Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 1997 > Biuletyn nr 2-3 (35-36) marzec-kwiecień

Ślady, numer specjalny / 1997 (Biuletyn nr 2-3 (35-36) marzec-kwiecień)

O naturze ewangelizacji

Spotkanie kleryków, które odbyło się 1-2 kwietnia 1998 roku w Kielcach

Wojciech Janusiewicz


Czternastoletnia historia obecności w Polsce ruchu kościelnego "Komunia i Wyzwolenie" jest już na tyle bogata, że pojawiła się grupka tych, którzy żyjąc charyzmatem Ruchu odkryli w sobie powołąnie kapłańskie. Kilka lat temu niektórzy z nich, inspirowani słowami Jana Pawła II z Adhortacji „Pastores dabo vobis” o roli ruchów kościelnych w formacji do kapłaństwa, odczuli potrzebę zainicjowania spotkań kleryków.

W dniach 1-2 kwietnia br., tym razem w Kielcach, odbyło się już piąte takie spotkanie. Jego temat brzmiał: „Ewangelizacja: trwanie orędzia”. Zjechali się do Kielc alumni trzynastu wyższych seminariów diecezjalnych i dwóch zakonnych z całej Polski, a obecność dwóch Rosjan nadała spotkaniu charakter międzynarodowy.

W trakcie spotkania zwrócono szczególną uwagę na samą naturę ewangelizacji. Człowiek w swoich dziejach nieubłaganie odczuwa istnienie Boga i pozostając o własnych siłach zdany jest na poszukiwanie Go „niejako po omacku”. I oto w historii pojawia się chrześcijaństwo. W tym poszukiwaniu Boga stanowi ono prawdziwy przewrót, ponieważ w chrześcijaństwie sam Bóg wychodzi z inicjatywą w stronę człowieka. Jakże przekonujące są słowa Jana Pawła II z Listu apostolskiego „Tertio Millenio Adveniente”: (…) tutaj dotykamy punktu istotnego, odróżniającego chrześcijaństwo od innych religii, w których wyraża się od samego początku poszukiwanie Boga ze strony człowieka (…). To już nie tylko człowiek szuka Boga, ale Bóg sam przychodzi” (n. 6). Natomiast w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży Ojciec Święty, tuż po wzruszającym opisie spotkania Jana i Andrzeja z Jezusem nad brzegiem Jordanu, stwierdza iż: „W realizmie tego zaskakującego spotkania (…) odnajdujemy początek każdej drogi wiary” (n. 2). Dlatego ewangelizacja będzie owocna wtedy, jeśli jej treścią będzie osobiste doświadczenie spotkania z Chrystusem. „Chrześcijanie – czytamy dalej w papieskim orędziu – nie są uczniami jakiegoś systemu filozoficznego; swą mężczyznami i kobietami, którzy poprzez wiarę doświadczyli spotkania z Chrystusem (por. J 1,1-4)”.

Dodajmy, że nieocenioną pomocą okazała się, wydana ostatnio przez Bibliotekę Niedzieli, książka założyciela ruchu „Komunia i Wyzwolenie” księdza Luigiego Giussaniego pt. Czas i świątynia. Całe spotkanie kieleckie prowadził ks. Józef Adamowicz, odpowiedzialny za ruch „Komunia i Wyzwolenie” w Polsce. Wielu uczestników – również tych obecnych po raz pierwszy – wyraziło chęć spotkania się w przyszłości. A zatem… do zobaczenia!


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją