Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 1993 > Biuletyn (12-13) styczeń / marzec

Ślady, numer specjalny / 1993 (Biuletyn (12-13) styczeń / marzec)

Listy - Relacje - Notatki

Spotkania studenckie w Polsce

Notaki ze spotkań Szkoły Wspólnoty prowadzonych przez naszych przyjaciół z Włoch Davide i Paolo, z udziałem studentów z Krakowa, Opola i z Wrocławia


20.06.92 „Utrata wolności”

Powszechnie wolność jest rozumiana jako zdolność wyboru. Według ks. Giussaniego wolność jest to zdolność osiągnięcia szczęścia. Wolność jest dążeniem, jest przygodą. Z powodu tej przygody my jesteśmy razem, ale to ktoś inny stanął na naszej drodze i nas zebrał.

Świat nie spełni pragnienia spełnienia ciebie, choć wyznacza ci kanony twego szczęścia (dom, samochód, kobieta). Z tego niewolnictwa możesz wyzwolić się tylko przez ascezę. Jaka jest relacja między ascezą a spotkaniem? Spotkanie mnie oszałamia i dlatego chcę w nim trwać. Wtedy rozumiem, że muszę nad sobą pracować, aby moje życie stało się piękniejsze – to jest prawdziwa wolność. Wolność jest przede wszystkim przylgnięciem.

Ks. Giussani powiedział niedawno: „Bądźcie razem zjednoczeni z tym, który prowadzi Ruch. Nie łudźcie się, że będziecie wolni bez pójścia za. W tym pierwszym spotkaniu Bóg dał światło i ulgę światu”.

10.10.92 Pierwsze spotkanie w nowym roku akademickim

Punktem pracy tego roku powinna być misja. Ponieważ misyjność pozwala przezwyciężyć wszystkie problemy, które ma człowiek, a to rozgrywa się w ramach pewnej obecności. Podejmujemy inicjatywę, aby uczynić widocznym to, czym jest Towarzystwo; aby zaproponować każdemu to, co spotkaliśmy.

Człowiek porusza się z powodu zdziwienia Wydarzeniem, które spotkał. Poprzez proste gesty pomocy przechodzimy w nowy lud – w nowego człowieka (to może być wspólna nauka, ulotka, zaproszenie na szkołę wspólnoty). Ważne jest abyśmy wspierali się w tych gestach.

19.12.92 Refleksje po spotkaniu w Łodzi

Ważne jest, że to co się stało w twoim życiu jest prawdziwe dla ciebie tzn., żeby każdy, kto patrzy na ciebie mógł się zdziwić, że wszystko to co robisz, robisz z innym smakiem. Ruch jest życiem, nie opowiadaniem. Można się obejść bez opowiadań, ale nie można się obejść bez pięknego życia, bez ludzi, którzy mają twarz (wiedzą po co żyją i żyją pięknie). Z komunii rodzi się wyzwolenie tzn. w sposób prawdziwy przeżywana codzienność. Bez komunii nie ma wyzwolenia. Tym, co porusza jest przyjaźń. Trzeba, aby przyjaźń między nami była coraz bardziej prawdziwa. Przyjaźń jest drogą do przeznaczenia nas wszystkich. To jest droga narodzin Wspólnoty. To jest wierność Wydarzeniu Chrystusa.

23.01.93 Wstęp do „U źródeł chrześcijańskiego roszczenia”

Najważniejsze dla człowieka jest znać odpowiedź na pytanie kim jestem? Podłożem jest pragnienie szczęścia. Człowiek zaczyna mówić „ja”, kiedy jest świadomy rzeczywistości w której żyje: jest otwarty na to, że cała rzeczywistość otwiera go na Boga. Jednak Tajemnica objawia się! My, którzy jesteśmy głupi możemy jej dotknąć, przybliżyć się do Niej. Po to aby dysproporcja między nieskończonym Bogiem, a mną nie była beznadziejna stał się FAKT, WYDARZENIE, które ty rozpoznajesz. Najbardziej mądrą postawą jest pragnąć tego się uczyć, i jeśli jesteśmy razem, to jesteśmy właśnie po to.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją