Ślady
>
Archiwum
>
2007
>
wrzesieĹ / paĹşdziernik
|
||
Ślady, numer 5 / 2007 (wrzesieĹ / paĹşdziernik) Pierwszy Plan Powiedzieli... GIANCARLO CESANA WykĹadowca Medycyny Pracy na Uniwersytecie PaĹstwowym w Mediolanie âNie wszystkie propozycje sÄ prawdziwe. PrawdziwÄ jest ta, ktĂłra uwzglÄdnia podstawowe ludzkie cechy: rozum i wolnoĹÄ. JeĹźeli propozycja nie porusza rozumu i wolnoĹci nie jest prawdziwa, jeĹźeli trafia jedynie do uczuÄ nie jest prawdziwa. PrawdziwÄ propozycjÄ jest ta, ktĂłra otwiera szeroko umysĹ, przywoĹuje wolnoĹÄ, jest wyzwaniem, angaĹźuje wszystkie twoje moĹźliwoĹciâ.
WLADIMIR LEGOJDA WykĹadowca PaĹstwowego Instytutu StosunkĂłw MiÄdzynarodowych MGIMO w Moskwie âDla chrzeĹcijanina prawda nie jest czymĹ, ale kimĹ. Prawda to sam Chrystusâ.
JOSEPH H.H. WEILER WykĹadowca prawa miÄdzynarodowego w New York University School of Law âSĹowa PapieĹźa skierowane sÄ nie tylko do Ĺwiata, ale rĂłwnieĹź do wszystkich wierzÄ cych chrzeĹcijan, ktĂłrzy nie wstydzÄ siÄ pokazywaÄ, Ĺźe sÄ ludĹşmi wiary, wĹaĹnie dlatego, Ĺźe sÄ ludĹşmi rozumuâ.
FRANCESCO VENTORINO WykĹadowca ontologii i etyki WydziaĹu Teologicznego âĹw. PawĹaâ w Katanii. âczĹowiek odrzuca prawdÄ, poniewaĹź nie wie czego szukaÄ. Nie zna prawdy, ktĂłra szuka czĹowieka. W pewien sposĂłb inicjatywa poszukiwania naleĹźy do prawdy, do Boga, a czĹowiek, sprowokowany tÄ inicjatywÄ , odpowiada Bogu swoim maĹym ÂŤtakÂť. Taka jest odpowiedĹş KoĹcioĹa na sceptycyzm Ĺwiataâ.
PIERBATTISTA PIZZABALLA Kustosz Ziemi ĹwiÄtej âjest dla mnie bardzo waĹźne, aby byÄ w Ziemi ĹwiÄtej, w miejscach ĹwiadczÄ cych o fakcie, ktĂłry rzeczywiĹcie siÄ wydarzyĹ. Nie chodzi o zasadÄ, filozofiÄ czy teologiÄ. Jezus staĹ siÄ ciaĹem wĹaĹnie tam i przede wszystkim dlatego jest tak istotnÄ sprawÄ , aby tam ĹźyÄ. Oznacza to ĹÄ cznoĹÄ z wĹasnymi korzeniami. PierwszÄ rzeczÄ jest bycie tam w imieniu KoĹcioĹa, z caĹym KoĹcioĹem i dla caĹego KoĹcioĹaâ.
JOHN MILBANK WykĹadowca WydziaĹu Religii,Polityki i Etyki University of Nottingham âUsiĹowanie oddzielenia miĹoĹci od prawdziwego poznania powoduje pewnego rodzaju degradacjÄ miĹoĹci do osobistej ciekawoĹci i wĹadzy nad innymi osobami. Poznanie bez miĹoĹci ostatecznie staje siÄ wysoce destrukcyjnÄ siĹÄ . Prawdziwe poznanie jest zawsze zwiÄ zane, poĹÄ czone z miĹoĹciÄ : aby poznaÄ jakÄ Ĺ rzecz musimy pragnÄ Ä jÄ poznaÄâ.
STEFANO ALBERTO WykĹadowca Wprowadzenia do teologii Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie âRzeczywistoĹÄ, tak, jak jest poznawana w doĹwiadczeniu, porusza ĹwiadomoĹÄ czĹowieka, poniewaĹź przywoĹuje jÄ nieuchronnie do czegoĹ, co jest jej przeznaczeniem. CzĹowiek moĹźe poznaÄ rzeczywistoĹÄ na ile ta przywoĹuje go do jego przeznaczenia. Bez oczywistoĹci nie bylibyĹmy wzruszeni, a bez wzruszenia nie byĹoby moĹźliwe poznanie, pozwolenie na bycie poruszonymi przez prawdziwe znaczenie rzeczyâ.
MAGDI ALLAM Wicedyrektor Corriere della sera âÂŤObrona chrzeĹcijan na ĹwiecieÂť jest rĂłwnoznaczna, z obronÄ nas samych, tutaj w naszym kraju, poniewaĹź w grÄ wchodzÄ te same wartoĹci i zagroĹźenie jest identyczne. Tylko jeĹźeli bÄdziemy protagonistami wszystkiego, co dzieje siÄ na naszej planecie i jeĹźeli bÄdziemy zdolni do brania pod uwagÄ zgodnych z prawem ĹźÄ daĹ wszystkich osĂłb dobrej woli w Ĺwiecie, potrafimy utrzymaÄ ludzkÄ cywilizacjÄâ.
LAURENT LAFFORGUE WykĹadowca matematyki w Institut des Hautes Ătudes Scientifiques w ParyĹźu âChciano uczyniÄ dziecko niezaleĹźnym, wymagajÄ c, aby samo zdobywaĹo umiejÄtnoĹci i doĹwiadczenie. Marzono, aby zobaczyÄ jak staje siÄ twĂłrcze w jego najbardziej kruchym wieku. JednakĹźe dzieci, ktĂłre chcieliĹmy widzieÄ niezaleĹźnymi tak wczeĹnie, prawie nigdy nie staĹy siÄ takie, nawet w dojrzaĹym wieku, poniewaĹź nie zostaĹy im przekazane narzÄdzia bycia wolnymi i twĂłrczymiâ.
|