Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2011 > lipiec / sierpień

Ślady, numer 4 / 2011 (lipiec / sierpień)

Lektura na lato

Coś, czego brakuje i inne...


Henryk Ibsen
Brandt

łum. J. Kasprowicz
ePUB 2010

 

COŚ, CZEGO BRAKUJE
Dla Branda, protestanckiego pastora i tułacza, świat wciąż jest za mały, jest wąską doliną zamkniętą między morzem a skałami. Jego postrzeganie rzeczywistości nie wydaje się jednak bardzo różnić od naszego. Czasem takim właśnie jawi nam się życie – ślepa uliczka, wąskie gardło. Praca, rodzina, przyjaciele, miasto – wszystko jest zredukowane, przytłaczające, ograniczone. Dzisiaj jego złe samopoczucie znalazłoby wyraz w narzekaniu, pretensjach, jakimś małym ulicznym proteście. Brand jednak przychodzi na świat, zanim jeszcze utopie zostały pokonane przez historię, jest tytanem i wierzy w siłę działania oraz potęgę woli człowieka. Spala go szlachetne pragnienie, by uwidocznić w życiu związek między tym, co idealne, a codziennością, być „wszystkim albo niczym”. A jednak jest nieszczęśliwy – rozbitek zraniony pragnieniem niemożliwej wielkości. Człowiek, który występuje przeciwko oziębłej filantropii, charytatywności zredukowanej do oszustwa, odkrywa, że nie jest zdolny kochać nawet swojej matki, syna i żony. Głęboki smutek protestanckiego świata rozszyfrowuje ksiądz Giussani: „Chrystus jest, ale nie ma z tym nic wspólnego”. Brakuje kogoś, kto zmieniłby nas radykalnie, kto odmieniłby nasze „ja”, kto usunąłby osamotnienie, melancholię, boleśnie naznaczającą wszystkie okoliczności, w których żyjemy. To doprawdy jedyna rewolucja, jaką możemy przeżyć od razu, a może jej dokonać tylko Chrystus. Nie nasza wola, nie wielki kościół podobny temu, który Brand wznosi w górach, ale Kościół, który nas przygarnia, uczyniony za sprawą Jego towarzystwa.

Emma Neri

 


 

Luigi Giussani
Zostawić ślady w historii światat

łum. M. Wójcik-Cifoletti, M. Cifoletti
Opole 2011, 202 s.

 

ZOSTAWIĆ ŚLADY
Zbiór wypowiedzi księdza Luigiego Giussaniego, wygłoszonych przy różnych okazjach, zwłaszcza podczas rozmów prowadzonych w ostatnich latach z odpowiedzialnymi za Ruch. Pogłębione rozważania zostały zebrane i uporządkowane według słów-kluczy, które stanowią zasadnicze ślady chrześcijańskiej wędrówki. Najważniejsze stwierdzenie brzmi: chrześcijaństwo to nieprzewidziane i nieprzewidywalne wydarzenie; orędzie o tym, że Tajemnica stała się człowiekiem, zrodzonym z kobiety w konkretnym miejscu i o określonym czasie. Sposób, w jaki Bóg wszedł w relację z człowiekiem, aby go zbawić, jest wydarzeniem, historycznym faktem, nie zaś koncepcją albo nieokreślonym religijnym sentymentem. Sposób ten otwiera ludzki rozum i porusza jego serce w obliczu wyjątkowej, choć w pełni ludzkiej obecności.

Z noty wydawcy

 


 

Antonio Socci
Caterina

tłum. J. Bątkiewicz-Brożek
Kraków 2011
256 s.

 

„PROSZĘ O WSZYSTKO”
We wrześniu 2009 roku wskutek nagłego zatrzymania akcji serca 24-letnia córka bardzo znanego włoskiego dziennikarza, autora światowego bestselleru Tajemnice Jana Pawła II, zapada w głęboką śpiączkę. Ta straszna tragedia staje się jednak początkiem niewyobrażalnych pozytywnych wydarzeń. Za sprawą nieświadomej niczego i przykutej do szpitalnego łóżka dziewczyny dzieją się małe i wielkie cuda. Niezwykła ufność Bogu i Maryi rodziców Cateriny, którą w obliczu ogromnego cierpienia deklarują publicznie, topi lód w sercach tysięcy ludzi. (…) Historia Cateriny nie ma jeszcze swojego zakończenia. Rozgrywa się ona dzień po dniu na naszych oczach. Wzbudza jednak przeświadczenie, iż modlitwa i solidarność międzyludzka jest nieocenioną wartością w pokonywaniu nawet najbardziej dramatycznych doświadczeń życiowych.

Z noty wydawcy


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją