Ślady, numer 1 / 2010 (styczeń / luty) Compagnia delle Opere
Compagnia delle Opere w Polsce „Twoje dzieło jest dobrem dla wszystkich” – pod takim hasłem 28 stycznia w Warszawie odbyło się spotkanie z Bernhardem Scholzem, prezydentem Compagnia delle Opere (Towarzystwa Dzieł) Agnieszka Strzałkowska
Bernhard Scholz przybył do Polski wraz z Enrico Biscaglią, dyrektorem generalnym Compagnia delle Opere (w skrócie: CDO) i Maurizio Giuliano, odpowiedzialnym za współpracę międzynarodową CDO. Włoscy przyjaciele odpowiedzieli na zaproszenie, które skierował do nich Jacek Grzelak ze wspólnoty wrocławskiej Ruchu Komunia i Wyzwolenie, poruszony świadectwem Scholza podczas międzynarodowych wakacji CL w La Thuile.
„Praca jest ciągłym wyzwaniem dla naszego życia. Doświadczenie chrześcijańskie jest natomiast jedynym sposobem przeżywania okoliczności pracy bez alienacji. To właśnie takie doświadczenie nadaje znaczenie wszystkiemu. Każdy z nas ma pragnienie, aby wyrazić siebie, swoją osobowość, aby coś tworzyć. Praca jest sposobem, aby to pragnienie realizować, ale sama w sobie nie jest na nie odpowiedzią. Tak więc, niezależnie od charakteru pracy, jest ona relacją z Tym, który zechciał, abym tu był i ją podejmował” – mówił podczas warszawskiego spotkania Bernhard Scholz.
Podkreślił, że kwestii pracy nie wolno rozpatrywać w kategoriach tego, co mi się podoba lub nie, bo „upodobanie przychodzi i odchodzi”. Problem pracy dotyczy natomiast doświadczenia spełnienia. Podczas pracy mogę bowiem doświadczać wzrostu własnej osoby.
W odpowiedzi na pytania o historię powołania CDO, Enrico Biscaglia wskazał, że „wszystko zaczęło się od przyjaciół, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność, ryzyko i założyli stowarzyszenie. Tak, aby cała organizacja była dla wszystkich jej członków użyteczna”. Zaangażowanie w dzieło zaczyna się zawsze od momentu, gdy ktoś mówi „ja”, angażując siebie i swój czas.
Compagnia delle Opere to związek pracodawców utworzony w 1986 roku we Włoszech m. in. przez członków Ruchu Komunia i Wyzwolenie (Communione e Liberazione). Włoskie CDO gromadzi około 35 tysięcy dzieł – firm, stowarzyszeń i fundacji. Oddziały CDO istnieją we wszystkich regionach Włoch, jak również w 15 innych krajach świata, w tym w Polsce. CDO wspiera rozwój dzieł poprzez pomoc w pozyskiwaniu finansów, obsłudze prawnej, tworzy skuteczne powiązania biznesowe, a także reprezentuje członków stowarzyszenia wobec organów państwowych i innych podmiotów gospodarczych.
CDO jest przykładem dojrzałej, dobrowolnej i odpowiedzialnej inicjatywy społecznej. Ma na celu m.in. promowanie wzajemnej pomocy i współpracy przedsiębiorców, jak również pomaganie młodym i bezrobotnym we wchodzeniu na rynek pracy. Motywem działania osób zrzeszonych w CDO jest wspólne przekonanie, że zaangażowanie w ideał wzajemnej pomocy, uwaga na potrzeby i dowartościowanie talentów, podnosi jakość pracy i życia społeczno-ekonomicznego („Ruch w Kościele”, str. 67).
Poprzednia wizyta przedstawicieli Compagnia delle Opere w Polsce miała miejsce w marcu 2003 roku. Wówczas to gościliśmy w Warszawie ówczesnego prezydenta CDO Sandro Bicocchiego oraz Antonio Intigliettego i Massimo Ferliniego z zarządu CDO. Efektem tej pierwszej wizyty włoskich przyjaciół było powołanie w Polsce związku pracodawców pod nazwą Towarzystwo Dzieł. Organizacja ta skupiła zarówno przedsiębiorców związanych ze wspólnotami CL, jak również inne osoby prowadzące własne firmy, którym bliskie jest chrześcijańskie pojmowanie pracy.
Pełny zapis wypowiedzi ze spotkania CDO w Warszawie będzie dostępny w kolejnym numerze „Śladów”. |