Ślady
>
Archiwum
>
2006
>
marzec / kwiecieĹ
|
||
Ślady, numer 2 / 2006 (marzec / kwiecieĹ) CL. KsiÄ dz Giussani Homilie Homilie wygĹoszone w czasie Mszy Ĺw. odprawianych z okazji rocznicy Ĺmierci ks. Giussaniego Madryt. Arcybiskup Granady Francisco Javier Martinez, celebrowaĹ msze w koĹciele Ĺw. Hieronima. Na koniec liturgii ks. Javier Prades odczytaĹ list przysĹany przez Benedykta XVI do ks. CarrĂłna.
Bogota (Kolumbia) Wyzwolenie z grzechu MszÄ celebrowaĹ kardynaĹ Pedro Rubiano SĂĄenz, arcybiskup Bogoty. 23 lutego 2006 r. DziÄki ks. Giussaniemu powstaĹ ruch Komunia i Wyzwolenie. Komunia miÄdzy nami, ktĂłrzy jesteĹmy braÄmi, ma ĹşrĂłdĹo w chrzcie. Kiedy studiowaĹem w Kanadzie, wielkie wraĹźenie wywarĹ na mnie pewien obraz, przedstawiajÄ cy chĹopca niosÄ cego na ramionach dziecko. Obok widniaĹ napis: âNie jest ciÄĹźki, poniewaĹź to mĂłj bratâ. Drugi czĹowiek nigdy nie moĹźe byÄ ciÄĹźarem. Ofiara Chrystusa otwiera nas nieustannie na spotkanie z Bogiem i braÄmi. Ks. Giussani ĹźyĹ takÄ wiarÄ w Boga i ludzi, i czyniĹ to wĹrĂłd mĹodzieĹźy. Wyzwolenie to sĹowo posiadajÄ ce wiele znaczeĹ. Dla nas â peĹnych wiary â oznacza nasze wyzwolenie z grzechu. Komunia i Wyzwolenie. Buduje KoĹciĂłĹ, poniewaĹź chodzi tu o wyzwolenie z kaĹźdego grzechu. DziÄki tej komunii ks. Giussani jest bardziej obecnoĹciÄ niĹź bodĹşcem. (âŚ) Co dzieĹ stajemy wobec pytania: w jaki sposĂłb moĹźemy siÄ uĹwiÄciÄ? W jaki sposĂłb uĹwiÄciĹ siÄ ks. Giussani? SpeĹniajÄ c wolÄ boĹźÄ , odpowiadajÄ c na wezwania wynikajÄ ce z chrztu⌠pytajÄ c przed podjÄciem kaĹźdego dziaĹania: czego Pan chce ode mnie? Ks. Giussani byĹ czĹowiekiem, ktĂłry w swojej prostocie, poprzez swojÄ wizjÄ Boga i Ĺwiata realizowaĹ wolÄ boĹźÄ . MoĹźe wstawiennictwo tego wielkiego apostoĹa, ks. Giussaniego rĂłwnieĹź nas uzdolni do speĹnienia woli boĹźej. W Eucharystii Pan da nam siebie jako pokarm. ProĹmy o wstawiennictwo Dziewicy Maryi, aby Ĺwiadectwo ks. Giussaniego rozprzestrzeniaĹo siÄ wĹrĂłd mĹodych przynoszÄ c KomuniÄ i Wyzwolenie w KoĹciele.
Hiroszima. MszÄ celebrowaĹ biskup Joseph Atsumi Misue, w kaplicy biskupiej. âJestem bardzo wdziÄczny ks. Giussaniemu â powiedziaĹ â za to, Ĺźe zebraĹ wielkÄ liczbÄ mĹodych i wprowadziĹ ich na drogÄ wiary. WykonaĹ on ogromnÄ pracÄâ.
Karaganda (Kazachstan) NaĹladujcie go i dajcie Ĺwiadectwo Mszy odprawianej w koĹciele katedralnym Ĺw. JĂłzefa, przewodniczyĹ arcybiskup Karagandy Jan PaweĹ Lenga. MĹodzi szli za ks. Giussanim, aby w Ĺźyciowej wÄdrĂłwce doĹwiadczaÄ obecnoĹci Chrystusa. Trzeba trwaÄ na tej drodze, naĹladujÄ c Chrystusa, jak o tym ĹwiadczyĹ ks. Giussani. CaĹkowite ofiarowywanie siÄ Bogu zapewniĹo mu miejsce w niebie. MĂłdlmy siÄ, aby bÄdÄ c w niebie nadal pobudzaĹ ludzi do wiernoĹci Bogu, dziaĹajÄ c poprzez swoje duchowe dzieci. Aby owoce duchowej kontemplacji staĹy siÄ widoczne. Dawajcie Ĺwiadectwo o wartoĹciach Ĺźycia, ktĂłre on wam ukazywaĹ. Nie wychwalamy dziĹ jego osoby, ale Ĺźycie, aby rĂłwnieĹź osiÄ gnÄ Ä wartoĹci, jako on realizowaĹ. Ĺťycie wieczne przewyĹźsza wszystko, co jest ziemskie. Ĺťycie powinno byÄ tworzone w oparciu o Chrystusa, aby mogĹo mieÄ mocny fundament. NaĹladujcie go, nie bĂłjcie siÄ, Ĺźyjcie jego doĹwiadczeniem. Budowla wznoszona przez czĹowieka upada, ale kto buduje na Chrystusie otrzyma stokroÄ juĹź na tym Ĺwiecie. Benedykt XVI napisaĹ do was, przypominajÄ c wam o potrzebie Ĺźycia i duchowego wspĂłĹdzielenia wszystkiego z tym, ktĂłry przeĹźyĹ swoje Ĺźycie realizujÄ c je. Osoby nam bliskie patrzÄ na naszÄ wiarÄ. Trzeba ĹźyÄ w taki sposĂłb, aby Chrystus nie budziĹ w nas lÄku, ale rozpalaĹ nasze serca. Potrzeba ofiarowaÄ zbawionemu przez Chrystusa czĹowiekowi Ĺźycie. Kto to akceptuje z pasjÄ , daje Ĺwiadectwo mocÄ Chrystusa. Ks. Giussani urodziĹ siÄ daleko od Kazachstanu, w Mediolanie, ale przyniesione przez ksiÄĹźy orÄdzie Chrystusa pozwoliĹo na przylgniÄcie do Niego rĂłwnieĹź tutaj. Teraz nie istniejÄ juĹź granice jest tylko Ĺaska.
Utrecht (Holandia) Przyjaciele w Chrystusie MszÄ odprawiĹ prymas Holandii, kardynaĹ Adrianus Simonie, w katedrze Ĺw. Katarzyny. ProwadziÄ innych do Chrystusa, tak jak przyjaciele paralityka zrobili wszystko, aby go przynieĹÄ do Jezusa! Przyjaciele, ktĂłrzy prowadzÄ ciÄ do Jezusa. Takim przyjacielem dla bardzo wielu osĂłb, przede wszystkim dla osĂłb mĹodych, byĹ ks. Giussani. MiaĹ dla nich wielkie serce i byĹ przynaglany przez duchowÄ pustkÄ w jakiej wielu musi dorastaÄ. MĹodzieĹź bardzo czÄsto desperacko poszukuje sensu Ĺźycia. KsiÄ dz Giussani w sposĂłb szczegĂłlnie przekonujÄ cy wskazywaĹ Chrystusa jako wielkiego dawcÄ sensu naszej ludzkiej egzystencji, jako speĹnienie ostatecznie naszych potrzeb i najgĹÄbszych pragnieĹ naszego serca. CzyniĹ to stosujÄ c solidarnÄ metodÄ wychowawczÄ , uczÄ c mĹodych zastanawiania siÄ nad rzeczywistoĹciÄ w ktĂłrej Ĺźyjemy, ale zarazem nad rzeczywistoĹciÄ wcielenia boĹźego w Jezusie Chrystusie i nad konsekwencjami tego faktu w konkretnym Ĺźyciu. PozwalaĹ zrozumieÄ mĹodym, Ĺźe chrzeĹcijaĹstwo nie jest doktrynÄ lub reguĹÄ sĹuĹźÄ cÄ byciu zbawionym, ale na pierwszym miejscu jest, wydarzeniem ludzkiej wiÄzi, spotkania ze zmartwychwstaĹym Panem. ByĹ przyjacielem, ktĂłry niĂłsĹ nas. Ludzi â paralitykĂłw, do Chrystusa! Z jego apostolstwa zrodziĹ siÄ Ĺwiatowy ruch, w ktĂłrym tysiÄ ce osĂłb znajdujÄ duchowoĹÄ i religijnoĹÄ oraz prawdziwe znaczenie dla swojego Ĺźycia. ProĹmy teraz ks. Giussaniego, aby wstawiaĹ siÄ za naszym Ĺwiatem, tak czÄsto sparaliĹźowanym i opieszaĹym. Ĺťyczymy sobie , nam, ktĂłrzy mamy ĹaskÄ wiary w Chrystusa, abyĹmy byli prawdziwymi przyjaciĂłĹmi innych, nieznajÄ cych jeszcze Pana, aĹź odnajdziemy w nim prawdziwe szczÄĹcie Ĺźycia, ProĹby o to przez naszego Pana.
Moskwa (Rosja) Znak dla KoĹcioĹa Arcybiskup Moskwy Tadeusz Kondrusiewicz celebrowaĹ mszÄ w intencji ks. Giussaniego w koĹciele Ĺw. Luigiego. JesteĹmy tutaj, aby w ten wieczĂłr, wspomnieÄ ks. Giussaniego, wielkiego teologa i wychowawcÄ, w pierwszÄ rocznicÄ jego odejĹcia do wiecznoĹci. Dla wielu z was byĹ on naprawdÄ ojcem w wierze. Miniony rok obfitowaĹ w wielkie i straszne znaki: ĹmierÄ siostry Ĺucji, jednej z powiernikĂłw objawieĹ fatimskich, ĹmierÄ Jana PawĹa II, ĹmierÄ ks. Giussaniego⌠WspominajÄ c te wielkie postacie, staje siÄ oczywistym fakt, jak Pan nieustannie wzbudza w swoim KoĹciele ludzi wolnych, ludzi prawdziwych. CzyniĹ to rĂłwnieĹź w latach bardzo trudnych dla Europy, kiedy ideologie komunizmu, faszyzmu i nazizmu rozszarpywaĹy ĹwiadomoĹÄ, siaĹy nienawiĹÄ i przemoc. Razem z Janem PawĹem II, siostrÄ ĹucjÄ , rĂłwnieĹź ks. Giussani staĹ siÄ wielkim znakiem dla KoĹcioĹa i dla przyszĹoĹci chrzeĹcijaĹstwa. Urodzony i ksztaĹtowany we WĹoszech, wĹaĹnie w latach faszyzmu, jest kolejnym przykĹadem, Ĺźe wolnoĹci czĹowieka, jego ĹwiadomoĹci prawdy nic nie jest w stanie pokonaÄ. Nawet wiÄcej: ks. Giussani miaĹ od razu intuicjÄ, ktĂłra potem staĹa siÄ podstawowÄ w jego charyzmacie, w charyzmacie ruchu MĹodzieĹźy Studenckiej, a potem Comunione e Liberazione, zaĹoĹźonego w nastÄpnych latach. Intuicje podstawowego zadania jakim jest wychowanie, ksztaĹtowanie osoby ludzkiej, ktĂłra wolna i odpowiedzialna byĹaby naprawdÄ sobÄ . To wĹaĹnie, jak widzimy, rĂłwnieĹź w wymiarze spoĹecznym, jest sprawÄ najbardziej uĹźytecznÄ , poniewaĹź nie istniejÄ prawdziwi nauczyciele, lotnicy , inĹźynierowie oraz, powiedzmy bez ogrĂłdek, biskupi i kardynaĹowie, jeĹźeli nie sÄ przede wszystkim prawdziwymi ludĹşmi! Mam rĂłwnieĹź pewne osobiste wspomnienie ze spotkania z ks. Giussanim. WydarzyĹo siÄ to wiele lat temu, wkrĂłtce po mojej nominacji na biskupa Moskwy, w Seriate, w siedzibie Centrum Russia Cristiana, ktĂłre zorganizowaĹo z nim spotkanie biskupĂłw byĹego ZwiÄ zku Radzieckiego. ChodziĹo o to, abyĹmy mogli poznaÄ z bliska charyzmat Comunione e Liberazione. Z tamtego spotkania zapamiÄtaĹem wielkÄ pasjÄ wychowawczÄ ks. Giussaniego oraz jego pasjÄ dla Chrystusa i dobrze widoczne ojcostwo. To samo ojcostwo widziaĹem w ubiegĹym roku, kiedy mogĹem przez telewizjÄ uczestniczyÄ w jego pogrzebie. PamiÄtam jeszcze wzruszenie, jakiego doznaĹem patrzÄ c na pĹacz wielu osĂłb, ale jednoczeĹnie na ich pogodÄ, w tĹumie zgromadzonym wokóŠniego widoczna byĹa jednoĹÄ ludu. ByĹo to Ĺwiadectwo dzieci zgromadzonych wokóŠojca, ktĂłry ich zrodziĹ w wierze i wciÄ Ĺź odradza, rĂłwnieĹź w tamtym momencie. Z tÄ pamiÄciÄ i odpowiedzialnoĹciÄ zachÄcam was do kontynowania takiego Ĺźycia i sĹuĹźenia KoĹcioĹowi!
|