Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2005 > maj / czerwiec

Ślady, numer 3 / 2005 (maj / czerwiec)

CL

"Dlaczego Kościół". Aktualne pytanie, zaskakująca odpowiedź

Agnieszka Strzałkowska


Ks. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Ewa Czaczkowska, dziennikarka Rzeczypospolitej, Stanisław Sojka, muzyk – trójgłos na temat ksiązki ks. Luigi Giussaniego

Pod koniec marca w warszawskim pałacu Staszica odbyła się ogólnopolska prezentacja książki ks. Luigiego Giussaniego Dlaczego Kościół. Do panelu dyskusyjnego zostali zaproszeni: ks. Abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, Ewa Czaczkowska, dziennikarka oraz Stanisław Sojka, muzyk. Kiedy spod smyczka skrzypiec Ani Czyżewskiej popłynęła melodia Adaggio Jana Sebastiana Bacha w sali było zebranych ok. 150 osób. Dzięki projekcji fragmentów filmu przygotowanego z okazji 50-lecia CL uczestnicy mogli poznać ks. Luigi Giussaniego, a także migawki z życia Ruchu.

 

Kościół jak CL

„Z księdzem Prałatem Luigim Giussanim nie spotkałem się bezpośrednio, ale poznałem go poprzez lektury jego książek i wypowiedzi” – stwierdził Arcybiskup Tadeusz Gocłowski. „Ten niezwykły optymizm, który promieniuje z wszystkich słów ks. L. Giussaniego udziel a się ludziom. Dlatego pierwsza rodząca się myśl to wdzięczność dla człowieka, który tak kochał Kościół” – dodał.

Zdaniem Arcybiskupa autor Dlaczego Kościół prezentuje w swojej książce nie jako dogmatyk, czy historyk, ale jako znakomity katecheta, który często odwołuje się do doświadczenia człowieka wierzącego. „jest świadkiem, jest uczniem Jezusa Chrystusa, zakochanym w swojej matce – Kościele”. Ponadto, korzystając z bogactwa literatury, ks. Giussani przywołuje wiele doświadczeń swoich ulubionych autorów. Arcybiskup podkreślił, że warto sobie uświadomić kim byli ci, których cytuje. „Czasami ma się wrażenie, ze sam woli milczeć, aby im oddać głos. Oni nie tyle dopełniają jego myśli, ile zabierają głos”. Wśród nich pojawiają się m.in. F. Rabelais, G.K. Chesterton, Dante Alighieri, H. Lubac, R. Guardini, A. Leopardi.

Abp Gocłowski zauważył również, że czytając prezentowaną książkę można odkryć, iż ukazywany w niej obraz Kościoła jest faktycznie wcielany w życie w środowisku autora. Można zatem wnioskować, ze Kościół powinien stawać się taki jak Comunione e Liberazione.

 

Kościół to życie

Ks. Giussani daje zaskakującą odpowiedź na pytanie czym jest Kościół. Nazywa go życiem. Jego zdaniem, aby zrozumieć to życie trzeba wziąć w nim udział. Cytując autora Arcybiskup przypomniał, że „Chrystus jest metodą wybraną przez Boga dla zbawienia człowieka. A Kościół jest przedłużeniem obecności Chrystusa w świecie, w każdej przestrzeni. Kościół jest metodą, za pomocą której Duch Chrystusa porusza świat”.

Zdaniem abp Gocłowskiego autor patrzy na Kościół od wewnątrz, współdzieli jego los i apeluje o obecność, o udział w życiu Kościoła. Podkreśla fakt, że Kościół jest odpowiedzią na zmysł religijny człowieka, sięga do jego natury. Głosi orędzie o Bogu, który staje się towarzyszem w ludzkiej wędrówce. To towarzystwo Chrystusa objawia się poprzez Kościół. Dzięki takiemu towarzystwu, człowiek wie kim jest.

 

Dlaczego Kościół?

Wskazując na aktualność tytułu książki Dlaczego Kościół Metropolita Gocłowski powiedział: „Ludzie będący w Kościele jak i poza nim często stawiają sobie to pytanie. Nawet wprost mówią: «Chrystus tak, Kościół nie»” – podkreślił.

Również Ewa Czaczkowska przyznała, że autor ksiązki bardzo trafnie odpowiada na pytanie dlaczego Kościół. Podkreśliła, że jest to książka dla ludzi, którzy widzą Kościół jako „my”, a nie jako „oni”. Wskazała, że współcześnie często spotyka się postawę bycia obserwatorem w Kościele. Człowiek jest w tej wspólnocie, ale nie chce ponosić za nią odpowiedzialności. „Nasza świadomość religijna ciągle jest oparta na pewnych emocjach, wzruszeniach i gestach. Mało jest tego uczucia i świadomości chrześcijańskiej”.

Według Stanisława Sojki książka, jak i cała praca ks. Luigi Giussaniego jest wielkim owocem wiary. Z książki można wyczytać, że świadectwem człowieka jako chrześcijanina nie jest to co mówi, ale to jak postępuje. „Jesteśmy stworzeni po to, aby się wzajemnie wspierać, podnosić jedne drugiego. Natomiast ruch CL jest prawdziwą wspólnotą, nie taką na papierze. Jest wspólnotą, dla której odniesieniem jest Chrystus”.

Na zakończenie wszyscy zaproszeni uczestnicy spotkania mogli dzielić się wrażeniami i refleksjami w kuluarach przy kawie. Tam tez została przygotowana wystawa publikacji ks. Giussaniego. Zgromadzono ksiązki w różnych językach, ukazując ich obecność, szczególnie Dlaczego Kościół, w wielu krajach świata.

Patronat medialny nad prezentacja objęli: Katolicka Agencja Informacyjna, portal internetowy „Opoka” i Radio „Józef”.

 


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją