Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2012 > styczeń / luty

Ślady, numer 1 / 2012 (styczeń / luty)

Magisterium

Benedykt XVI. Europa według Benedykta XVI

Luca Fiore


KIEDY ROZUM OTWIERA SIĘ NA BOGA

 

 

Od Ratyzbony po Santiago, od Paryża po Berlin. Papież wciąż zwraca uwagę na korzenie naszej cywilizacji i ukazuje wielkie niebezpieczeństwo, jakim jest pozytywizm…

 

 

Decydujące było spotkanie

między wiarą w Boga Izraela,

filozoficznym rozumem Greków

i prawniczą myślą Rzymu”.

 

 

Nie jest to już doktrynalne przywołanie czy też stanowisko filozoficzne. Dopiero dzisiaj rozumiemy, jak bardzo stanowczość Benedykta XVI, a wcześniej Jana Pawła II, w sprawie zasadniczej wagi chrześcijańskich korzeni Europy jest decydująca, jeśli chodzi o losy Starego Kontynentu. Pośród dzisiejszego zagubienia jedynie słowa Ojca Świętego wydają się zdolne wyznaczać kierunek.

 

W ostatnich latach swojego pontyfikatu Benedykt XVI nigdy nie oddzielił przynaglenia do posługiwania się niezredukowanym rozumem od konieczności ponownego odkrycia chrześcijańskiego fundamentu naszego społeczeństwa. Stworzył on swoiste „magisterium w sprawie Europy”, rozsiane po wszystkich jego wystąpieniach z ostatnich lat.

 

Myśl przewodnia została nakreślona już w słynnym przemówieniu na uniwersytecie w Ratyzbonie. Spotkanie między wiarą biblijną a filozoficzną myślą grecką,tłumaczył Ojciec Święty, było zasadnicze dla rozwoju naszej cywilizacji: „(…) nie jest dziwne, że chrześcijaństwo, pomimo swych źródeł i ważnych stadiów rozwoju na Wschodzie, ostatecznie zdobyło decydujący historycznie charakter w Europie. Możemy to także wyrazić odwrotnie: ta zbieżność, z późniejszym dodatkiem dziedzictwa rzymskiego, stworzyła Europę i pozostaje fundamentem tego, co prawdziwie może być nazywane Europą” (Benedykt XVI, Przemówienie na uniwersytecie w Ratyzbonie, 12 czerwca 2006 r., cyt. za: www.opoka.org.pl).

 

Do tego tematu Benedykt XVI powróci w swoim wystąpieniu przed niemieckim parlamentem we wrześniu 2011: „Kultura Europy zrodziła się ze spotkania Jerozolimy, Aten i Rzymu – ze spotkania wiary w Boga Izraela, filozoficznego rozumu Greków i prawniczej myśli Rzymu. To potrójne spotkanie tworzy głęboką tożsamość Europy. Spotkanie to, świadome odpowiedzialności człowieka przed Bogiem i uznając nienaruszalną godność człowieka, każdego człowieka, umocniło kryteria prawa, których obrona jest naszym zadaniem w obecnym okresie dziejowym” (Benedykt XVI, Serce rozumne. Refleksje na temat podstaw prawa, Przemówienie w Bundestagu, Berlin, 22 września 2011 r., cyt. za: www.opoka.org.pl). O nierozerwalnej relacji między religijnością a poszanowaniem człowieka Papież mówił już w Santiago de Compostela w 2010 roku: „Nikt nie może czcić Boga bez podejmowania troski o jego synów i córki; a człowiek nie jest w stanie podejmować tej służby bez pytania, kto jest jego Ojcem i bez dania odpowiedzi na pytanie o Boga. Europa nauki i technologii, Europa cywilizacji i kultury musi być równocześnie Europą otwartą na transcendencję i na braterstwo z innymi kontynentami, musi być otwarta na żywego i prawdziwego Boga, poczynając od żywego i prawdziwego człowieka. Oto co Kościół chce wnieść do Europy: aby była czujna na Boga i na człowieka, oparta na zrozumieniu obu, jakie dane nam jest w Jezusie Chrystusie” (Homilia podczas mszy św. w Santiago de Compostela, 6 listopada 2010 r., cyt. za: www.radiomaryja.pl).

 

Ta nowa kultura bierze początek w posługiwaniu się rozumem, który nie zatrzymuje się na tym, co policzalne w rzeczywistości. Jak wyjaśnił Benedykt XVI w Kolegium Bernardyńskim w Paryżu w 2008 roku: „Czysto pozytywistyczna kultura, dla której pytanie o Boga należałoby jedynie do dziedziny subiektywizmu, jako nienaukowe, byłaby kapitulacją rozumu, rezygnacją z jego najwyższych możliwości, a tym samym porażką humanizmu, i to o poważnych następstwach. To, co było podstawą kultury Europy, poszukiwanie Boga i gotowość, by Go słuchać, również dzisiaj pozostaje fundamentem każdej prawdziwej kultury” (Poszukiwanie Boga i gotowość, by Go słuchać, fundamentem prawdziwej kultury, 16 września 2008 r., cyt. za: www.radiomaryja.pl).

Luca Fiore


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją