Ślady
>
Archiwum
>
2012
>
styczeĹ / luty
|
||
Ślady, numer 1 / 2012 (styczeĹ / luty) Pierwszy Plan Nauczyciele. âCo jest w tobie najlepsze? To, Ĺźe jesteĹ wybranyâ Nauczyciel to ten, kto posiada prawdziwÄ pasjÄ, a âkryzys nigdy go nie dosiÄgaâ. Oto jak Fulvio nauczyĹ siÄ fachu, o ktĂłrym wczeĹniej nie miaĹ pojÄcia. Alessandra Stoppa
Fulvio wpatruje siÄ w koĹski udziec, ktĂłry dynda na Ĺcianie. Nie wie, jak siÄ za niego zabraÄ. Na zewnÄ trz Ĺnieg. To, jak skoĹczyĹ na wyrobie wÄdlin w AĹma-Acie w Kazachstanie, to zupeĹnie inna historia. Teraz jednak tu jest, wyrabia âprawdziweâ wÄdliny tam, gdzie moĹźna znaleĹşÄ tylko te wÄdzone i importowane. Po tym, jak pracowaĹ w banku i recyklingowaĹ odpady elektryczne, w wieku 36 lat trafiĹ na step, by zajmowaÄ siÄ czymĹ, o czym nie miaĹ pojÄcia.
Zanim wyjechaĹ, objechaĹ poĹowÄ WĹoch, pytajÄ c skromnie: âJak robi siÄ kieĹbasÄ?â. Wreszcie trafiĹ na Claudia, emeryta z okolic Cremony. Nigdy wczeĹniej siÄ nie spotkali i Claudio mĂłgĹby go uznaÄ za wariata, tymczasem wziÄ Ĺ go do siebie. TydzieĹ ramiÄ w ramiÄ. âTrzymaĹ mnie krĂłtko, nie odpuszczaĹ niczegoâ. Po godzinach obwiÄ zywania miÄsa na stojÄ co, gdy tylko zmieniaĹ pozycjÄ, obrywaĹ. âMyĹlaĹem, Ĺźe mnie nie lubi, nie rozumiaĹem wtedy jednak, Ĺźe traktowaĹ mnie powaĹźnie. Przed wyjazdem powiedziaĹ mi: ÂŤNamÄczysz siÄ jeszcze niemaĹo, jeĹli mogÄ ci pomĂłc, chcÄ to zrobiÄÂť. Wtedy otworzyĹ siÄ przede mnÄ i podzieliĹ siÄ ze mnÄ tajemnicami swojego zawodu: dobieraniem proporcji, przyprawianiem. To byĹa caĹa jego historia. KtoĹ ci jÄ daje, ot tak sobie. Kto by pomyĹlaĹ? KtoĹ, kto posiada tak wielkÄ pasjÄ, Ĺźe siÄ niÄ dzieliâ.
Po przyjeĹşdzie do Kazachstanu kieĹbasa jednak mu nie wychodzi. Pisze wiÄc do Claudia. OdpowiedĹş zajmuje dwie linijki: âĹťeby zrozumieÄ, w czym rzecz, muszÄ zobaczyÄ, Ĺźeby zobaczyÄ, muszÄ tam byÄ. KupiĹem bilet lotniczyâ. I znalazĹ siÄ w AĹma-Acie. âWtedy czujesz siÄ wĹadcÄ Ĺwiata. Nauczyciel to ten, kto pozwala ci odkryÄ, Ĺźe jesteĹ wybrany i Ĺźe bycie wybranym to najlepsza czÄĹÄ ciebie. I ktoĹ, kto ci mĂłwi: niczego ci nie brakuje. To nie jest kwestia talentu, gustĂłw, zdolnoĹci. Kibicuje, by twoje ÂŤjaÂť rozkwitĹo. Wtedy ty przywierasz, rĂłwnieĹź po ludzku. Nie chcesz straciÄ niczego z tego, co ci z siebie dajeâ.
Oni. PoniewaĹź po Claudio przychodzi Sergio. Kiedy Fulvio musi zaczÄ Ä wyrabiaÄ bresaolÄ, znowu nie wie, jak to zrobiÄ, znowu. Wraca do WĹoch, szuka w Internecie i udaje siÄ do historycznej rzeĹşni w Mediolanie: âChciaĹem wam powiedzieÄ, Ĺźe jesteĹcie dla mnie mistrzami, muszÄ nauczyÄ siÄ robiÄ bresaolÄâ. MÄĹźczyzna za ladÄ odwiÄ zuje fartuch, odwiesza go: âChodĹşâ. I zaczyna przekazywaÄ mu tajniki fachu. Gotowy zainstalowaÄ kamerÄ w komputerze swojego zakĹadu, by pokonaÄ odlegĹoĹÄ i nie przejmowaÄ siÄ róşnicÄ czasowÄ .
âPanuje kryzys, ale nauczycieli nigdy kryzys nie dosiÄga â mĂłwi Fulvio. â WynajdujÄ sobie dziwne sposoby i docierajÄ do celu. PoniewaĹź dla nich najwaĹźniejsza jest osoba, ktĂłrÄ majÄ przed sobÄ . Nie oszczÄdzajÄ ci ryzyka ani trudu, ale czyniÄ ciÄ pewnym co do miejsca, w ktĂłrym jesteĹâ. A po sprĂłbowaniu twojej bresaoli stwierdzajÄ nawet: âJest przepyszna. ByÄ moĹźe ja dodajÄ za duĹźo soliâ.
|