Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2008 > wrzesień / grudzień

Ślady, numer 5 / 2008 (wrzesień / grudzień)

CL w Polsce

25 lat obecności ruchu Komunia i Wyzwolenie w Polsce


18 października 2008 r. na Jasnej Górze w Częstochowie spotkali się ludzie skupieni wokół ruchu Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberazione). Przyjechało prawie 500 osób z całego kraju, aby uczestniczyć w tegorocznym rozpoczęciu roku pracy Szkoły Wspólnoty. Było to spotkanie wyjątkowe, gdyż połączone z uroczystością 25-lecia CL w Polsce. Ten numer Śladów dedykujemy dokumentacji jubileuszowego zgromadzenia.

 

Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnej wdzięczność za wszystko, co nam się wydarzyło przez te 25 lat obecności ruchu Komunia i Wyzwolenie w Polsce. „Wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny i wielkie jest imię Jego.”

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że pozwolił nam spotkać to wydarzenie, a stało się to przez wielu świadków, wśród których szczególnym pozostaje ks. Luigi Giussanim. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo ks. Julian Carròn, który prowadzi Ruch po śmierci założyciela. Lista osób, które należałoby tu wymienić, jako świadków wiary, postawionych przez Pana na naszej drodze, dzięki którym tu jesteśmy jest bardzo długa, pragniemy teraz przywołać niektórych: świętej pamięci ks. Francesco Ricci i świętej pamięci ks. Zdzisław Seremak, Annalina Guglielmi-Miszerak, ks. Primo Soldi, ks. Gianni Calchinovati, Dima, Maria Grazia Borsalino, Rosangela Libertini, Maria Tereza Acerbi, obecne wśród nas Ambra Villa i Marina Olmo, oraz wielu innych.

Świadkami wiary są dla nas nasi Wizytorzy: Luciano Riboldi, Michelle Faldi, Xavier Calavia, don. Fabio Boroncini i obecnie don. Andrea d’Auria, jak również księża, z którymi zaprzyjaźniliśmy się przez pielgrzymki na Jasną Górę, na czele z don. Giuseppe Bolisem, oraz przyjaciele, którzy przyjeżdżali, aby towarzyszyć i pomagać w drodze wiary naszym studentom i młodzieży szkolnej.

Pragniemy podziękować za słowa pozdrowień, jakie wielu z nich przysłało nam z okazji 25-lecia obecności Ruchu w Polsce.

Pan posłał nam wielu świadków, którzy poruszyli nasze serca. Poszliśmy za nimi nie dlatego, że ktoś nam kazał, to nasze serca mówiły nam, aby wyruszyć w tę piękną drogę. Tak właśnie stało się 25 lat temu w Olsztynie, kiedy pierwsi spośród nas usłyszeli z ust ks. Giussaniego: „To zaczynamy! Koniec narzeczeństwa, zaczynamy małżeństwo!”.

Jesteśmy tutaj, bo zostaliśmy pociągnięci przez nowość, która odsłoniła się w spotkaniu z ludźmi. Przez świętowanie 25-lecia obecności ruchu CL w Polsce chcemy patrzeć na to, co nam się wydarzyło, na tę wciąż dziejącą się historię. Chcemy patrzeć, jak odsłoniła się przed nami nowa perspektywa, jak weszła w nasze życie przez świadków. Popatrzmy na rzeczywistość przez te „okna”, aby uczyć się metody wiary.

Przygotowana na tę okazję prezentacja multimedialna, przypominająca historię 25 lat CL w Polsce również temu niech służy.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją