Ślady
>
Archiwum
>
2020
>
lipiec / sierpieĹ
|
||
Ślady, numer 4 / 2020 (lipiec / sierpieĹ) Pierwszy Plan StawkÄ jest przyszĹoĹÄ Kryzys ma charakter epokowy. âBlokadaâ, ktĂłra dotknÄĹa miliony pracownikĂłw oraz zwolnienia na skalÄ globalnÄ . Pytania (nie odĹoĹźone w czasie) dotyczÄ ce modelu neoliberalnego, zrĂłwnowaĹźonego rozwoju i Europy. PoniewaĹź zmiana, ktĂłra nadeszĹa, jest wielka. Giorgio Vittadini Jak powiedzieli ekonomiĹci Gianmaria Martini i Marco Lezzi na kwietniowym seminarium internetowym zorganizowanym przez FundacjÄ na rzecz PomocniczoĹci (Fondazione per la SussidiarietĂ ), Compagnia delle Opere i MenedĹźera Rete, Covid-19 nie tylko wywoĹaĹ duĹźÄ niepewnoĹÄ na caĹym Ĺwiecie, charakteryzujÄ cÄ siÄ wyzwaniem zdrowotnym oraz prĂłbÄ zapobiegania milionom zgonĂłw. WybuchĹ rĂłwnieĹź najgorszy kryzys gospodarczy ostatnich stu lat, ktĂłrego skutki sÄ juĹź gorsze niĹź Wielki Kryzys z 1929 roku czy Ĺwiatowy kryzys gospodarczy z 2008 roku.
W rzeczywistoĹci w obliczu spadku Ĺwiatowego PKB o 2% w zwiÄ zku z kryzysem w 2008 r. OECD spodziewa siÄ skurczenia Ĺwiatowej gospodarki o 6% w 2020 r. W najlepszym scenariuszu i 7,6% przy drugiej fali wirusa. Jeszcze gorzej bÄdzie w Unii Europejskiej: OECD szacuje spadek PKB nawet o 14,4%. Najgorzej sytuacja wyglÄ da we WĹoszech, gdzie PKB nie jest jeszcze na poziomie sprzed kryzysu 2008 r. W naszym kraju wstrzymanie dziaĹalnoĹci produkcyjnej od kilku tygodni dotyka caĹe sektory, co wedĹug szacunkĂłw Banku WĹoch stanowi 30% krajowej wartoĹci dodanej i 35% caĹkowitego zatrudnienia. Lockdown dotknÄ Ĺ 7,8 miliona pracownikĂłw (co stanowi okoĹo 42% obrotĂłw wĹoskich przedsiÄbiorstw), ktĂłre wzrosĹy do ââ10,8 miliona, jeĹli uwzglÄdni siÄ pracÄ âna czarnoâ. Prawie 10 milionĂłw pracownikĂłw zĹoĹźyĹo wnioski o âamortyzatoryâ (dofinansowanie) przewidziane w dekrecie âCura Italiaâ. W obliczu kryzysu o tak epokowych wymiarach nie moĹźna wiÄc myĹleÄ o wyruszeniu na nowo bÄ dĹş po prostu do powrotu do 2019 r., tak jakby nic siÄ nie wydarzyĹo; byĹoby to niemoĹźliwe. Musimy zadaÄ sobie pytanie, czego uczy nas pandemia.
Pierwsza nauka o porzÄ dku planetarnym gĹosi, Ĺźe model neoliberalny, ktĂłry byĹ odpowiedzialny za kryzys finansowy sprzed dziesiÄciu lat, juĹź nie obowiÄ zuje. Wielu autorytatywnych naukowcĂłw i komentatorĂłw podkreĹlaĹo, Ĺźe Covid-19 i jego skutki majÄ zwiÄ zek z dzikim rozwojem, bez poszanowania minimalnych warunkĂłw higieny, Ĺrodowiska i przyrody. Pod tym wzglÄdem encyklika papieĹźa Franciszka Laudato si jest rzeczywiĹcie prorocza w kilku punktach: âMocarstwa gospodarcze nadal usprawiedliwiajÄ obecny system Ĺwiatowy, gdzie przewaĹźajÄ spekulacja i dÄ Ĺźenie do zysku finansowego, skĹonne ignorowaÄ wszelki kontekst oraz skutki dla ludzkiej godnoĹci i dla Ĺrodowiskaâ. I znowu: âGospodarka postrzega wszelki rozwĂłj technologiczny w zaleĹźnoĹci od zysku, nie zwracajÄ c uwagi na jakiekolwiek ewentualne negatywne skutki dla czĹowiekaâ. Temat zrĂłwnowaĹźonego rozwoju jest rĂłwnieĹź ĹciĹle zwiÄ zany z pandemiÄ i strategiami jej przezwyciÄĹźenia. Z tego punktu widzenia wreszcie dostrzegamy oznaki moĹźliwego zwrotu na poziomie instytucji miÄdzynarodowych. Pokazuje to Agenda ONZ 2030, zawierajÄ ca 17 celĂłw zrĂłwnowaĹźonego rozwoju i strategie, ktĂłre podmioty publiczne i prywatne, a nawet przedsiÄbiorstwa miÄdzynarodowe, zaczynajÄ rozwaĹźaÄ. Najbardziej wyraĹşne oznaki nowoĹci pochodzÄ jednak z czÄsto krytykowanej Unii Europejskiej, ktĂłra moĹźe staÄ siÄ laboratorium nowej racjonalnoĹci ekonomicznej majÄ cej na celu rozwĂłj caĹego Ĺźycia. W porĂłwnaniu do wczeĹniejszych danych wydaje siÄ, Ĺźe bardziej moĹźliwe jest przejĹcie od UE, skupiajÄ cej siÄ jedynie na punkcie rĂłwnowagi budĹźetowej poszczegĂłlnych paĹstw, do obszaru, ktĂłrego celem strategicznym jest zrĂłwnowaĹźony rozwĂłj. Uwaga, jakÄ poĹwiÄcono krĂłtkoterminowym interwencjom w krĂłtkim czasie EBC w wysokoĹci 3 miliardĂłw euro, na obszarze Mes, w funduszu naprawczym, jest sĹusznie duĹźa. Jednak z czasem strukturalne i dĹugoterminowe zielone inwestycje planowane przez UniÄ bÄdÄ jeszcze bardziej decydujÄ ce. W ostatnich latach przygotowano plan InvestEU, a jego celem jest zmobilizowanie 650 miliardĂłw euro ĹrodkĂłw na rzecz zrĂłwnowaĹźonego rozwoju, aby zrekompensowaÄ brak inwestycji w Europie, mobilizujÄ c Ĺrodki publiczne i prywatne; po Covid-19 UE zaproponowaĹa rĂłwnieĹź UE nowej generacji. Jak wyjaĹniono w Raporcie 2020 Fundacji na rzecz PomocniczoĹci (SussidiarietĂ e sviluppo sostenibile), sÄ to inwestycje, ktĂłre moĹźna skatalogowaÄ w kontekĹcie tak zwanego âfinansowania wpĹywuâ (Impact Finance). Oznacza to, Ĺźe zaangaĹźowani inwestorzy sÄ wezwani do stawienia czoĹa wyzwaniom spoĹecznym i Ĺrodowiskowym opisanym w 17 Celach ZrĂłwnowaĹźonego Rozwoju ONZ, bez rezygnacji z osiÄ gniÄcia zwrotu finansowego.
Uczestnictwo w tych projektach, dÄ Ĺźenie do zrĂłwnowaĹźonej gospodarki i odbudowa ma zasadnicze znaczenie dla wszystkich krajĂłw UE. Jednak nawet jeĹli o tym zapominamy, europejskich pieniÄdzy nie moĹźna wydawaÄ w ot tak: proszÄ siÄ o radykalnÄ zmianÄ struktury instytucjonalnej. Aby zachÄciÄ do rozwoju Impact Investing, paĹstwa powinny oferowaÄ zachÄty finansowe poprzez ulgi podatkowe skierowane do przedsiÄbiorstw mogÄ cych wywrzeÄ pozytywny wpĹyw; opracowaÄ jasne ramy regulacyjne i strategie polityczne ad hoc; mieÄ podmioty finansowe bÄdÄ ce wĹasnoĹciÄ publicznÄ , zgodnie z wymogami UE w zakresie finansowanych przez nie zrĂłwnowaĹźonych inwestycji. KrĂłtko mĂłwiÄ c, potrzebne sÄ reformy. A zapotrzebowanie na zmiany jest jeszcze pilniejsze w krajach takich jak WĹochy, gdzie rzÄ dy w ostatnich latach wydajÄ siÄ byÄ bardziej zainteresowane interwencjami socjalnymi - jeszcze bardziej - niĹź dĹugoterminowÄ politykÄ inwestycyjnÄ . Aby jednak zaczÄ Ä od nowa, muszÄ siÄ zmieniÄ nie tylko instytucje, ale takĹźe duĹźa czÄĹÄ produktywnego Ĺwiata. WeĹşmy ponownie za przykĹad nasz kraj. Zacznijmy od pewnych luk strukturalnych, ktĂłre bezwzglÄdnie musimy naprawiÄ. Nasza struktura biznesowa czÄsto opiera siÄ na egzaltacji geniuszu i pomysĹowoĹci jednostki, ale to juĹź nie wystarcza. Potrzebujemy firm, ktĂłre powrĂłcÄ do tworzenia systemu w nowy sposĂłb w porĂłwnaniu do starego paradygmatu okrÄgĂłw przemysĹowych. ZarzÄ dzanie firmÄ rodzinnÄ musi otworzyÄ siÄ na przygotowanych menedĹźerĂłw, ktĂłrych nie moĹźna juĹź traktowaÄ jako przeciwstawnych postaci. Technologie i inteligentna automatyzacja nie mogÄ byÄ juĹź postrzegane i odrzucane jako zagroĹźenie, ale stanowiÄ waĹźnÄ szansÄ, takĹźe i przede wszystkim w Ĺwietle faktu, Ĺźe we wszystkich sektorach rynku nastÄ pi nieokieĹznany rozwĂłj cyfryzacji, niezaleĹźnie od obecnego wskaĹşnika penetracji. MĂłwiÄ c bardziej ogĂłlnie, konieczne jest zdecydowane inwestowanie w innowacje, majÄ c za cele priorytetowe przywrĂłcenie i ponowne uruchomienie produktywnoĹci. Trzeba odkryÄ nowe kanaĹy sprzedaĹźy i te inwestycje, ktĂłre maĹe i Ĺrednie przedsiÄbiorstwa niechÄtnie podejmowaĹy od wielu lat, a ktĂłre sÄ niezwykle potrzebne. MajÄ c zatem na uwadze rosnÄ ce trudnoĹci systemu bankowego w systematycznym inwestowaniu w MĹP, konieczne jest otwarcie siÄ na nowe instrumenty finansowe, takie jak private equity.
RĂłwnieĹź na rynku pracy potrzebne sÄ radykalne zmiany: pracownikĂłw nie moĹźna juĹź traktowaÄ jako zasobĂłw ludzkich, ktĂłre majÄ byÄ wykorzystywane ze wzglÄdu na ich umiejÄtnoĹci, ale jako osoby z charakterem, kreatywne, odpowiedzialne, wyksztaĹcone, wĹÄ czone w cykl Ĺźyciowy, szkolone w obliczu ciÄ gĹych zmian i obdarzone Ĺźyciem nie zawsze stymulujÄ cym i ciekawym. Debata powinna skupiaÄ siÄ nie tylko na rozpowszechnianiu smartworkingu, ale takĹźe na organizacji caĹej pracy w ciÄ gu dnia, na tym, co to znaczy pracowaÄ w zespole i jak kontrolowana jest praca podwĹadnych.
WiÄc jakie wnioski dla kaĹźdego z nas? Zmiana zrĂłwnowaĹźonego rozwoju i nowych potrzeb opisanych powyĹźej to znacznie wiÄcej niĹź tylko kwestia techniczna, organizacyjna i mechaniczna, nie tylko we WĹoszech, ale na caĹym Ĺwiecie. Kiedy, w czysto neoliberalnym schemacie, dÄ Ĺźy siÄ do wyĹÄ cznego celu utylitarnego i maksymalizacji zysku wykraczajÄ cego poza jakÄ kolwiek hierarchiÄ wartoĹci i doĹwiadczenia, uruchamiany jest automatyczny pilot; rzadko jednak jest skĹonny do ciÄ gĹego rozpoczynania od nowa, do zmiany planĂłw, powrotu do gry, wyjĹcia z indywidualizmu poprzez naukÄ sĹuchania innych i rzeczywistego stawienia im czoĹa. Energia, inteligencja, odwaga, kreatywnoĹÄ, podejĹcie do rozwiÄ zywania problemĂłw, elastycznoĹÄ, umiejÄtnoĹci relacyjne, nieustajÄ ca chÄÄ uczenia siÄ - wszystkie niezbÄdne skĹadniki do zaakceptowania zmiany paĹstwa i biznesu, bez obrony i bez pozycji doĹźywotnich - w nowym scenariuszu najbliĹźszej przyszĹoĹci oznaczajÄ nowych ludzi, wyposaĹźonych w ideaĹy, ktĂłrzy mogÄ uczyÄ siÄ na doĹwiadczeniu. I zakĹadajÄ ponowne odkrycie i powrĂłt do trwaĹych wiÄzi emocjonalnych i relacyjnych, nie tylko na poziomie przyjaciela czy rodziny, ale takĹźe w zdolnoĹci i chÄci budowania tych ciaĹ poĹrednich, ktĂłre rĂłwnieĹź ksztaĹcÄ do ideaĹu, do ktĂłrego dÄ Ĺźy siÄ osobiĹcie i dla dobra wspĂłlnego. Biada ludziom, ktĂłrzy jedynie dowodzÄ , w instytucjach, w biznesie, w Ĺźyciu. Potrzeba âprzebudzenia czĹowiekaâ wywoĹanego przez pandemiÄ nie jest sprawÄ prywatnÄ . Jest to architraw, na ktĂłrym moĹźe spoczÄ Ä realne oĹźywienie gospodarcze 23 milionĂłw 850 tysiÄcy firm europejskich i 4 milionĂłw 450 tysiÄcy wĹoskich. To niezbÄdny warunek dÄ Ĺźenia do dobra wĹasnego i ludzi.
Giorgio Vittadini Jest profesorem statystyki metodologicznej na Uniwersytecie w Mediolanie Bicocca. ZaĹoĹźyĹ FundacjÄ na rzecz PomocniczoĹci oraz jest jednym z organizatorĂłw Meetingu w Rimini. |