Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2013 > marzec / kwiecień

Ślady, numer 2 / 2013 (marzec / kwiecień)

W Polsce

Konferencja. O odebranej niewinności

Agnieszka Strzałkowska


W Sejmie RP w marcu bieżącego roku odbyła się konferencja „Odebrana niewinność. Seksualizacja kobiet i dziewcząt w mediach i reklamie". Jej organizatorem było Stowarzyszenie „Twoja Sprawa”, które organizuje akcje konsumenckie, by promować marketing oparty na wartościach i chronić przestrzeń publiczną przed obscenicznością, seksualizacją kobiet, brakiem kultury i naruszeniami dobrych obyczajów w reklamie oraz szeroko pojętym marketingu. W trakcie trwania konferencji przedstawiono dwa raporty dotyczące tej tematyki, jeden przygotowany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (ATP) pod kierownictwem profesor Eileen Zurbriggen oraz drugi, „Pozwólmy dzieciom być dziećmi”, opracowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji rządu Wielkiej Brytanii, którego twórcą jest Reg Bailey.

„Seksualizacja kobiet jest szczególnie widoczna w świecie reklamy. Kobiety częściej niż mężczyźni są pokazywane rozebrane, ukazywane jako bardziej seksowne i przedstawione jako obiekty seksualne (...). Analiza treści teledysków wskazuje, że 44–81 % teledysków zawiera obrazy o treści seksualnej. W dużej części są to obrazy uprzedmiotawiające seksualnie kobiety” – to fragment z raportu ATP na temat seksualizacji kobiet i dziewcząt.

Jak się okazuje, podmiotem seksualizacji mogą stać się wszyscy – zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, kobiety i mężczyźni. Jednak to dziewczęta i młode kobiety są najbardziej narażone na to zjawisko. Współczesne otoczenie – szeroko rozumiane – zachęca je bowiem niemal nieustannie do bycia „seksowną”, czego same nie do końca rozumieją, co stanowi poważne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego, jak i odpowiedzialnego rozwoju seksualnego, a także może być wstępem do zagrożeń wykorzystaniem seksualnym.

Obecnie jedynym realizowanym w Polsce programem profilaktycznym, który ma udowodnioną w badaniach naukowych skuteczność w przeciwdziałaniu seksualizacji, jest program „Archipelag Skarbów”. Programem tym objęto w latach 2006–2012 ponad 35 tysięcy młodych ludzi, 5 600 rodziców i 4 400 nauczycieli.

Materiały z konferencji wraz z raportami można pobrać na stronie internetowej www.twojasprawa.org.pl. Więcej informacji na stronie www.stopseksualizacji.pl.

 


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją