Ślady
>
Archiwum
>
1992
>
Biuletyn (7) marzec
|
||
Ślady, numer 2 / 1992 (Biuletyn (7) marzec) Ruch CL Zadanie Bractwa Wywiad z kardynaĹem Eduardo Pironio tĹum. ks. Joachim Waloszek Podczas wizyty na zeszĹorocznych rekolekcjach Bractwa ksiÄ dz KardynaĹ powiedziaĹ: ÂŤwasza droga jest droga prawdziwej komunii i uczestnictwa⌠ktĂłre staje siÄ posĹannictwem ewangelizacyjnym i obecnoĹciÄ przeksztaĹcajÄ cÄ spoĹeczeĹstwoÂť. Czy mĂłgĹby KsiÄ dz przybliĹźyÄ znaczenie owej ÂŤdrogiÂť, ktĂłra okreĹla zadanie Bractwa? StaraĹem siÄ podkreĹliÄ te trzy idee, ktĂłre sÄ mi bardzo drogie, poniewaĹź przedstawiajÄ syntezÄ Christifideles Laici i wyraĹźajÄ tajemnicÄ KoĹcioĹa â komunii misyjnej, a mianowicie: chrzeĹcijanie Ĺwieccy na drodze do ĹwiÄtoĹci wewnÄ trz KoĹcioĹa komunii umiejscowionej misyjnie w Ĺwiecie jako ÂŤpowszechny sakrament zbawieniaÂť. Idea drogi ĹwiÄtoĹci (wÄdrĂłwki ku ĹwiÄtoĹci) zjawiĹa mi siÄ, przy tamtej okazji, pod wpĹywem wraĹźenia wywoĹanego zadziwiajÄ cÄ rzeczywistoĹciÄ piÄtnastu tysiÄcy czĹonkĂłw Bractwa gĹÄboko skupionych na rekolekcjach. Idea komunii i uczestnictwa wydaje mi siÄ byÄ istotna ze wzglÄdu na samÄ naturÄ Bractwa, powoĹanego do przezywania w KoĹciele â zarĂłwno partykularnym jak i powszechnym â tajemnicy komunii trynitarnej. W koĹcu, idea posĹannictwa ewangelizacyjnego, poza tym, Ĺźe uwypukla istotnÄ naturÄ misyjna KoĹcioĹa, chce podkreĹliÄ specyficzna identycznoĹÄ Bractwa, powoĹanego, aby ĹźyÄ Chrystusem w Ĺwiecie, uobecniaÄ Go, pracowaÄ na rzecz gĹÄbokiej przemiany Ĺwiata wedĹug wartoĹci i wymogĂłw Ewangelii.
KsiÄ dz KardynaĹ jest odpowiedzialny w sposĂłb szczegĂłlny za animacje Ĺwieckich chrzeĹcijan; jakiego wkĹadu oczekuje od takiego stowarzyszenia jak Bractwo? Ĺťe pomoĹźe Ĺwieckim, by byli rzeczywiĹcie obecni i czynni w Ĺwiecie jako ÂŤforma ChrystusaÂť. Ĺźe bÄdzie przede wszystkim ÂŤszkoĹÄ ĹwiÄtoĹciÂť, gdzie uczniowie Jezusa uczÄ siÄ sĹuchaÄ i ĹźyÄ SĹowem BoĹźym i realizowaÄ je w codziennym Ĺźyciu: Ĺźywe Ĺwiadectwo Chrystusa. Ĺźe pomoĹźe ÂŤformowaÄÂť Ĺwieckich w wewnÄtrznej jednoĹci miÄdzy wiara i Ĺźyciem, kontemplacjÄ i akcjÄ . Ewangelia i obecnoĹÄ w Ĺrodowisku rzeczywistoĹci tego Ĺwiata. Ĺťe zachÄci do obecnoĹci i aktywnoĹci misyjnej Ĺwieckich chrzeĹcijan na nowych areopagach, gdzie Chrystus ciÄ gle jest ÂŤBogiem nieznanymÂť.
Jakie jest pierwszorzÄdne zadanie Bractwa w obliczu wzmagajÄ cej siÄ dechrystianizacji, ktĂłrej ulega wspĂłĹczesny Ĺwiat? W konsekwencji tego, co powiedziaĹem wczeĹniej, wydaje mi siÄ, Ĺźe zadaniem pierwszorzÄdnym Bractwa jest dynamizm misyjny nowej ewangelizacji, zwĹaszcza w obszarze kultury, szkoĹy i pracy, na polu socjalnym, ekonomicznym i politycznym, w Ĺrodowisku uniwersyteckim i w relacjach miÄdzynarodowych. ĹťyczyĹbym sobie z caĹego serca, Ĺźeby te perspektywy misyjne i zaangaĹźowanie koĹcielne Bractwa stawaĹy siÄ coraz bardziej znakiem pĹodnoĹci i nadziei w tym opatrznoĹciowym momencie KoĹcioĹa dla Ĺwiata. tĹum. ks. Joachim Waloszek
|