Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2008 > lipiec / sierpień

Ślady, numer 4 / 2008 (lipiec / sierpień)

Lektura

Prześladowani i zapomniani

Recenzja książki. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2005-2006


Chrześcijanie jako wyznawcy Jezusa Chrystusa narażeni są najczęściej na ataki ze strony różnych systemów ideologicznych, totalitarnych, a także religijnych. Tragiczne wiadomości o locie umęczonych katolików i chrześcijan innych denominacji docierają do nas z krajów islamu, reżimów komunistycznych, ale też ze świata buddyzmu i hinduizmu.

Na 90 stronach książki przedstawiony został raport z tragicznych miejsc wydarzeń w 24 krajach świata. Między innymi oddano głos uciskanym w Chinach, Korei Północnej, Afganistanie, Pakistanie, Nigerii czy Sudanie. Co roku życie setek tysięcy ludzi jest tam zagrożone tylko dlatego, że są oni wyznawcami Jezusa Chrystusa. Wiadomości o ich ciężkim losie pochodzą z pierwszej ręki, od biskupów, księży, sióstr zakonnych żyjących w krajach misyjnych. Oprócz wielkiego ryzyka utraty życia i zdrowia, dodatkowo chrześcijanie narażeni są jeszcze na codzienne szykany i dyskryminację w miejscach pracy, w życiu publicznym, a także prywatnym.

Książka Prześladowani i zapomniani ma przybliżyć polskiemu czytelnikowi nieznany los milionów ludzi, ponieważ w stereotypowym wyobrażeniu prześladowania chrześcijan kojarzą się wyłącznie zamierzchłymi czasami Cesarstwa Rzymskiego. Tymczasem, jak powiedział Jan Paweł II, to właśnie XX wiek był najkrwawszym okresem prześladowań za wiarę w Jezusa Chrystusa. Niestety nowe tysiąclecie nie zapowiada poprawy tej sytuacji.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją