania stawiane przez ten temat. Poniżej proponujemy krótki zwiastun wydarzeń w Rimini.

Wiele międzynarodowych prezentacji skoncentruje się na palących współcześnie problemach. Odbędzie się między innymi spotkanie zatytułowane „Żyć jak chrześcijanie”, którego gościem będzie wikariusz apostolski Północnej Arabii, biskup Camillo Ballin. Na Meeting przybędzie także ojciec Federico Trinchero, misjonarz karmelita pracujący w Bangui, w Republice Środkowej Afryki. W spotkaniu zatytułowanym „Jaki islam w Europie?” weźmie udział Wael Farouq oraz Aziz Hasanović, Wielki Mufti Chorwacji; w dyskusji „Społeczeństwo budujące pokój. Przykład Tunezji” będzie natomiast uczestniczyć Mohamed Fadhel Mahfoudh,, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2015 roku, przewodniczący Tunezyjskiego Zgromadzenia Prawników, oraz profesor Fadhel Moussa, były dziekan Wydziału Prawa oraz członek Narodowego Zgromadzenia Konstytucjonalnego; profesor Joseph Weiler,przewodniczący Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego, przygotował natomiast prezentację „Quo vadis, Europa?”.

Odbędzie się wiele konferencji poświęconych integracji i przebaczeniu. Na przykład konferencja, w której weźmie udział lekarz onkolog-hematolog Renzo Canetta oraz Guido Piccarolo, z CEO Los Angeles Habilitation House. Natomiast Mary O'Callaghan, Orlando Carter Snead z Uniwersytetu Notre Dame i Jean Vanier, założyciel wspólnoty „Arka”, będą rozmawiać o „Niepełnosprawności jako zasobie”. O swoim doświadczeniu będzie także opowiadać argentyński duchowny posługujący w slumsach, ojciec José Maria „Pele” di Paola, koordynator Komisji Episkopatu Argentyny do walki z nadużywaniem substancji uzależniających. Goście z Brazylii – Valdeci Antônio Ferreira, dyrektor generalny FBAC (Brazylijskiej Wspólnoty Pomocy Więźniom), Carlos Rezende e Santos, najwyższy sędzia Trybunału Sprawiedliwości w Minas Gerais, oraz były więzień Daniel Luiz da Silva przybędą z prezentacją zatytułowaną „Nikt nie ucieknie przed miłością”.

Wśród zaplanowanych przedstawień znajduje się między innymi spektakl „Noc bezimiennego” w wykonaniu Franca Branciarolego, oraz „Thomas More”,sztuka przygotowana w związku z 400. rocznicą śmierci Williama Szekspira.

Z wystaw będzie można zobaczyć ekspozycję poświęconą Matce Teresie z Kalkuty, której kuratorem jest postulator jej procesu kanonizacyjnego; powstała ona w oparciu o dokumenty odnalezione dopiero po jej śmierci: listy do rodziny, do przewodnika duchowego, do arcybiskupa Kalkuty, do swojego zgromadzenia zakonnego. Obok fotografii i nagrań zaprezentowane zostaną także przedmioty należące do Matki Teresy, między innymi jej sari. Wystawa American Dream. W podróży ze świętymi amerykańskimi” opowiada natomiast historie Kateri Tekakwitha (1656–1680), Junípera Serry (1713–1784) – ojca misji w Kalifornii, Elizabeth Ann Bayley Seton (1774–1821) – pierwszej amerykańskiej świętej, Franceski Cabrini (1850–1917) oraz świętego Damiana z Molokai (1840–1889), który służył trędowatym na Hawajach. Kuratorem wystawy „Gruzja: pejzaż wiary i złota” jest archeolog Marylin Kelly-Buccellati oraz Muzeum Narodowe w Tbilisi. Będzie to wędrówka po przebogatej tradycji tamtejszej sztuki chrześcijańskiej, którą wyróżnia wielka oryginalność tematów i stylów. Ekspozycja „Migranci, wyzwanie spotkania” spróbuje natomiast zmierzyć się z tytułowym zagadnieniem nie tyle jako „problemem”, ale patrząc na nie z punktu widzenia emigrujących mężczyzn i kobiet. Kuratorów tej wystawy poruszyło pytanie, kim jest „drugi”, pukający do naszych drzwi, i dlaczego postanowił zostawić swój dom. Natomiast „Objęcie, które ocala. W sercu Miłosierdzia” to wystawa poświęcona Jubileuszowi Miłosierdzia, przygotowana między innymi przez Carlosa Ávilę Molinę, ambasadora Hondurasu przy Stolicy Apostolskiej. Wreszcie ekspozycja „Odbudować Niebiosa. Odbudowa Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem” opowiada o przygodach związanych z pracami prowadzonymi w jednym z najdroższych chrześcijaństwu miejsc, które są przedsięwzięciem nie tylko konserwatorskim, ale także ludzkim i ekumenicznym.

A wszystko to w nadziei, że pomoże to eksplodować pięknu potrafiącemu przyciągać ludzi i czynić ich pragnienie czymś dobrym dla nich oraz dla całego świata. Możecie tam być także dzięki transmisji wszystkich wydarzeń, które znajdziecie na stronie: www.meetingrimini.org.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją