Ślady
>
Archiwum
>
2004
>
wrzesieĹ / paĹşdziernik
|
||
Ślady, numer 5 / 2004 (wrzesieĹ / paĹşdziernik) SpoĹeczeĹstwo Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, znowu do pracy! Apel Campagnia delle Opere (Towarzystwo DzieĹ) Mediolan, 22 czerwca 2004 â Ostatnie wybory europejskie i administracyjne wskazujÄ na pewne fakty oczywiste dla kaĹźdego, kto jest wolny od uprzedzeĹ:
1) W wielu krajach europejskich gĂłrÄ wziÄĹa tendencja do nieangaĹźowania siÄ w sprawy polityczne. Europie dalekiej i bezuĹźytecznej, wykreowanej w wyobraĹşni biurokratĂłw, ktĂłrzy chcÄ odgĂłrnie ustaliÄ nawet ĹrednicÄ ziaren grochu, i ideologĂłw, pragnÄ cych Konstytucji, powaĹźnie zaniedbujÄ cej prawa czĹowieka i opartej na hegemonistycznych dÄ Ĺźeniach o charakterze nacjonalistycznym, przeciwstawiono powszechnÄ obojÄtnoĹÄ wobec pewnego stylu sprawowania rzÄ dĂłw w Europie.
We WĹoszech procent gĹosujÄ cych byĹ najwyĹźszy w Europie. StaĹo siÄ tak dziÄki uporowi, z jakim róşne Ĺrodowiska wskazywaĹy na istotne znaczenie spraw Europy: poczynajÄ c od wĹoskiego rzÄ du, ktĂłry podkreĹlaĹ, Ĺźe zjednoczona i silna Europa ma decydujÄ ce znaczenie dla budowania Ĺwiatowego pokoju, po PapieĹźa i katolikĂłw, zmagajÄ cych siÄ o EuropÄ narodĂłw, wiernÄ swojej historii, nie zaprzedanÄ ideologii późnego jakobinizmu, EuropÄ naprawdÄ ĹwieckÄ , zdolnÄ do publicznego wyznania swoich chrzeĹcijaĹskich korzeni.
ChociaĹź w sposĂłb nie do koĹca wyraĹşny, obudziĹo siÄ w niektĂłrych ludziach, nie tylko we WĹoszech, ale i w wielu innych krajach, pragnienie pozytywnoĹci, konstruktywnoĹci, ktĂłra wyraziĹa siÄ w woli uczestnictwa w Ĺźyciu spoĹeczno-politycznym, wziÄcia na siebie odpowiedzialnoĹci. To odrodzone pragnienie nie moĹźe jednak zostaÄ uĹmiercone, trzeba je szanowaÄ i wychowywaÄ. PierwszÄ formÄ szacunku jest mĂłwienie prawdy. JakĹźe niewielu politykĂłw potrafi przyznaÄ siÄ do swoich poraĹźek, jakĹźe niewielu proponuje rozwiÄ zania, ktĂłre nie byĹyby pustymi, tandetnymi hasĹami.
2) WĹochy sÄ jednym z niewielu europejskich paĹstw, gdzie obecna koalicja rzÄ dzÄ ca nie zostaĹa tak ciÄĹźko skarcona rezultatem wyborĂłw, jak to siÄ staĹo w pozostaĹej czÄĹci Europy. PrzyczyniĹa siÄ do tego powaĹźna i odpowiedzialna postawa rzÄ dzÄ cych w odniesieniu do kwestii europejskiej. WaĹźna jest rĂłwnieĹź niezĹomna, nie majÄ ca nic wspĂłlnego z biernÄ ulegĹoĹciÄ , wola dochowania wiernoĹci historycznemu przymierzu ze Stanami Zjednoczonymi oraz utrzymanie prawdziwie pokojowej postawy w Iraku.
WolnoĹÄ, pomocniczoĹÄ, kapitaĹ ludzki
Te fakty pozwalajÄ dostrzec potrzebÄ dowartoĹciowania rzeczywistych wysiĹkĂłw wychowawczych w odniesieniu do jednostek, jak teĹź caĹych narodĂłw, przez faktyczne wspieranie miejsc, gdzie wzrastanie osoby jest sprawÄ najistotniejszÄ poczynajÄ c od rodziny, Ĺrodowisk zdolnych do nauczania i wychowywania, najbardziej wykwalifikowanych oĹrodkĂłw badaĹ naukowych, po struktury produkcyjne, gdzie liczy siÄ wydajnoĹÄ i umiejÄtnoĹÄ wdraĹźania nowych rozwiÄ zaĹ. Dlatego trzeba realizowaÄ politykÄ inwestowania w ludzki kapitaĹ. Trzeba prowadziÄ politykÄ kierujÄ cÄ siÄ zasadÄ pomocniczoĹci, ktĂłra potrafiĹaby dowartoĹciowaÄ odwaĹźne, podejmowanie oddolnie wysiĹki budowania nowej rzeczywistoĹci. NaleĹźy popieraÄ porozumienie miÄdzy reformistami, aby w ten sposĂłb doprowadziÄ do izolacji tych, ktĂłrzy wykorzystujÄ przynaleĹźnoĹÄ do róşnych organizacji i stowarzyszeĹ do wyĹadowania swojej ideologicznej zĹoĹci. Trzeba unikaÄ faĹszywej jednomyĹlnoĹci, narzÄdzia do zachowania wpĹywĂłw grup trzymajÄ cych wĹadzÄ. KaĹźdy, kto poĹwiÄca siÄ sĹuĹźbie na rzecz wspĂłlnego dobra, a nie dla wĹasnej korzyĹci, moĹźe liczyÄ na naszÄ , ludzi zwiÄ zanych z ruchem CL, wspĂłĹpracÄ i poparcie. Demokracja nie jest nudnÄ grÄ , jeĹli potwierdzajÄ c swojÄ toĹźsamoĹÄ, ale teĹź i róşnorodnoĹÄ, dÄ Ĺźy siÄ wspĂłlnie do tego, co najlepiej sĹuĹźy Ĺźyciu ludu. Compagnia delle Opere (Towarzystwo DzieĹ), Fundacja na rzecz pomocniczoĹci |