Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 1996 > Biuletyn (29) marzec / kwiecień

Ślady, numer 2 / 1996 (Biuletyn (29) marzec / kwiecień)

Listy - Relacje - Notatki

Zdzieszowice: Region opolsko-gliwicki. Spotkanie karnawałowe

Kornelia Bosowska


17 lutego br. Tradycyjnie juz odbyło się w Zdzieszowicach spotkanie karnawałowe dla całego regionu opolsko-gliwickiego. W spotkaniu uczestniczyli przyjaciele z ruchu i zaproszeni goście (m.in. ks. Antoni Komor – proboszcz parafii w Zdzieszowicach wraz ze swoimi wikarymi).

 

Sensem takiego spotkania, również tego spotkania karnawałowego, było to, że każde ludzkie działanie wypływa z najgłębszego Sensu, za którym tęskni ludzkie serce. Dlatego rozpoczęliśmy od modlitwy i Szkoły Wspólnoty, którą poprowadził ks. Joachim Waloszek, a treścią której była medytacja nad II rozdziałem tekstu ks. Giussaniego „Wiara jest wędrówką spojrzenia”.

 

Dlaczego wiara jest wędrówką spojrzenia? Trzeba pozostawać nieustannie i wciąż od nowa pod wrażeniem spojrzenia Kogoś Innego, ponieważ w tym spojrzeniu „ogniskuje się” sposób patrzenia na całą rzeczywistość. W naszej przyjaźni chodzi o takie odniesienie do charyzmatu, aby pozostawać w takiej właśnie synowskiej więzi, a nie tylko nauczyć się czegoś i przyswoić sobie jakieś kryterium.

 

W II rozdziale medytowanego tekstu ks. Giussani wydobywa newralgiczne punkty wydarzenia chrześcijańskiego jednego z uczestników, który powiedział, że nie miałoby sensu to, co było potem (zabawa, choć piękna i wesoła), gdyby nie było tej pierwszej części.

 

W dalszej części spotkania przyjaciele ze Zdzieszowic przygotowali bardzo smaczny i obfity poczęstunek. Podczas trwającej biesiady rozpoczęły się występy artystyczne połączone z propozycjami zabaw, śpiewów i tańców, przygotowane przez poszczególne wspólnoty i prowadzone przez ks. Jurka Krawczyka i Małgorzatę Dominikowską. Do zabawy spontanicznie przyłączali się wszyscy uczestnicy.

 

Spotkanie zakończyliśmy modlitwą i podziękowaniem gospodarzom za zaproszenie. Trzeba dodać, że Teresa Kierel i wspólnota zdzieszowicka zawsze zaprasza na Karnawał do Zdzieszowic. Zabierając głos na końcu spotkania Teresa wyraziła wdzięczność uczestnikom za obecność dodając, że dla niej osobiście było to miejsce przywołania i ponownego spotkania.

 

Kornelia Bosowska

 

Ps. W późniejszej rozmowie z Teresą dowiedzieliśmy się, że ks. Proboszcz Komor powiedział, że dla parafii i dla niego zaszczytem było to, że nasze spotkanie karnawałowe odbyło się właśnie w Zdzieszowicach.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją