Ślady
>
Archiwum
>
2008
>
marzec / kwiecieĹ
|
||
Ślady, numer 2 / 2008 (marzec / kwiecieĹ) CL. KsiÄ dz Giussani "Odczuwamy wspĂłlnotÄ z ks. Giussanim, z jego obecnoĹciÄ " Msze w rocznicÄ Ĺmierci - fragmenty homilii KardynaĹ Dionigi Tettamanzi arcybiskup Mediolanu DziÄkujÄ za zaproszenie do obecnoĹci w naszej katedrze, razem z wami wszystkimi, w trzeciÄ rocznicÄ Ĺmierci ksiÄdza Luigi Giussaniego. ChÄtnie przyjÄ Ĺem to zaproszenie, wĹaĹnie jako biskup Mediolanu, aby wyraziÄ uznanie, jakie caĹy KoĹcióŠAmbrozjaĹski Ĺźywi dla tego swojego prezbitera i wdziÄcznoĹÄ za to, co wy, Komunia i Wyzwolenie, czynicie i czym jesteĹcie w KoĹciele mediolaĹskim. Sprawowanie tej Eucharystii jest jakby wyraĹźeniem w sposĂłb bardziej znaczÄ cy i wspĂłlnotowy czegoĹ, co pozostaje obecne wewnÄ trz naszej codziennoĹci. Odczuwamy komuniÄ z ksiÄdzem Giussanim: jego obecnoĹÄ. Eucharystia, ktĂłrÄ przezywamy prowadzi do speĹnienia tej komunii, poniewaĹź w Jezusie Chrystusie, ktĂłry umarĹ i zmartwychwstaĹ, rzeczywiĹcie uobecnia siÄ KoĹciĂłĹ. Jest to komunia zawierajÄ ca wdziÄcznoĹÄ za dary Ĺaski, ktĂłrÄ BĂłg zesĹaĹ ksiÄdzu Giussaniemu, a za jego poĹrednictwem â nauczanie, Ĺwiadectwo, bycie ksiÄdzem â przekazaĹ i nam. Dary te sÄ wciÄ Ĺź udostÄpniane kaĹźdemu z nas, naszej wspĂłlnocie diecezjalnej i caĹemu KoĹcioĹowi. Jest to komunia, ktĂłra obejmuje rĂłwnieĹź odpowiedzialnoĹci, na ile dary udzielone ksiÄdzu Giussaniemu â jego âcharyzmat wychowawczyâ â wymagajÄ od nas strzeĹźenia ich i Ĺźycia nimi dzisiaj. Drugie czytanie zostaĹo wziÄte z ksiÄ g mÄ droĹciowych. ChciaĹbym przeczytaÄ pierwszy werset tego fragmentu, odnoszÄ c siÄ wĹaĹnie do waszego doĹwiadczenia koĹcielnego: âSynu mĂłj, wysĹuchaj polecenia twego ojca, nie gardĹş naukÄ twojej matkiâ. Zostajemy, w ten sposĂłb przywoĹani do wielkiego znaczenia âtradycjiâ, do wymagajÄ cego zadania przekazania wartoĹci, a bardziej konkretnie, do nauczania i pracy wychowawczej, ktĂłre do gĹÄbi naznaczyĹy pasjÄ i dziaĹanie ksiÄdza Giussaniego w caĹym jego Ĺźyciu. NastÄpnie okreĹlenia âpolecenie ojcaâ i ânauki matkiâ nasuwajÄ nam na myĹl szczegĂłlne bogactwo ojcostwa i macierzyĹstwa ksiÄdza Giussaniego w sposobie peĹnienia misji, w najprostszych, jak i nadzwyczajnych gestach jego Ĺźycia. NiektĂłrzy z was znali go osobiĹcie, inni nie otrzymali tej Ĺaski, z biegiem lat doĹÄ czy wielu innych. Kto otrzymaĹ tÄ ĹaskÄ, ma wobec nowych powinnoĹÄ przekazania im znaczenia Ĺźycia i misji ksiÄdza Giussaniego, jego serca, planĂłw, marzeĹ, miĹoĹci do Chrystusa, KoĹcioĹa Maryi, miĹoĹci do czĹowieka, do mĹodzieĹźy, do wolnoĹci, prawdy i piÄkna.
KardynaĹ Camillo Ruini Wikariusz Jego ĹwiÄ tobliwoĹci dla diecezji Rzymskiej Czas szybko mija, ale pamiÄÄ nie zanika i nie blaknie siĹa obecnoĹci, ktĂłra jest Ĺźywa bardziej niĹź kiedykolwiek wczeĹniej. KsiÄ dz Giussani, w tajemnicy miĹoĹci Boga, jest rzeczywiĹcie wĹrĂłd nas i poĹrĂłd nas. Jest z nami, s owÄ pasjÄ dla Chrystusa, ktĂłra naznaczyĹa, poruszaĹa i prowadziĹa caĹe jego Ĺźycie. Pasja do Chrystusa byĹa obecna zawsze w ksiÄdzu Giussanim, bez minimalnej przerwy, pasja do KoĹcioĹa, przylgniÄcie do KoĹcioĹa, Ĺźycie w KoĹciele i dla KoĹcioĹa. Dla niego, wĹaĹnie, spotkanie z Chrystusem byĹo zawsze bardzo konkretnÄ rzeczÄ , spotkaniem i wĹÄ czeniem do godnego zaufania towarzystwa uczniĂłw Pana, w ktĂłrych sam Chrystus, ZmartwychwstaĹy, Pan Ĺźycia i historii pozostaje obecny, dziaĹa i Ĺźyje. Pragnienie, ktĂłre naznaczyĹo jego Ĺźycie, byĹo proste, aby nie zatrzymywaÄ dla siebie wiary, ale wspĂłĹdzieliÄ jÄ ze wszystkimi, by kaĹźdy mĂłgĹ w nim znaleĹşÄ sens swojej egzystencji i wĹasne przeznaczenie. KsiÄ dz Giussani byĹ, przede wszystkim, nadzwyczajnym wychowawcÄ â ksiÄdzem wychowawcÄ . Jego nadzwyczajnie otwarta i penetrujÄ ca inteligencja, byĹa wĹaĹnie inteligencjÄ dogĹÄbnie realnÄ , prowadzÄ cÄ do zrozumienia i ksztaĹtowania konkretnej rzeczywistoĹci. Inteligencja ta potrafiĹa bĹyskawicznie uchwyciÄ, a nawet wyprzedziÄ, znaki czasu, dziÄki czemu mogĹa interweniowaÄ, burzliwie i skutecznie, aby czyniÄ obecnym doĹwiadczenie chrzeĹcijaĹskie, w sytuacjach nawet najnowszych i najtrudniejszych. TÄ cechÄ wielka rodzina duchowa, zrodzona z charyzmatu ksiÄdza Giussaniego, potrafiĹa zachowaÄ, aĹź do tego momentu, i jest wezwana do Ĺźycia niÄ w przyszĹoĹci, aby peĹniÄ sĹuĹźbÄ dla Chrystusa, ludzkoĹci i KoĹcioĹa, co jest specyficznym jej powoĹaniem.
KardynaĹ Angelo Bagnasco Arcybiskup Genui, przewodniczÄ cy CEI (Konferencji Episkopatu WĹoch) NaszÄ ojczyznÄ jest niebo, dlatego teĹź, moĹźemy patrzeÄ na ziemiÄ i obejmowaÄ jÄ z wielkÄ pasjÄ i miĹoĹciÄ , moĹźemy odpowiedzialnie zaangaĹźowaÄ siÄ w sprawy doczesne, patrzÄ c w niebo, ktĂłre ksiÄ dz Giussani juĹź osiÄ gnÄ Ĺ. PamiÄtamy o nim i modlimy siÄ za niego, wiedzÄ c, Ĺźe on odwzajemnia nasze modlitwy sprzed tronu Boga, miĹoĹciÄ , modlitwÄ , pomocÄ i prowadzeniem, jeszcze wiÄkszym niĹź wczeĹniej, w rzeczywistoĹci gĹÄbokiej komunii oraz miĹoĹci wzajemnej i miĹoĹci Chrystusa, ktĂłry jest duszÄ KoĹcioĹa. MĂłdlmy siÄ za niego i z nim w szczegĂłlnie piÄknym i intensywnym momencie naszej historii, na ktĂłry patrzymy z sympatiÄ oraz wielkÄ pasjÄ i inteligencjÄ wiary. Intensywny, piÄkny, wymagajÄ cy, poniewaĹź pomimo sprzecznoĹci, przeciwieĹstw, wyzwaĹ, jakie wszyscy znamy, czas ten przynosi wiele moĹźliwoĹci, obietnic, zapaĹu i wezwaĹ, ktĂłre wobec Ewangelii i KoĹcioĹa sÄ wrÄcz nadzwyczajne. WspomnÄ szczegĂłlnie o dwĂłch z nich. Pierwsza. Widzimy wokóŠsiebie zdolnoĹÄ i chÄÄ myĹlenia, uĹwiadomienia sobie wydarzeĹ, historii, wiary, wyzwaĹ, pilnych potrzeb, wĹasnej toĹźsamoĹci i umiejscowienia siebie w czasie, w Ĺwiecie, w KoĹciele, ktĂłre byÄ moĹźe majÄ w sobie coĹ nowego. Przebudzenie ĹwiadomoĹci, ktĂłrÄ pewien sposĂłb myĹlenia i dziaĹania wolaĹby widzieÄ uĹpionÄ . Tu pojawia siÄ drugie wielkie wezwanie, jakie zapewne rĂłwnieĹź wy dostrzegacie, a ktĂłre ksiÄ dz Giussani widziaĹ w kontekĹcie stosunkowo odlegĹym w czasie: to potrzeba wychowawcza. Wobec tego wszystkiego staje przed nami wielkie wezwanie wychowawcze, ktĂłre, jako wierzÄ cy, z pokorÄ , ale rĂłwnieĹź z inteligencjÄ wiary, chcemy odkodowaÄ, przetĹumaczyÄ, poniewaĹź, jak dobrze wiemy, kaĹźdy cieĹ, przede wszystkim w Ĺwiecie mĹodzieĹczym, kaĹźda ciemnoĹÄ, nawet najbardziej okrutna, gwaĹtowna i bolesna, kaĹźda ciemnoĹÄ jest rĂłwnieĹź nieustannym woĹaniem o pomoc, przede wszystkim o pomoc wychowawczÄ . Chodzi o to, aby ktoĹ w sposĂłb jasny, autorytatywny, afektywny i zarazem prawdziwy wskazaĹ, pomĂłgĹ odkryÄ, sens wszystkich rzeczy, aby pomĂłgĹ odróşniÄ co jest istotne, a co pozorne. To jest podstawowe wyzwanie, a jednoczeĹnie wezwanie, ktĂłre z wszystkich stron puka do serca KoĹcioĹa i do naszego serca, spotykajÄ cego tego, ktĂłry jako jedyny w historii objawiĹ nam prawdziwe i peĹne oblicze czĹowieka â ecce homo â: Jezus.
KardynaĹ Pedro Rubiano SĂĄenz Arcybiskup Bogoty DziÄkujemy Bogu za tÄ drogÄ, poniewaĹź dziÄki ksiÄdzu Giussaniemu wiele osĂłb mogĹo spotkaÄ Pana. KsiÄ dz Giussani daĹ temu Ĺwiadectwo swoim Ĺźyciem i swojÄ miĹoĹciÄ . Jest to wzĂłr, ktĂłry wszyscy moĹźemy naĹladowaÄ, poniewaĹź motywuje nas do naĹladowania Pana i dziaĹania zgodnie z Jego wolÄ . My rĂłwnieĹź, jak ksiÄ dz Giussani, musimy realizowaÄ to w swoim Ĺźyciu, peĹniÄ c Jego wolÄ w róşnych sytuacjach, w domu, w pracy, podejmujÄ c wszystko z wdziÄcznoĹciÄ i hojnoĹciÄ . KoĹcióŠrozpoznaje tych, ktĂłrzy, tak jak on, sÄ prawdziwymi Ĺwiadkami Jezusa, miĹoĹci do ludzi i prawdziwej cnoty. PrĂłbujmy go zatem naĹladowaÄ. ĹwiÄtymi sÄ ci, ktĂłrzy peĹniÄ wolÄ Boga. ProĹmy, aby wszyscy, ktĂłrzy poznali Ĺźycie i Ĺwiadectwo ksiÄdza Giussaniego, podjÄli to samo zadanie w KoĹciele. ProĹmy, aby mogli uczestniczyÄ w miĹoĹci i miĹosierdziu Boga, jakimi on Ĺźyje teraz w domu Ojca. KsiÄ dz Giussani byĹ podarowanÄ nam drogÄ , abyĹmy mogli spotkaÄ Jezusa: proĹmy, o dochowanie temu wiernoĹci.
Giuseppe Misue Atsumi Biskup Hiroszimy ZgromadziliĹmy siÄ, aby celebrowaÄ mszÄ ĹwiÄtÄ , w trzeciÄ rocznicÄ Ĺmierci ksiÄdza Giussaniego, oraz w dwudziestÄ szĂłstÄ rocznicÄ dokonanego przez PapieĹźa rozpoznania Bractwa Komunia i Wyzwolenie. KsiÄ dz Giussani ofiarowaĹ caĹÄ swojÄ siĹÄ, aby doprowadziÄ ludzi, szczegĂłlnie mĹodych, do prawdziwej wiary. Obecnie ruch [Komunia i Wyzwolenie] istnieje w wiÄcej niĹź 70 krajach Ĺwiata. MyĹlÄ, Ĺźe jego zaĹoĹźyciel nie szukaĹ uznania, wĹadzy, ani dĂłbr materialnych, ale ofiarowaĹ caĹe swoje Ĺźycie Chrystusowi. Na przykĹadzie jego Ĺźycia moĹźemy sobie wyobraziÄ, kim jest ĹwiÄty. Pewnego dnia zostanie ogĹoszony ĹwiÄtym. My rĂłwnieĹź mamy szansÄ zostania ĹwiÄtymi, jeĹźeli bÄdziemy Ĺźyli tak, jak on. JednoczÄ c siÄ z jego osobÄ , proĹmy go o pomoc w kroczeniu tÄ drogÄ .
Maroun Lahham Biskup Tunisi DziĹ wieczĂłr ofiarujemy MszÄ ĹwiÄtÄ w intencji ksiÄdza Giussaniego, zaĹoĹźyciela Bractwa Komunia i Wyzwolenie, oraz Stowarzyszenia Memores Domini, ktĂłre od wielu lat sĹuĹźÄ KoĹcioĹowi. PrzeĹźywany obecnie rok liturgiczny jest poĹwiÄcony Ĺwieckim, co staje siÄ okazjÄ od odczytania tejĹźe obecnoĹci, poniewaĹź Komunia i Wyzwolenie jest wĹaĹnie ruchem Ĺwieckich. W jednej ze swoich notatek ksiÄ dz Giussani stwierdza, Ĺźe Ĺwieckimi sÄ wszyscy ludzie, ktĂłrzy pracujÄ na Ĺwiecie, wezwani do uĹwiadomienia sobie swojego przeznaczenia na tym Ĺwiecie. JednakĹźe Ĺwieckiemu chrzeĹcijaninowi to przeznaczenie objawia siÄ w osobie Jezusa. Ĺwiecki chrzeĹcijanin, chcÄ c iĹÄ za Chrystusem, musi oddaÄ caĹe swoje Ĺźycie na sĹuĹźbÄ uwielbienia i chwaĹy Chrystusa, rozpoznanego jako sens ostateczny istnienia i historii. Taki Ĺwiecki, kontynuuje ksiÄ dz Giussani, moĹźe byÄ ĹwiÄtym, to znaczy grzesznikiem, ktĂłry rozpoznaje ograniczenia wĹasnego czĹowieczeĹstwa w obliczu Boga i ludzi, albo autonomicznym podmiotem, ktĂłry czuje siÄ panem samego siebie i miarÄ wszystkich rzeczy. Dla nas, racjonalnym rozwiÄ zaniem jest to pierwsze: budowanie naszego Ĺźycia na tym, co jest prawdziwe, dobre i piÄkne.
Ojciec John Finlayson wikariusz generalny Johannesburga Tak, my sĹuchamy tego co mĂłwisz, ksiÄĹźe Giussani, sĹuchamy, rozumiemy, o czym mĂłwisz, rozumiemy w jakim kierunku zmierzasz, i czego chcesz dokonaÄ w KoĹciele i w Ĺwiecie. Doceniamy to. DziÄkujemy Bogu za tego czĹowieka. DziÄkujemy Bogu, Ĺźe pozwala wzrastaÄ osobom takim jak on. MÄĹźczyznom i kobietom, takim jak on, ktĂłrzy powaĹźnie traktujÄ sĹowa Ewangelii w Ĺźycie ludzi tak, aby ich odpowiedĹş na sĹowa Jezusa, ich rozumienie wiary, nie byĹy tylko czymĹ zewnÄtrznym. Tak, aby wiara, nadzieja i miĹoĹÄ miĹosiernia nie byĹy powierzchowne, ale aby realnie nas przenikaĹy, aby przenikaĹy nasz byt i wszystkie nasze siĹy Ĺźyciowe. Tym wĹaĹnie kierowaĹ siÄ ksiÄ dz Giussani i to chciaĹ sobÄ wyraziÄ.
KardynaĹ Serafin Fernandes de AraĂşjo Arcybiskup emerytowany Archidiecezji Belo Horizonte Obchodzimy dzisiaj trzeciÄ rocznicÄ Ĺmierci â chciaĹbym powiedzieÄ wniebowstÄ pienia â ukochanego zaĹoĹźyciela ruchu Komunia i Wyzwolenie. JakĹźe KoĹcióŠnaznaczyĹ tego czĹowieka! UczestniczÄ c w dzisiejszej mszy, jestem niezmiernie szczÄĹliwy, Ĺźe mogÄ przeĹźywaÄ tÄ wiÄĹş, bardzo wyraĹşnie widzÄ c i sĹyszÄ c lud â to, co wydarza siÄ obecnie w Ĺwiecie, a przede wszystkim was, ludzi z Bractwa: osoby powaĹźne i dyspozycyjne, prawdziwych chrzeĹcijan, co potwierdza siÄ z upĹywem czasu. KaĹźdy z was jest obrazem Ojca. Nie wyĹÄ czajÄ c zwiÄ zanych z tym wyzwaĹ. Dlatego wĹaĹnie mogÄ was zapewniÄ, Ĺźe dzisiejszy dzieĹ, w ktĂłrym wyraĹźamy naszÄ wdziÄcznoĹÄ, jest dniem chwaĹy, w ktĂłrym mĂłwimy Bogu: âDziekujÄ Ci, Ĺźe postawiĹeĹ mnie na drodze ruchu Komunia i Wyzwolnieâ.
Biskup Celestino Migliore staĹy obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji NarodĂłw Zjednoczonych (ONZ) w Nowym Jorku KsiÄ dz Giussani byĹ duchownym, ktĂłry otrzymaĹ szczegĂłlny dar ĹwiatĹa, mÄ droĹci i zaangaĹźowania, aby mĂłgĹ go wykorzystaÄ w sĹuĹźbie KoĹcioĹowi. Czytania zmuszajÄ nas do refleksji nad naszÄ przynaleĹźnoĹciÄ do KoĹcioĹa i wiernoĹciÄ charyzmatowi. Nowina, ktĂłra uwalnia nas od lÄku Ĺmierci, ktĂłra nawraca wrogĂłw i uwalnia wiÄĹşniĂłw, rodzi rĂłwnieĹź zazdroĹÄ, nienawiĹÄ, niesprawiedliwoĹÄ. â...miĹoĹÄ wielu oziÄbnieâ (Mt 24, 12).dlaczego powinniĹmy siÄ zastanowiÄ nad tymi sĹowami ĹwiÄtujÄ c wspomnienie ksiÄdza Giussaniego? PoniewaĹź Komunia i Wyzwolenie stanowi czÄĹÄ KoĹcioĹa. PowyĹźsze sĹowa Jezusa miaĹy przygotowaÄ KoĹcióŠdo dobrego przeĹźywania czasu, jaki nastÄ pi po Jego powrocie do Ojca. Ukazywane przeznaczenie dotyczyĹo Ăłwczesnego i dotyczy dzisiejszego KoĹcioĹa, a zatem odnosi siÄ rĂłwnieĹź do ruchu Komunia i Wyzwolenie. Rocznica Ĺmierci ksiÄdza Giussaniego wzywa was do oĹźywienia jego charyzmatu w waszych wspĂłlnotach, w KoĹciele. SĹowa o miĹoĹci, ktĂłra oziÄbnie zostajÄ zwyciÄĹźone przez potwierdzenie, Ĺźe Ewangelia Jezusa i Ĺwiadectwo ksiÄdza Giussaniego stawi czoĹa takiej prĂłbie. W czasie tej Mszy ĹwiÄtej dziÄkujemy Panu za to, Ĺźe podarowaĹ nam ksiÄdza Giussaniego, za powierzony jemu, a przez niego nam wszystkim, charyzmat. ProĹmy o dar ĹwiatĹa i radoĹci, aby charyzmat ksiÄdza Giussaniego mĂłgĹ przynieĹÄ owoce. |