Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2003 > listopad / grudzień

Ślady, numer 6 / 2003 (listopad / grudzień)

CL

Wydarzenie, które trwa...

Jubileusz XX-lecia ruchu Komunia i Wyzwolenie (CL), Warszawa - 22 listopada 2003 r.

Agnieszka i Jacek Strzałkowscy, Anna i Jakub Ziarno


Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Jubileusz 20-lecia warszawskiego CL był momentem spotkania zarówno dla tych, którzy regularnie uczestniczą w życiu Ruchu, jak również tych, którzy na Szkołę Wspólnoty chodzili wiele lat temu. Większość osób z radością i wzruszeniem przyjęło nasze zaproszenie, a ci, którzy nie mogli przybyć zapewniali o swojej życzliwości dla Ruchu. Na spotkanie przybyło ok. 100 osób, niektóre nawet ze swoimi dziećmi. Część gości przyjechała z odległych miejsc.

Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy mszą świętą, którą celebrował ks. Jurek Krawczyk, nasz odpowiedzialny krajowy. W kazaniu wskazał m.in. na fakt, że każdy z nas spotkał osobę, przez którą Wydarzenie go poruszyło. Za napotkanymi twarzami ludzkimi nastąpiło rozpoznanie wyjątkowej obecności Chrystusa. „Dzisiaj stajemy na nowo wobec tego Faktu, który nas poruszył, zderzamy się z tym samym Wydarzeniem” - podkreślił ks. Jurek.

Warto dodać, że msza święta była odprawiana w kościele Nawiedzenia NMP. Jest to szczególne miejsce dla historii warszawskiej wspólnoty. To tutaj 20 lat temy po raz pierwszy zebrała się grupa osób poruszonych doświadczeniem Ruchu. Więź z tym miejscem trwa do dzisiaj, a dzięki gościnności księdza proboszcza w każdy wtorek odbywają się tutaj Szkoły Wspólnoty.

Dalsza część spotkania jubileuszowego odbyła się tuż obok kościoła, w pałacu Sapiehów przy ul. Zakroczymskiej. Jak wiemy, w życiu wspólnoty, obok modlitwy, ważna jest także muzyka. Dlatego i taki element znalazł się w programie obchodów. Tym razem wysłuchaliśmi II i III części koncertu A. Chaczaturiana w wykonaniu Ani Czyżwewskiej, która już po raz kolejny zagrała dla nas utwór skrzypcowy. Jesli chodzi o wspólny śpiew, to już tradycja naszych spotkań, dlatego nie mogło go zabraknąć również na jubileuszu 20-lecia. Moment ten przygotowali Ania kelner i Jacek Loroch. Dzięki wspólnym piosenkom wiele osób poczuło się w pełni uczestnikami tego wydarzenia.

Ciekawym elementem jubileuszu był panel dyskusyjny, który dotyczył m.in. historii Ruchu w Polsce. Część tę poprowadzili: Zdzisław Bradel, Krzysztof Prokop oraz Piotr Szular. W swoich wypowiedziach nawiązali do pierwszych spotkań polskiego CL, w szczególności do spotkania w Poroninie oraz wizyt ks. L. Giussaniego w Polsce. Wskazali także na istotne momenty ich osobistej historii związanej z Ruchem.

W czasie dyskusji Zdzisław stwierdził m.in. że dostrzega coraz bardziej, iż jego widzenie świata, rodziny, pracy ma „kręgosłup ideowy” w Ruchu. Zaznaczył, że tylko tu spotkał tak głębokie rozumienie wolności. Dziękując za zaproszenie powiedział, że jest ono dla niego osobiście bardzo ważne. Dodał także, że zdaje sobie sprawę, że to dzięki więzi z Krzysztofem, otrzymywaniu naszego biuletynu, Ruch ciągle trwa i ponawia swoje zaproszenie. Natomiast Krzysztof nawiązując do swojego spotkania z Ruchem podkreślił, że czas potwierdził jego pierwszą intuicję, iż z tym doświadczeniem warto się związać. Spotkanie z Ruchem stało się dla niego możliwe przez bardzo proste gesty (tj. przede wszystkim zaproszenie Zdzisława). Jego zdaniem jest to pewna wskazówka, w jaki sposób dokonuje się spotkanie. Temat wolności poruszył Piotr, odpowiedzialny wspólnoty warszawskiej. Stwierdził, że najbardziej w Ruchu uderzyło go, że może tutuaj być, że może wierzyć, będąc takim, jakim jest. Wskazał także, na najbardziej znaczące dla niego doświadczenie związane ze spotkaniem Ruchu, a które miało miejsce w Zwardoniu. „Doświadczyłem tam w szczególny sposób piękna. Arek Gudaniec powiedział wtedy, że całe nasze życie może być podejmowane z taką intensywnością” - wspominał. Podkreślił także, że z tego poczucia wolności, z takiego podjeścia do rzeczywistości, którego uczy Ruch rodzą się rzeczy piękne. Wspomniał o wielu wydarzeniach, jakie miały miejsce w Warszawie. Wśród nich wymienił między innymi wspólne przygotowania do prezentacji książki ks. L. Giussaniego Zmysł religijny, filmowyu klub dyskusyjny, uczestnictwo w koncertach w filharmonii.

Miłe wspomnienia z początków CL przewijały się podczas pokazu slajdów, przygotowanego przez Krystynę Muszyńską. Były tam zdjęcia z pierwszych wakacji Ruchu, wizyt ks. Giussaniego, rekolekcji i spotkań, a także pielgrzymek Ruchu na Jasną Górę. Przeźrocza obrazowały również ostatnie lata, m.in. nasze uczestnictwo w spotkaniu z Ojcem Świętym na krakowskich Błoniach, śluby naszych przyjaciół, spotkania studentów, bal karnawałowy czy też wspólne śpiewanie.

Bardzo cenna była rónwież wystawa zdjęć i plakatów, która specjalnie na tę okazję została przywieziona ze Świdnicy. Jedna jej część dotyczyła pierwszego odpowiedzialnego za Ruch w Polsce - ks. Zdzisława Seremaka. Druga przedstawiała działalność Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom „Ut unum sint”. Udało się także zgromadzić książki ks. L. Giussaniego, które przez te 20 lat ukazały się w Polsce. Wśród nich m.in. Zmysł religijny, Śladami chrześcijańskiego doświadczenia, Czas i świątynia oraz Ryzyko wychowawcze. Można było także obejrzeć archiwalne numery naszego biuletynu Ślady oraz teksty z Rekolekcji Bractwa.

Jubileusz w Warszawie był jednak przede wszystkim wspaniałą okazją do spotkania przyjaciół - i tych z pierwszych wspólnot w Warszawie i Legionowie, jak też tych, których charyzmat ks. Giussaniego przyciągnął do Ruchu w ostatnich latach. Byliśmy i jesteśmy razem w najistotniejszych momentach naszego życia. Bowiem dla nas towarzystwo to piękny dar wspólnego przeżywania Wydarzenia, które miało miejsce ponad 2000 lat temu i wciąż jest obecne w naszych sercach. To właśnie nowy smak życia, którym Chrystys obdarza nas każdego dnia. Ten dzień jubileuszowy pokazał nam, że potrafimy ów dar dobrze wykorzystać.

Wiele osób ze wspólnoty zaangażowało się w przygotowanie tego rocznicowego gestu. Dbając o szczególnmie uroczysty charakter spotkania, z odpowiedzialnością i starannością „Wspólnotowicze” podjęli nawet najdrobniejsze prace organizacyjne. Także późniejsze sprzątanie sali było wyrazem naszej jedności. Jesteśmy wdzięczni wszystkim za każdą chwilę poświęconą na przygotowanie jubileuszowego spotkania przyjaciół.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją