Ślady
>
Archiwum
>
2015
>
maj / czerwiec
|
||
Ślady, numer 3 / 2015 (maj / czerwiec) KoĹcióŠMur i bĹogosĹawiony Strzelano do niego, gdy odprawiaĹ MszÄ Ĺw. Arcybiskup mÄczennik OSCAR ROMERO zostaĹ beatyfikowany 23 maja... Andrea Tornielli Strzelono do niego, gdy odprawiaĹ MszÄ Ĺw. Arcybiskup mÄczennik ĂSCAR ROMERO zostaĹ beatyfikowany 23 maja. Decyzja papieĹźa Franciszka przypieczÄtowuje kontrowersyjnÄ historiÄ salwadorskiego pasterza broniÄ cego swojego uciskanego ludu. âDlaczego zostaĹ zabity? To tak jakby pytaÄ, dlaczego zostaĹ zabity Jezus Chrystusâ.
ZmarĹ jako mÄczennik poĹrĂłd nienawiĹci do wiary, rozstrzelany 24 marca 1980 roku, gdy miaĹ konsekrowaÄ chleb i wino na oĹtarzu. Ale w Rzymie przez wiele, zbyt wiele lat patrzono na niego podejrzliwie, poniewaĹź byĹ ofiarÄ ideologicznej instrumentalizacji. W rzeczywistoĹci Ăscar Arnulfo Romero byĹ arcybiskupem, ktĂłry nie porzuciĹ swojego pasterskiego zadania, dobrze wiedzÄ c, na jakie ryzyko siÄ naraĹźa: dziÄki swojemu Ĺwiadectwu w momencie, w ktĂłrym takĹźe poĹrĂłd hierarchĂłw koĹcielnych byli tacy, ktĂłrzy umniejszali wagÄ okrutnych represji salwadorskiego reĹźimu oraz zabĂłjstw campeninos, strzegĹ wiary wielu mÄĹźczyzn i kobiet, ubogich i przeĹladowanych. PokazujÄ c oblicze KoĹcioĹa, ktĂłry zaprasza do zgody, a nie do przemocy, ktĂłry potrafi staÄ po stronie uciskanych, a nie uciskajÄ cych. Dlatego beatyfikacja arcybiskupa Romera, ktĂłrej pragnÄ Ĺ papieĹź Franciszek i ktĂłra odbyĹa siÄ w sobotÄ 23 maja w spiekocie sĹoĹca San Salvadoru, jest wielkim znakiem dla Ameryki ĹaciĹskiej i caĹego KoĹcioĹa. Znakiem dĹugo wyczekiwanym. ObrzÄdom przewodniczyĹ kardynaĹ Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. ĹwiÄtych, w obecnoĹci tĹumu liczÄ cego prawie trzysta tysiÄcy osĂłb. PapieĹź Franciszek wysĹaĹ do arcybiskupa San Salvadoru list, w ktĂłrym czyta siÄ, Ĺźe beatyfikacja jest âpowodem wielkiej radoĹci dla SalwadorczykĂłw i dla nas, czerpiÄ cych z przykĹadu najlepszych dzieci KoĹcioĹaâ. Arcybiskup Romero âpotrafiĹ prowadziÄ, broniÄ i chroniÄ swojÄ trzodÄâ, âzwracajÄ c szczegĂłlnÄ uwagÄ na najuboĹźszych i emigrantĂłwâ, aĹź po âcaĹkowite utoĹźsamienie siÄ z Tym, ktĂłry oddaje Ĺźycie za swoje owceâ w chwili swojej Ĺmierci. âDziÄkujemy Bogu, poniewaĹź obdarzyĹ arcybiskupa mÄczennika zdolnoĹciÄ dostrzegania i odczuwania cierpieĹ swojego ludu, i tak uksztaĹtowaĹ jego serce, by w Jego imiÄ ukierunkowywaĹ go i oĹwiecaĹâ â pisze Franciszek, podkreĹlajÄ c, w jaki sposĂłb arcybiskup Romero âzaprasza nas do zdrowego rozsÄ dku i do refleksji, do poszanowania Ĺźycia i do zgodyâ, do ârezygnowania z przemocy miecza, przemocy nienawiĹci, i do Ĺźycia przemocÄ miĹoĹci, tÄ , ktĂłrÄ pozostawiĹ przybity gwoĹşdĹşmi do krzyĹźa Chrystus, i co czyni kaĹźdy, by przezwyciÄĹźyÄ swĂłj egoizm i Ĺźeby nie byĹo tak okrutnych nierĂłwnoĹci poĹrĂłd nasâ.
Skargi. Urodzony w skromnej rodzinie 15 sierpnia 1917 roku w Ciudad Barrios jako drugi z oĹmiorga rodzeĹstwa, po wstÄ pieniu do seminarium zostaĹ zaproszony przez przeĹoĹźonych do Rzymu, by uzupeĹniÄ swojÄ formacjÄ; uczÄszczaĹ na Papieski Uniwersytet GregoriaĹski w latach 1937â1942. Po okresie sprawowania posĹugi proboszcza, w 1970 roku zostaĹ nominowany na biskupa pomocniczego San Salvadoru. WczeĹniej, w 1968 roku wziÄ Ĺ udziaĹ w Konferencji Episkopatu Ameryki ĹaciĹskiej jako jej sekretarz. W 1974 roku zostaĹa mu powierzona diecezja Santiago de MarĂa, poĹoĹźona w jednej z najuboĹźszych czÄĹci paĹstwa. To tutaj wĹaĹnie biskup Romero dotknÄ Ĺ namacalnie tego, jak trudno jest ludziom ĹźyÄ pod represjami wojsk broniÄ cych latyfundystĂłw. Zostawszy arcybiskupem San Salvadoru w 1977 roku, odrzuciĹ propozycjÄ wybudowania paĹacu arcybiskupiego, postanawiajÄ c mieszkaÄ w maĹym pokoju w zakrystii kaplicy Szpitala BoĹźej OpatrznoĹci, w ktĂłrym przebywali nieuleczalnie chorzy. MiesiÄ c po ingresie do diecezji zostaĹ zamordowany jezuita, ojciec Rutilio Grande, jego przyjaciel i wspĂłĹpracownik. W ten sposĂłb rozpoczÄ Ĺ siÄ okres publicznych skarg w obronie uciskanego ludu. W tych latach wojsko pod egidÄ znajdujÄ cej siÄ przy wĹadzy partii profanowaĹo koĹcioĹy i mordowaĹo wiernych. Arcybiskup Romero bĹagaĹ w imiÄ Boga o zaprzestanie represji. I czuĹ siÄ obalany przez wierne reĹźimowi organy prasowe sĹowami nowego papieĹźa Jana PawĹa II: âBiada kapĹanom uprawiajÄ cym politykÄ w KoĹciele, poniewaĹź KoĹcióŠnaleĹźy do wszystkichâ. Wygodnie byĹo znajdujÄ cym siÄ przy wĹadzy oligarchom i ich longa manus [dĹugiej rÄce â przyp. red.], Szwadronom Ĺmierci, przeciwstawiaÄ polskiego papieĹźa odwaĹźnemu arcybiskupowi. WytykaÄ mu âuprawianie politykiâ, podczas gdy on broniĹ tylko tych, ktĂłrzy pozostawali bez Ĺźadnej obrony. NiektĂłrzy porĂłwnywali beatyfikacjÄ arcybiskupa Romero do zburzenia muru. KoĹcióŠkanonizowaĹ wiele ofiar totalitarnych reĹźimĂłw komunistycznych i nazistowskich. Wraz z ceremoniÄ w San Salvadorze, ktĂłra mogĹaby rozpoczÄ Ä drogÄ do uznania mÄczeĹstwa wielu innych kapĹanĂłw i osĂłb Ĺwieckich, wychodzÄ na jaw przeĹladowania KoĹcioĹa w Ameryce ĹaciĹskiej w latach 60. i 80. W tym przypadku przeĹladowcami byĹy osoby, ktĂłre uwaĹźaĹy siÄ za katolikĂłw i widziaĹy w niektĂłrych odwaĹźnych pasterzach zagroĹźenie dla swojej wĹadzy. A jednak ci biskupi, kapĹani i katecheci, oskarĹźani o âuprawianie politykiâ i o bycie âmarksistamiâ, nie robili niczego innego, jak tylko donosili o niesprawiedliwoĹciach, bronili uciĹnionych, wprowadzali w czyn opcjÄ opowiadajÄ cÄ siÄ za biednymi.
Ostatnia homilia. âDlaczego arcybiskup Romero zostaĹ zamordowany?â â pytaĹ w 20. rocznicÄ jego Ĺmierci biskup Gregorio Rosa ChĂĄvez, jeden z jego najbliĹźszych wspĂłĹpracownikĂłw. âTo trochÄ tak jakby pytaÄ, dlaczego zabito Jezusa Chrystusaâ. Gdy czyta siÄ ostatnie zdania homilii wygĹoszonej przez nowego bĹogosĹawionego podczas Mszy Ĺw., w czasie ktĂłrej zostaĹ zamordowany, wydaje siÄ, Ĺźe prosiĹ mordercÄ, by pozwoliĹ mu âumrzeÄ, kiedy idÄ do oĹtarza, by ofiarowaÄ chleb i winoâ. âJest to obraz, w ktĂłrego Ĺwietle moĹźna odczytywaÄ caĹe jego Ĺźycie i ĹmierÄ. ĹťyĹ i umarĹ jako kapĹan, jako dobry pasterz zakochany w Chrystusie i Jego ludzieâ. âSalwador â pisaĹ arcybiskup Romero w jednym z listĂłw â jest maĹym paĹstewkiem, cierpiÄ cym i pracowitym. Ĺťyjemy tu poĹrĂłd wielkich kontrastĂłw spoĹecznych, gospodarczych, politycznych, kulturalnej marginalizacji itd. KoĹcióŠnie moĹźe milczeÄ wobec tak wielkiej biedy, poniewaĹź zdradziĹby EwangeliÄ, byĹby wspĂłlnikiem tych, ktĂłrzy depczÄ tutaj prawa czĹowieka. To byĹ wĹaĹnie powĂłd przeĹladowania KoĹcioĹa: jego wiernoĹÄ Ewangeliiâ. Decyzja papieĹźa Franciszka, uznanie, Ĺźe to morderstwo na oĹtarzu dokonaĹo siÄ âz nienawiĹci do wiaryâ, jest zakoĹczeniem procesu, ktĂłry w Ĺźadnym razie nie byĹ Ĺatwy, w ciÄ gu 20 lat trwania zwalniaĹ i byĹ potajemnie blokowany. By zrozumieÄ, jak bardzo kontrowersyjna byĹa sprawa arcybiskupa Romero w paĹacach watykaĹskich, wystarczy przypomnieÄ, Ĺźe w maju 2007 roku, kiedy Benedykt XVI leciaĹ do Brazylii w swojÄ pierwszÄ podróş do Ameryki ĹaciĹskiej, zadano mu pytanie o proces beatyfikacyjny zamordowanego arcybiskupa. PapieĹź odpowiedziaĹ wĂłwczas, broniÄ c go i opisujÄ c jako âwielkiego Ĺwiadka wiaryâ, ktĂłry âzmarĹ w naprawdÄ dramatyczny sposĂłbâ przy oĹtarzu. W swojej odpowiedzi udzielonej na Ĺźywo jasno powiedziaĹ, Ĺźe osoba biskupa Romero âzasĹuguje na beatyfikacjÄâ. A jednak te sĹowa wypowiedziane przez papieĹźa przed kamerami i wĹÄ czonymi dyktafonami nie zostaĹy przytoczone w oficjalnych wersjach wywiadu, opublikowanych w watykaĹskich mass mediach. âPrzez wiele lat w KoĹciele â pisaĹ biskup Romero w paĹşdzierniku 1977 roku, na krĂłtko przed rozpoczÄciem posĹugi arcybiskupiej w San Salvadorze â byliĹmy odpowiedzialni za to, Ĺźe wiele osĂłb widziaĹo w KoĹciele sprzymierzeĹca na polu gospodarczym i politycznym, przyczyniajÄ c siÄ w ten sposĂłb do uksztaĹtowania tego spoĹeczeĹstwa niesprawiedliwoĹci, w ktĂłrym Ĺźyjemyâ. Na kilka miesiÄcy przed ĹmierciÄ dziennikarzowi, ktĂłry zapytaĹ go o jego nawrĂłcenie z âksiÄdza w sutannieâ o doĹÄ konserwatywnych przekonaniach na wojujÄ cego pasterza, odpowiedziaĹ: âNawracaĹem siÄ tylko na Jezusa Chrystusa, to nawrĂłcenie trwaĹo przez caĹe moje Ĺźycieâ. Teraz KoĹcióŠprzypieczÄtowaĹ jego Ĺźycie i ĹmierÄ.
Autor tekstu to watykanista dziennika âLa Stampaâ
KIM JEST Ăscar Romero przychodzi na Ĺwiat w Ciudad Barrios (Salwador) w 1917 r. Przyjmuje ĹwiÄcenia kapĹaĹskie w 1942 r., zostaje proboszczem, a nastÄpnie w 1970 r. otrzymuje nominacjÄ biskupiÄ . Jest biskupem Santiago de MarĂa w latach 1974â1977, nastÄpnie zostaje arcybiskupem San Salvadoru. Zostaje zamordowany 24 marca 1980 r. podczas sprawowania Mszy Ĺw. w kaplicy szpitalnej, przy ktĂłrej mieszkaĹ w San Salvadorze.
CYTATY
PapieĹź Franciszek
PapieĹź Franciszek
|