Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2005 > listopad / grudzień

Ślady, numer 6 / 2005 (listopad / grudzień)

Kultura

Papież w oczach fotografa

Spotkanie z fotografem Adamem Bujakiem. Artysta wspominał lata spędzone w towarzystwie Papieża.

Agnieszka Strzałkowska


Uwieńczeniem dwóch wystaw poświęconych Janowi Pawłowi II, prezentowanych w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, było spotkanie z fotografem Adamem Bujakiem. Artysta wspominał lata spędzone w towarzystwie Papieża.

 

Jak z przyjacielem

„Przez 43 lata towarzyszyłem Papieżowi w jego ziemskim pielgrzymowaniu. Jako dziecko, z okien mieszkania widziałem jego dom – często idąc do pracy przechodził koło mojego. Właściwie wyrastałem w jego sąsiedztwie, nie wiedząc, kim jest i kim będzie ten człowiek. Nasza znajomość zawiązała się dopiero później.

Ojciec Święty nie był tylko fotografowanym przeze mnie modelem, ale przyjacielem, z którym można było porozmawiać. Spędziłem z nim wiele lat dokumentując całą jego pracę duszpasterską. Z aparatem fotograficznym uczestniczyłem w najważniejszych wydarzeniach.

Moim największym marzeniem było stanąć w miejscu grobu Chrystusa i dzięki naszemu Papieżowi mogłem je zrealizować. Wraz z Arturo Mari (fotograf L`Osservatore Romano) zostałem zaproszony przez abp Stanisława Dziwisza, a by z Janem Pawłem II udać się do tego świętego miejsca w Jerozolimie. Byłem tak przejęty, że zapomniałem o robieniu zdjęć, poza tym, drżały mi ręce.

Pamiętam także jak razem pojechaliśmy do Fatimy. Chciałem sfotografować kulę, która ugodziła naszego Papieża. Została ona umieszczona w koronie figurki Matki Bożej Fatimskiej. Okazało się, że we wnętrzu korony jest otwór idealnie pasujący wymiarami do kuli, jakby na nią czekał. To było niesamowite przeżycie. Kula została tam złożona jako wotum za ocalenie życia Papieżowi.

 

Nowe zadania

Z dużym sentymentem wspominał Bujak wycieczkę na Kasprowy Wierch podczas jednej z pielgrzymek Papieża do ojczyzny. „Biała postać stała na szczycie Kasprowego i podpierała się laseczką. Pomyślałem wówczas: «Gdyby tak Papież zaczął nią wymachiwać i pokazywać góry». W chwilę później tak właśnie się stało, Ojciec Święty zaczął wspominać ulubione trasy górskie. Udało mi się też sfotografować go przy góralskiej herbatce w towarzystwie kardynała Franciszka Macharskiego”. Autor przyznał, ze jest wiele zdjęć, co do których ma duży sentyment, ale jedno zapadło mu w pamięci: „To Matka Teresa i Jan Paweł II na schodach Bazyliki św. Piotra. Pomyślałem wówczas oto dwójka świętych”.

Miłym zaskoczeniem dla papieskiego fotografa, już po śmierci Wielkiego Polaka, była możliwość uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii u boku nowego papieża Benedykta XVI, który – jak twierdzi Bujak – jest najlepszym i najgodniejszym kontynuatorem pontyfikatu Jana Pawła II.

Zapytany natomiast czy nie chciałby wydać wspomnień z rozmów przeprowadzonych z Janem Pawłem II stwierdził, że do tego zadania jeszcze nie dorósł.

Na zakończenie spotkania każdy mógł zakupić albumy wydawnictwa „Biały Kruk” ze zdjęciami Adama Bujaka, i oczywiście uzyskać dedykację autora.

 

Adam Bujak – światowej sławy artysta fotografik, autor ponad 100 albumów wydanych na wszystkich kontynentach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz renomowanego Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii i Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii. Laureat ponad 60 polskich i międzynarodowych nagród, m. in. Civitas Christiana, Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu Wielkiego św. Zygmunta oraz nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia „Totus 2003” przyznanej z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją