Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2011 > lipiec / sierpień

Ślady, numer 4 / 2011 (lipiec / sierpień)

Z Włoch

Kardynał Angelo Scola. „Jego plan jest zawsze najlepszy”

Fabrizio Rossi


NOWY ARCYBISKUP MEDIOLANU

„NAUCZYŁEM SIĘ, ŻE JEGO PLAN JEST ZAWSZE NAJLEPSZY”

Ojciec Święty nominował na przewodnika diecezji ambrozjańskiej patriarchę Wenecji, który w pierwszym przemówieniu do wiernych opowiada o pewności co do kroku, do postawienia którego został wezwany.

"Posłuszeństwo jest pewnym punktem oparcia dla spokojnej pewności co do kroku, do postawienia którego jestem wzywany”. W ten sposób kardynał Angelo Scola przyjął swoją nominację na arcybiskupa Mediolanu, ogłoszoną 28 czerwca: „Pomimo moich ograniczeń, dzięki edukacji otrzymywanej już od dzieciństwa, nauczyłem się, że Bóg jest zawsze największy, a Jego plan co do nas, kiedy przyjmowany jest z otwartym sercem, jest zawsze najlepszy”. Po święcie Narodzenia NMP (8 września), wraz z rozpoczęciem nowego roku duszpasterskiego, kardynał Dionigi Tettamanzi przekaże sprawowanie urzędu byłemu patriarsze Wenecji.

Urodzony w Malgrate (Lecco) 7 listopada 1941 roku kardynał w ten sposób opisuje swoich rodziców Carla i Reginę: „Moja matka była kobietą Kościoła, mój ojciec natomiast zagorzałym socjalistycznym maksymalistą, kierowcą ciężarówek. Codziennie czytał «Unità» i «Avanti»”. Przyszły kardynał uczęszczał do liceum klasycznego. W 1958 roku poznał księdza Luigiego Giussaniego podczas trzydniowego spotkania wielkanocnego, zorganizowanego dla uczniów z Lecco: „Po raz pierwszy usłyszałem kogoś, kto mówił o chrześcijaństwie w odmienny sposób – wspominał potem. – Pojawiła się więź między Jezusem Chrystusem a moim codziennym życiem”. Jako młody człowiek został członkiem Akcji Katolickiej oraz FUCI [Federazione Universitaria Cattolica Italiana – Włoskiej Studenckiej Federacji Katolickiej]. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie. W 1967 roku rozpoczął naukę w seminarium w Saronno, a następnie w Venegono i na Uniwersytecie we Fryburgu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 lipca 1970 roku.

W tym czasie, zajmując się redakcją włoskiej edycji teologicznego pisma „Communio”, poznał profesora Josepha Ratzingera. W latach 80. był konsultorem Kongregacji do spraw Doktryny Wiary, której prefektem był kardynał Ratzinger, oraz wykładał antropologię teologiczną w Papieskim Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II. W 1991 roku został nominowany na biskupa Grosseto, wybierając na hasło: Sufficit gratia Tua (Wystarczy Twojej łaski). W 1995 roku przyjął obowiązki rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, po czym, po dwóch miesiącach, został powołany na przewodniczącego Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II. 5 stycznia 2002 roku został mianowany patriarchą Wenecji, a następnie nominowany na kardynała na konsystorzu, który rozpoczął się 21 października 2003 roku, otrzymując jako kościół tytularny kościół Dwunastu Świętych Apostołów. Założył w Wenecji Studium Generale Marcianum, pedagogiczno-akademicki kampus Patriarchatu, oraz Międzynarodowe Centrum OASIS, służące rozwijaniu dialogu między chrześcijanami a muzułmanami.

W życzeniach wystosowanych w imieniu całego Ruchu ksiądz Julián Carrón napisał do kardynała Scoli: „Sufficit gratia Tua: wiara i pasja do Chrystusa, jaką widzieliśmy zawsze u Waszej Eminencji, daje nam pewność, że będzie Eminencja chciał współdzielić je ze wszystkimi, których spotka jako pasterz Mediolanu. Wraz ze wszystkimi ochrzczonymi diecezji ambrozjańskiej pragniemy być umacniani w wierze, by głosić braciom w człowieczeństwie piękno spotkania z Chrystusem, zawsze gotowi uzasadniać nadzieję, która w nas jest, we wszystkich środowiskach życia, nauki i pracy”. Zakończył zaś słowami: „Niech Najświętsza Maryja Panna z Caravaggio wspiera Waszą Eminencję w niestrudzonej posłudze, ażeby Chrystus był poznany i zapewniał płodność swojemu namiestnikowi, tak by wszyscy mogli doświadczać dzisiaj – podążając za nowym arcybiskupem – wielkiej ambrozjańskiej tradycji: Ubi fides ibi libertas”.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją