Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2003 > maj / czerwiec

Ślady, numer 3 / 2003 (maj / czerwiec)

Życie CL

Ślady w Ruchu

pod redakcją Riccardo Piola


Słowacja

U źródeł chrześcijańskiego roszczenia

Dnia 19 marca w Bratysławie odbyła sie prezentacja ksiązki Pôvod Krast`anského nároku wydanej przez wydawnictwo Luc. jest to słowacka edycja książki ks. Luigi Giussaniego, która w polskich księgarniach ukazała się pod tytułem U źródeł chrześcijańskiego roszczenia, nakładem wydawnictwa Jedność. W atmosferę spotkania wprowadził uczestników śpiew wybranych utworów muzyki klasycznej przy akompaniamencie fortepianu. Potem nastąpiły prezentacje biskupa Gavendy, rzecznika prasowego episkopatu Słowacji i zarazem dyrektora tygodnika Katolickie Noviny oraz Antona Nauwirtha, honorowego przewodniczącego partii Chrześcijańsko Demokratycznej (Kdh), ambasadora Republiki Słowackiej przy Stolicy Apostolskiej. Wśród obecnych na sali był również nuncjusz apostolski biskup Nowacki i dwaj świadkowie kościoła słowackiego prześladowanego w czasie reżimu komunistycznego: Vlado Jukl i Silvo Kameric.

 

Litwa. Obrazy i listy wielkiego malarza

Wieczór z Van Goghiem

5 lutego w Wilnie, w sali parafialnej przy kościele św. Piotra i Pawła odbyłs ię wieczór poświęcony listom Van Gogha. Przygotowana została wystawa dzieł znanego malarza i odczytano fragmenty jego korespondencji z bratem Theo. Spotkanie zostało zoragnizowane przez Maryte Laliugiene odpowiedzialną za Centrum Rafaelis, która zajmuje się pomocą dzieciom i młodzieży "trudnej" poprzez terapię opartą na aktywności artystycznej. Wśród obecnych na sali osób, w sumie około czterdziestu, byli wolontariusze Centrum Rafaelis, które właśnie w tym miejscu prowadzi swoją działalność, zaproszeni przez Maryte znajomi, oraz przyjaciele z CL, którzy uczestniczyli w podobnym spotkaniu zorganizowanym przez wspólnotę Ruchu, chcieli zaproponować ten gest zwracając uwagę na przekład listów Van Gogha. Podsumowując spotkanie Maryta zaprezentowała fragmenty tekstów ks. Giussaniego oraz przedstawiła znajomym i wolontariuszom centrum przyjaciół z Ruchu, o których wcześniej często wspominała. Uczestniczący w spotkaniu dwaj nauczyciele jednej ze szkół zaproponowali, aby spotkanie jeszcze w tym samym miesiącu powtórzyć w ich szkole. W taki sposób wystawa obrazów i listy Van Gogha dotarły do studentów Instytutu Sztuki w Wilnie.

 

Russia Cristiana

Podróż na wyspy Sołowieckie

Uczestnicy podróży na wyspy Sołowieckie nad Morzem Białym zoragnizowanej przez stowarzyszenie Russia Cristiana przesłali krótkie świadectwo.

Zwiedzialiśmy miejsca sowieckich łagrów, które w latach 20. i 30. minionego wieku były sceną zabójstwa dziesiątków tysięcy osób z różnych grup społecznych, między innymi licznych katolików i prawosławnych, osób duchownych oraz świeckich. Modliliśmy się razem i celebrowaliśmy Eucharystię w miejscu spoczynku licznych męczenników. Powierzyliśmy im lud naszego Ruchu i cały Kościół, prosząc, aby pamięć o ich ofierze pomogła nam być bardziej świadomymi piękna i prawdy, które pochodzą z wiary w Jezusa Chrystusa. Wiary potwierdzanej dawaniem świadectwa tam gdzie żyjemy i pracujemy. Jesteśmy wdzięczni ks. Giussaniemu za jego ojcostwo.

 

Hiszpania. Biskup Cordes w Madrycie

Paweł powiedział prawdę

3 kwietnia biskup Paul Josef Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum, spotkał się w Madrycie ze wspólnotą CL, celebrujac dla niej mszę i uczestnicząc w kolacji z osobami z Ruchu. Przybywszy do stolicy Hiszpani, by zaprezentować swoją książkę L`eclissi del Padre na Uniwersytecie Św. Pawła-Ceu w Madrycie razem z kardynałem Rouco Varela, biskup Cordes był bardzo ucieszony zaproszeniem otrzymanym od tak przemieniającego miejscową rzeczywistość Ruchu. W homilii podczas mszy św. ze wspólnotą CL mówił o trudnościach obecnej sytuacji, w nawiązaniu do wojny w Iraku. Wspomniał wysiłki Papieża, który "nie przestaje obwieszczać, że zbawienie pochodzi od Chrystusa". Cytując list św. Pawła do Efezjan: "On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części ludzkości uczynił jednością", biskup Cordes przypomniał że CL - jedna z grup, które "w Kościele sa zaczynem jedności", stała się nadzieją dla innych, przez to, że stawia "Komunię" jako istotny element poszukiwania życia pokojem Chrystusowym. "Wy sami - zakończył - jesteście dowodem, że Paweł powiedział prawdę".


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją