Ślady
>
Archiwum
>
2007
>
listopad / grudzieĹ
|
||
Ślady, numer 6 / 2007 (listopad / grudzieĹ) CL. Wychowanie Najlepszym sposobem obrony wolnoĹci jest jej praktykowanie Plakat prezentujÄ cy osÄ d na temat pilnej potrzeby wychowawczej w Hiszpanii, przygotowany przez stowarzyszenie Tiempo de educar 1. Nowy rok szkolny. PowrĂłt do szkoĹy i do pracy budzi, chciaĹźby tylko na chwilÄ, pragnienie, aby Ĺźycie byĹo peĹne znaczenia. Dla nas i dla naszych dzieci. ZaletÄ wszystkiego, co siÄ zaczyna jest fakt, Ĺźe ponownie pojawia siÄ pragnienie, ktĂłra zdawaĹo siÄ juĹź przebrzmiaĹe. Pragnienie to jest gĹĂłwnym ĹşrĂłdĹem kaĹźdego wysiĹku wychowawczego, poniewaĹź pobudza ciekawoĹÄ i pytania odnoszÄ ce siÄ do wszystkich kwestii Ĺźycia. Cenzurowanie tego pragnienia i jego konsekwencji wychowawczych â jak gdyby chodziĹo o jakÄ Ĺ niewaĹźnÄ sprawÄ â jest ĹşrĂłdĹem âpilnej potrzeby wychowywaniaâ jaka dotyka boleĹnie nasz kraj. Liczby ukazujÄ ce upadek szkolnictwa, czy obniĹźenie poziomu wiedzy sÄ naprawdÄ niepokojÄ ce. JednakĹźe rĂłwnie niepokojÄ cy jest fakt, Ĺźe w rodzinach i w szkoĹach, rĂłwnieĹź tych, ktĂłre osiÄ gajÄ dobre wyniki akademickie i w ktĂłrych mĂłwi siÄ o wartoĹciach, nie udaje siÄ wzbudziÄ w mĹodzieĹźy zainteresowania studiowanymi przedmiotami i, co jest jeszcze waĹźniejsze, zainteresowania wĹasnym przeznaczeniem. W ten sposĂłb pozostajÄ oni zdani na ĹaskÄ wszelkiego rodzaju wĹadzy i nudy. âKryzysy nauczycieli â napisaĹ Charles PĂŠguy â nie sÄ kryzysami nauczania; sÄ kryzysami Ĺźycia. SpoĹeczeĹstwo, ktĂłre nie uczy jest spoĹeczeĹstwem, ktĂłre nie kocha siebie, ktĂłre nie szanuje siebie; i to jest dokĹadnie przypadek spoĹeczeĹstwa nowoczesnegoâ (Charles PĂŠguy, Lui ĂŠ qui [On jest tu], Bur, 2003, s. 39.
2. Wobec oczywistoĹci, Ĺźe dziaĹania wychowawcze w naszych szkoĹach nie osiÄ gajÄ swojego celu, rzÄ d prĂłbowaĹ odpowiedzieÄ wprowadzeniem nowego przedmiotu âWychowanie obywatelskieâ. Przedmiotu, ktĂłry w zamierzeniach jego obroĹcĂłw pozwoliĹby formowaÄ mentalnoĹÄ naszej mĹodzieĹźy i z czasem zmieniÄ spoĹeczeĹstwo. TysiÄ ce uczniĂłw szkoĹy Ĺredniej zaczÄĹo realizowaÄ ten przedmiot, poprzez ktĂłry paĹstwo prĂłbuje przywĹaszczyÄ sobie prawo do ksztaĹtowania sumienia. Rzekoma neutralnoĹÄ przedmiotu, tak nagĹaĹniania przez rzÄ d i jego ideologicznych doradcĂłw, ulatnia siÄ w chwili, kiedy stwierdza siÄ, Ĺźe pretenduje on do udzielania odpowiedzi w kwestiach zwiÄ zanych z sensem Ĺźycia, dobra i zĹa, wÄdrĂłwki ku osobistemu szczÄĹciu i sprawiedliwoĹci w ludzkich relacjach. Ci, ktĂłrzy teoretyzujÄ na temat radykalnego oddzielenia sfery publicznej od prywatnej, aĹź do wykluczenia religii z Ĺźycia spoĹecznego, chcÄ obecnie, jak siÄ wydaje, wedrzeÄ siÄ poprzez dziaĹanie paĹstwa w najgĹÄbsze pokĹady ĹwiadomoĹci.
3. Z tego powodu rodzice i sami uczniowie stajÄ w obronie istoty swojej wolnoĹci, kiedy uĹźywajÄ c wszelkich ĹrodkĂłw jakie paĹstwo prawa daje im do dyspozycji, aby sprzeciwiÄ siÄ obowiÄ zkowemu wprowadzeniu tego przedmiotu. Wzywamy odpowiedzialnych politykĂłw, aby zmienili zarzÄ dzenia, ktĂłre ustalajÄ jego treĹÄ i starali siÄ o zgodÄ u podstaw, bez ktĂłrej Ĺźadna reforma polityczna, a tym bardziej w dziedzinie wychowania nie bÄdzie wykonalna. Tymczasem ĹÄ czymy siÄ w ruch spoĹecznego sprzeciwu wobec przedmiotu âWychowanie obywatelskieâ, uĹźywajÄ c wszystkich zgodnych z prawem ĹrodkĂłw przeciwko jego wprowadzeniu, z odmowÄ nauki wĹÄ cznie. WĹadze paĹstwowe, mocÄ mandatu i konstytucyjnego, muszÄ zagwarantowaÄ prawo rodzicĂłw do tego, aby ich dzieci otrzymaĹy formacjÄ moralnÄ i religijnÄ zgodnÄ z ich przekonaniem, czy to w ramach ksztaĹcenia paĹstwowego, czy inicjatyw spoĹecznych. Wprowadzenie âWychowania obywatelskiegoâ naruszaĹoby to prawo, dlatego musi zostaÄ odrzucone.
4. Ĺťadna ingerencja paĹstwa nie moĹźe uniemoĹźliwiÄ autentycznego doĹwiadczenia wychowawczego. W oczekiwaniu na wyniki batalii politycznej i prawnej zwiÄ zanej z tym przedmiotem (ktĂłry, jak mamy nadziejÄ zniknie, lub zostanie dogĹÄbnie opracowany na nowo), jego wprowadzenie niesie wyzwanie, aby mĹodzieĹź i doroĹli osÄ dzali jego treĹci wychodzÄ c od wymogu prawdy, ktĂłra nas tworzy i ma charakter obiektywny. Äwiczenie tej sprawnoĹci dokonywania osÄ du jest koniecznym warunkiem zarĂłwno wychowania jak i prowadzenia autentycznego dialogu. Najlepszym sposobem obrony wolnoĹci wychowania jest jej praktykowanie. Popieranie doĹwiadczeĹ wychowawczych wzbogaci naszÄ demokracjÄ. LaickoĹÄ paĹstwa mierzy siÄ powaĹźaniem jakie prezentuje ono wobec inicjatyw pojedynczych osĂłb czy teĹź okreĹlonych grup spoĹecznych, szczegĂłlnie zaĹ co do wolnoĹci wychowania. |