Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2020 > maj / czerwiec

Ślady, numer 3 / 2020 (maj / czerwiec)

Kultura. Spotkania

„W krótkim, kruchym życiu…”


18 prezentów Francesca Amato

 

Opowieść oparta na prawdziwej, dramatycznej dla Franceso Amato, historii Elisy Girotto, dowiadującej się, że jest śmiertelnie chora na raka, oczekującej narodzin dziewczynki, której to zostawia 18 prezentów urodzinowych, po jednym na każdy kolejny rok życia... Reżyser wyobraża sobie dziewczynkę jako dorosłą kobietę (na zdjęciu), zbuntowaną i pełną złości. Jednak w tajemniczy sposób będzie ona mogła „spotkać” swoją matkę... Wzruszający film, ukazujący nieskończone możliwości, które przynosi życie, by nas otworzyć na nowe okoliczności, nawet w najtrudniejszych momentach. Do wypożyczenia i w sprzedaży na różnych portalach online. (Antonio Autieri)

 

Emma. Autumn de Wilde

Emma jest bogata, dobrze wykształcona, piękna i inteligentna, ma tylko jedną wadę: uważa się za boga, tworzy i rozbija małżeństwa innych, sama trzymając się z dala od miłości. Zalotna historia, w której dialogi są motorem napędowym akcji i potrafią zamienić plotkę w sztukę. Ta nowa wersja romansu Jane Austin czerpie swoją siłę z wyrafinowanej estetyki reżyserki Autumn de Wilde i doskonałej obsady, na czele ze znakomitą Anną Taylor-Joy. Do wypożyczenia i w sprzedaży na różnych portalach online. (Riccardo Copreni).

 

Angielska gra (serial telewizyjny)

Stworzony przez Juliana Fellowesa (Downton Abbey) poruszający sześcioodcinkowy miniserial pokazuje, w jaki sposób piłka angielska przeszła drogę od amatorskiej gry grupy osób z wyższych sfer do popularnego fenomenu, z którym identyfikują się klasy robotnicze. Właściciel przędzalni z Darwen i Darwen FC decyduje się na potajemne opłacenie utrzymania dwóch szkockich piłkarzy, aby zasilić drużynę w mistrzostwach w 1879 roku. Musi jednak stawić czoła Old Etonians, drużynie pochodzącej z londyńskiej klasy średniej lecz decyduje się bronić zasady wyłączności futbolu dla klasy wyższej.. Na Netflixie. (Beppe Musicco).

 

 

„W krótkim, kruchym życiu...”

 Trudno jest wybrać wśród miriadów utworów muzycznych, powstałych w i z powodu kwarantanny: amatorskie – w których artyści nie zawsze zrobili dobre wrażenie –ale nawet wysokiej jakości; profesjonalne, produkty zdalnej współpracy wielu osób i o wiele więcej. Chcielibyśmy wspomnieć dwa - znajdziecie je na YouTube - stworzone niezależnie od siebie przez dwóch artystów rówieśników: Fabio Concato, który ma 66 lat, tak jak Giovanni Lindo Ferretti. Mediolański tekściarz Concato dedykuje delikatną piosenkę dla Umarell (można by to przetłumaczyć „mały człowiek”), symbolu osoby emeryta, patrzącego na plan budowy. Piosenka na najwyższym poziomie, dość gorzka wizja, przesycona samotnością, naznaczona przez izolację.  Jednak w piosence znajdziecie więcej, posłuchajcie jej.

Osobliwą ekspresją sztuki video jest natomiast twórczość Ferrettiego, samotnego pieśniarza z Apenin, dla którego – jak mówi w wywiadzie – życie niewiele się zmieniło. I widać to na video Mal`aria [malaria, lub „złe powietrze”], w którym, na swój sposób, miesza śpiew z poezją, z modlitwą, „dla nieszczęśników błaga o przebaczenie, dla słabych błaga o litość” (z tradycyjnej pieśni Hymny i pieśni) i pozwala sobie ogłosić światu, pośród tak wielkiego bólu, że człowiek nie jest wszechmogący.  Tymi słowami zapraszamy do obejrzenia filmiku: „Niebo i ziemia/ rzeczy widzialne i niewidzialne / w krótkim, kruchym życiu / wibrującym niepowtarzalną tajemnicą / istnieje złamanie pierwotne / nie zrasta się, / nie naprawi się na ziemi / kto to pochwala, kłamie/ kto to aranżuje, terroryzuje”.

 

 


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją