Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2004 > wrzesień / październik

Ślady, numer 5 / 2004 (wrzesień / październik)

Społeczeństwo. Hiszpania w świecie

Przyszłość tożsamości hiszpańsko-katolickiej

Współistnienie? Hiszpanidad - „hiszpańskość”


To był czas Hiszpanii. Na początku marca amerykański tygodnik Time uhonorował ten iberyjski kraj, umieszczając na okładce uderzający tytuł: "Hiszpania zdumiewa świat". Mówiono o nowych konkwistadorach, którzy narzucili światu twórczy i oryginalny styl życia: od literatury po kino, od sztuki po kuchnię.

Potem był 11 marca, zamach na dworcu w Madrycie i 191 zabitych, porażka wyborcza premiera Aznara i zwycięstwo Zapatero. Wszyscy zaczęli sobie zadawać pytanie, czy wraz z masakrą na dworcu nie została zniszczona siła napędowa Hiszpanii, a szczególnie jej wpływ na kraje Północnej i Południowej Ameryki.

Ślady zebrały opinie ważnych osobistości z hiszpańskojęzycznego kręgu kulturowego na temat roli, jaką ludność hiszpańsko-katolicka może odegrać w przyszłości ogarniętej zalewem sekt Ameryki Łacińskiej oraz Stanów Zjednoczonych o anglosaskiej tradycji protestanckiej. Czy hiszpańskie korzenie ogromnej części katolicyzmu amerykańskiego mogą stać sie szansą dla Nowego Świata? Czy katolicka tożsamość będzie umiała zachować racje swojej historii i swojego doświadczenia? Jeśli tak, to pod jakimi warunkami i wystawiając się na jakie niebezpieczeństwa? I kim są ci, którzy przeciwstawiają się takiej możliwości?

Mówią:

- Jose Miguel Oriol, intelektualista i szef wydawnctwa Encuentro w Madrycie;

- Mario Paredes, Dyrektor do spraw Rynku Hiszpańskiego w Stanach Zjednoczonych ze Stowarzyszenia Analiz Finansowych Merril Lynch


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją