Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2011 > listopad / grudzień

Ślady, numer 6 / 2011 (listopad / grudzień)

AVSI

Tende 2011–2012. Egipska rewolucja

Paola Ronconi


Upadł reżim, pojawiła się trudna droga prowadząca do demokracji oraz wiele niewiadomych. Znajdują się jednak osoby, które w tym czasie coś budują w społeczeństwie. W Egipcie (podobnie jak w Kenii, na Haiti i w Kongo) coroczna zbiórka przeznaczona będzie na centra edukacyjne, kursy dla nauczycieli, ułatwienie dostępu do edukacji. Po to, by nauczyć się być ludźmi.


Co pozwala zmienić się osobie niezależnie od szerokości geograficznej i warunków, w jakich się znajduje? Na jakim czynniku opiera się rozwój? To jest wyzwanie prowadzonej przez AVSI kampanii Tende* 2011–2012. „Trzeba pomóc sobie odkrywać pragnienie budowania oraz poprawiania własnej kondycji” – mówi Giorgio Vittadini – aby pozwolić wyłonić się możliwościom i własnej wartości. Fundamentem czterech tegorocznych projektów jest „wspieranie rodzenia się podmiotu”.


Chrześcijańskie szkoły w Egipcie odgrywają zasadniczą rolę na polu edukacyjnym – stwierdził ostatnio aleksandryjski patriarcha koptyjskich katolików kardynał Antonios Naguib w wywiadzie udzielonym szwajcarskiej edycji dziennika „Buone Notizie” [Dobre Nowiny], wydawanego przez AVAID (szwajcarskiego kuzyna AVSI). – Tworzą pokojową kulturę współistnienia różnych grup społecznych, współpracując również na rzecz integracji kategorii często znajdujących się na marginesie, jak ludzie ubodzy i niepełnosprawni”.


Arabska wiosna, która w styczniu zapaliła Kair, w krótkim czasie doprowadziła do upadku reżimu Hosniego Mubaraka. „Łatwo jednak było zmienić reżim – powiedział w swoim wystąpieniu podczas ostatniego Meetingu w Rimini patriarcha Naguib. – Teraz musimy zmienić samych siebie”. Ostatnie tragiczne wydarzenia sprawiły, że plac Tahrir znów znalazł się na pierwszym planie wydarzeń, a słowa patriarchy ukazują się w całej swojej prawdzie.


Szkoły dla wszystkich. W Egipcie jest 168 chrześcijańskich szkół, z których większość przynależy do Kościoła katolickiego. Katolicki Patriarchat Koptów zarządza 10 instytutami, w których uczy się w sumie ponad 8000 uczniów, a zatrudnionych jest ponad 600 nauczycieli. Nie chodzi o szkoły wyznaniowe, nie stosuje się tam podziałów rasowych, płciowych czy religijnych. Przykład? 70 procent uczniów to muzułmanie. Celem tychże szkół jest przygotowanie profesjonalistów oraz osób po ludzku kompetentnych do tego, by przyczyniać się do rozwoju egipskiego społeczeństwa.


To właśnie szkoły z Katolickiego Patriarchatu Koptów w Aleksandrii i Minii ma zamiar wesprzeć AVSI w tegorocznej akcji Tende. „Szkoły te borykają się z serią problemów – wyjaśnia patriarcha Naguib. – Brakuje wykwalifikowanych nauczycieli, rzadko organizowane są kursy przygotowawcze oraz doskonalące. Rodzinom coraz trudniej jest płacić za szkołę, a poważna obecnie sytuacja polityczna pogarsza tylko położenie”. Działania AVSI skierowane są zarówno do uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli w celu wsparcia osobistego wzrostu i integracji społecznej tych żyjących w trudnych warunkach osób.


* „Pierwsza Tenda [Namiot]” była zwykłym stoiskiem ustawionym przed jednym z supermarketów w Lombardii. Akcja nawiązywała do gestu z końca lat 50., kiedy to młodzi uczniowie prowadzeni przez księdza Giussaniego udawali się do Bassy, na peryferie Mediolanu, by bezinteresownie zajmować się i towarzyszyć ubogim rodzinom. Czynili to bez roszczenia zaspokojenia ich potrzeb czy też przeprowadzania filantropijnych działań, ale po to, by poprzez przykładowy gest nauczyć się, że ostatecznym prawem istnienia jest darmowość, miłość, a nie egoistyczne posiadanie.


Od tamtego czasu organizowana przez AVSI akcja „Tende” stała się kampanią mającą na celu uwrażliwianie społeczeństwa oraz pozyskiwanie środków. Organizowana jest we Włoszech i za granicą dzięki zaangażowaniu ponad 12 tysięcy wolontariuszy, tworzących AVSI Point. Każdego roku zostaje przedstawiony specyficzny temat wraz z hasłem skłaniającym do refleksji nad kondycją ludzkiego istnienia w świecie oraz dyktującym wybór projektów, których wsparcie jest szczególnie potrzebne [oprac. na podstawie: www.avsi.org].


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją