Ślady
>
Archiwum
>
2021
>
marzec / kwiecieĹ
|
||
Ślady, numer 2 / 2021 (marzec / kwiecieĹ) Od Redakcji Szczepionka âA co ze mnÄ , jak reagujÄ na sytuacje, ktĂłre nie ukĹadajÄ siÄ po mojej myĹli? â zapytaĹ w pewnym momencie swojej wizyty w Iraku papieĹź Franciszek. â W obliczu przeciwnoĹci losu zawsze pojawiajÄ siÄ dwie pokusyâ. Ucieczka albo gniew â mĂłwiĹ. KtĂłre nic nie zmieniajÄ . âNatomiast Jezus zmieniĹ historiÄ. Jak? Z pokornÄ siĹÄ miĹoĹci, swoim cierpliwym Ĺwiadectwem. To jest to, do czego jesteĹmy powoĹani; w ten sposĂłb BĂłg wypeĹnia swoje obietniceâ. O obietnicy, ktĂłra nigdy nie zawodzi â ktĂłra urzeczywistnia siÄ w cichy, niewyobraĹźalny sposĂłb, za poĹrednictwem naszych sĹaboĹci â mĂłwiĹ Franciszek wobec ĹwiadkĂłw, dla ktĂłrych odbyĹ swojÄ podróş, âĹwiadkĂłw czÄsto pomijanych w serwisach informacyjnych, ale cennych w oczach Bogaâ. PatrzyĹ na nich, podziwiaĹ ich, postawiĹ z powrotem przed oczami Ĺwiata.
Dlatego chcieliĹmy zrobiÄ miejsce na jego wizytÄ w ziemi Abrahama, na sĹowa i gesty tych kilku intensywnych dni spÄdzonych miÄdzy Bagdadem, Irbilem, Mosulem a Karakosz. Tam, gdzie przemoc zawĹadnÄĹa wszystkim, papieĹź wskazaĹ teraĹşniejszÄ rzeczywistoĹÄ: egzystencje, w ktĂłrych zĹo i ĹmierÄ nie sÄ ostatnim sĹowem, poniewaĹź Chrystus zmartwychwstaĹ. ZwyciÄstwo zaĹźyĹoĹci z Bogiem stanowi fundament Ĺźycia mÄĹźczyzn i kobiet, staje siÄ konkretnym przebaczeniem, w konkretnych historiach, twarzach â to jest chrzeĹcijaĹski lud, ludzka obecnoĹÄ, ktĂłra wydaje siÄ pokonana przez historiÄ. A jednak oni, przeĹladowani, zostali ogoĹoceni ze wszystkiego, niczego nie tracÄ c, poniewaĹź posiadajÄ skarb warty wiÄcej niĹź Ĺźycie â bycie przenikniÄtymi relacjÄ przynaleĹźnoĹci do Chrystusa.
Zatrzymanie siÄ przed nimi i popatrzenie, tak jak zrobiĹ to Franciszek, moĹźe byÄ wkĹadem w sytuacjÄ, w ktĂłrej wszyscy siÄ znajdujemy. âZ pewnoĹciÄ sÄ chwile, kiedy wiara moĹźe siÄ zachwiaÄ, kiedy wydaje siÄ, Ĺźe BĂłg nie widzi i nie dziaĹa â powiedziaĹ. â ByĹo to dla was prawdÄ w najciemniejszych dniach wojny i jest to prawdÄ rĂłwnieĹź w dzisiejszych czasach globalnego kryzysu sanitarnego i wielkiej niepewnoĹciâ. Ale nie jest to problem odpornoĹci. Chodzi o to, Ĺźe kiedy Ĺźycie ponagla, wyraĹşniej widaÄ, co jest w stanie stawiÄ czoĹa: trzeba znaleĹşÄ osoby, ktĂłre âĹźyjÄ blisko nas i sÄ odblaskiem obecnoĹci Bogaâ. Tych, ktĂłrzy zamiast uciekaÄ, dotykajÄ rzeczywistoĹci, ĹźyjÄ niÄ , nie pozostajÄ c we wĹadzy okolicznoĹci, cierpienia, niesprawiedliwoĹci, przerw w dostawie prÄ du w Macapie albo huraganu w Hondurasie, codziennych ograniczeĹ wystÄpujÄ cych pod kaĹźdÄ szerokoĹciÄ geograficznÄ . Zobaczycie to w opowieĹciach pochodzÄ cych z róşnych czÄĹci Ĺwiata, ze wspĂłlnot Ruchu, skĹadajÄ cych siÄ byÄ moĹźe z jednej tylko osoby, ale w ktĂłrej ze spotkania z Chrystusem rodzi siÄ na nowo âjaâ, rodzi siÄ nowe odczuwanie Ĺźycia, czyniÄ ce je protagonistami. âWiemy, jak Ĺatwo jest zaraziÄ siÄ wirusem zniechÄcenia, ktĂłry czasami wydaje siÄ rozprzestrzeniaÄ wokóŠnas â czytamy w wystÄ pieniu wygĹoszonym w Bagdadzie. â Pan daĹ nam jednak skutecznÄ szczepionkÄ przeciwko temu paskudnemu wirusowi: jest niÄ nadziejaâ. PewnoĹÄ, Ĺźe nie jesteĹmy juĹź sami. âNigdy nie zapominajmy, Ĺźe Chrystus jest gĹoszony przede wszystkim przez Ĺwiadectwo Ĺźycia przemienionego radoĹciÄ Ewangelii. (âŚ) Ĺťywa wiara w Jezusa jest ÂŤzaraĹşliwaÂť, moĹźe zmieniÄ Ĺwiatâ. |