Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2014 > lipiec / sierpień

Ślady, numer 4 / 2014 (lipiec / sierpień)

Pierwszy Plan. Meeting 2014

Tam, gdzie się czeka

„Kościół musi wyjść ku egzystencjalnym peryferiom”. Do tego nieustannie zaprasza papież Franciszek. Co jednak można odkryć, gdy idzie się do tych "miejsc", które nie mają ani granic geograficznych, ani uwarunkowań społecznych? I co oznacza to, że Przeznaczenie staje się towarzyszem człowieka?


To będzie Meeting peryferii. Nie tylko tych fizycznych, gdzie endemiczna bieda, wojny i tysiące kryzysów wstrząsających nieustannie światem zmuszają miliardy osób do życia w ciągłej niepewności. Ale także tych egzystencjalnych, równie drogich – od zawsze – papieżowi Franciszkowi i bardziej nieuchwytnych, trudniejszych do wybadania. Ponieważ są wszędzie tam, gdzie ludzkie serce jest dalekie od tego, czego poszukuje. Mogą to być peryferie campusu uniwersyteckiego, znajdującego się w sercu Stanów Zjednoczonych, nie mniejsze od argentyńskiej faweli albo szkoły położonej pośród syberyjskich stepów, o czym można się przekonać na następnych stronach.

W Rimini, między 24 a 30 sierpnia, będzie się rozmawiać o tym wszystkim. Na to wszystko będzie się patrzeć. Co pozwala człowiekowi żyć wszędzie i poszukiwać szczęścia – pełni – w każdych warunkach? Co go podtrzymuje? Dlaczego pierwszą, największą pomocą paradoksalnie może być to uwarunkowanie, to znaczy okoliczności, w których się żyje, rzeczywistość? I co się wydarza, kiedy w tych okolicznościach, na peryferiach, wydarza się chrześcijaństwo, to znaczy najbardziej nieprzewidywalny fakt, poprzez który Przeznaczenie postanowiło nam towarzyszyć?

Zobaczymy to podczas Meetingu. Możemy zacząć to dostrzegać w tych peryferyjnych historiach. Niektóre zostaną opowiedziane także w Rimini, inne nie. Wszystkie jednak pomagają zrozumieć, dlaczego – jak pisał ksiądz Giussani – „Przeznaczenie nie pozostawiło człowieka samym”.

 

 

 


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją