Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 1996 > Biuletyn (31-32) lipiec / październik

Ślady, numer specjalny / 1996 (Biuletyn (31-32) lipiec / październik)

Czas i świątynia

Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski, Arcybiskup Metropolita Krakowski napisał wstęp do polskiego wydania książki ks. Luigi Giussani „Czas i świątynia”. Książka została opublikowana przez znaną już w Polsce, przez ponad trzydzieści opublikowanych prac, częstochowską Bibliotekę „Niedzieli”. Czytelnik znajdzie w książce różnorodne i ważne tematy: powołanie ochrzczonego, dom Nazaretański, spotkanie z Chrystusem i rozumny charakter wiary chrześcijańskiej.

Franciszek Kard. Macharski


Ten zbiór tekstów księdza Luigi Giussani przekazuje Czytelnikom to żywe doświadczenie wiary chrześcijańskiej, z którego się narodził ruch „Comunione e Liberazione”. Ksiądz Giussani składa tutaj świadectwo doświadczenia, i chce, żeby ono dotarło do wszystkich, których on ogarnął przecież do tej pory aż w 64 krajach.

Jaka jest natura tego powołania do wspólnoty? Jest ono przez chrzest wspólnym powołaniem każdego chrześcijanina. Ale przecież choć się jest powołanym i przyjmuje się ten fakt w konkretnym miejscu i konkretnym czasie, „hic et nunc”, to zawsze jeden i ten sam jest, od którego przychodzi wezwanie: Jezus Chrystus, Zbawiciel - Król i Pan człowieka i jego dziejów.

Królów Król i panów Pan, a przecież pierwszym Jego „byciem u siebie”, pierwszym w pełnym tego słowa znaczeniu „domem” była Maryja: Ona, pierwsze „miejsce” wcielonego Boga w świecie, przygotowane Niepokalanością od poczęcia. Znakiem Jej powołania jest rzeczywistość zewnętrznie tak mało królewska i pańska, a przecież najbogatsza w swym wnętrzu: Dom Nazaretański! Najpierw on, a potem, do końca wieków Kościół, mistyczne a przecież równocześnie tak konkretne Ciało Chrystusa.

Jego znakiem i równocześnie najskuteczniejszym sposobem urzeczywistnienia jest dziewictwo - dziewictwo Maryi, Dziewicy - Matki Chrystusa. Żeby to pojąć w wierze, iż jest ono sposobem na posiadanie skarbu największego i na skuteczne sprawowanie go, żeby skarb stał się udziałem świata i przemieniał go: „Ojcze, przyjdź Królestwo Twoje!”.

Kiedy św. Piotr mówi nam o uzasadnieniu naszej nadziei, o „zdawaniu z niej sprawy”, idzie za tym wątkiem ksiądz Giussani, ogromną wagę przykładając do uznania rozumności wiary chrześcijańskiej. Mówiąc do młodych, i to w wieku szkoły średniej i wyższej, często powraca do metody, jaką obrał Chrystus objawiając człowiekowi Ojca.

Niezmiernie ważna jest w katechezie Założyciela „Comunione e Liberazione” kategoria spotkania z Chrystusem. Od Zbawiciela pochodzi inicjatywa i treść każdego spotkania i ma ono miejsce zawsze, w każdym czasie i każdym miejscu, w Kościele, który jest „instytucją” zbawienia.

Powróciłem do niektórych wątków przekazu, jaki otrzymujemy w tym zbiorze tekstów księdza Luigi Giussani, żeby zachęcić czytelników do czerpania z ich bogactwa i zachęcić Wydawnictwo, któremu jesteśmy wdzięczni za tę publikację, i zachęcić Wydawców, żeby nam udostępniali następne.

Niech Chrystus pobłogosławi, aby się nam otwierały i rozgrzewały serca na głos Pana, który przychodzi, żeby i iść z nami.

 

Franciszek Kard. Macharski

Kraków, 12 września 1996 r.

 


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją