Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 1997 > Biuletyn (34) styczeń - luty

Ślady, numer 1 / 1997 (Biuletyn (34) styczeń - luty)

CL w cyberprzestrzeni

„Cyberprzestrzeń”: cyber - dlatego, że informacje przesyłane są w postaci cyfrowej; przestrzeń - dlatego, że praktycznie nie ma granic, których nie przekroczy. Mowa oczywiście o Internecie. Dla jednych słowo "Internet" brzmi bardzo tajemniczo, inni - słysząc je - uśmiechają się pod nosem.

Jerzy Bosowski


Internet to po prostu ogólnoświatowa, gigantyczna sieć komputerowa. Tak jak ludzie mogą do siebie telefonować na całym świecie, tak też komputery mogą „telefonować do siebie”. W ten sposób można poprzez sieci komputerowe wymieniać informacje. Internet jest siecią sieci, nazywaną też „światową pajęczyną” (World Wide Web, lub w skrócie WWW). Dzięki temu, że istnieje „pajęcza” sieć komputerowa, nie ma większego znaczenia gdzie znajduje się nadawca, a gdzie odbiorca informacji.

Skoro istnieje nowe narzędzie komunikacji, dlaczego nie wykorzystać go do celów ewangelizacji? Przecież Jezus przed swoim Wniebowstąpieniem nakazał: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”... (Mk 16, 15). Dla chrześcijanina nie ma znaczenia narzędzie ewangelizacji. Ważna jest sama Dobra Nowina i osoba Jezusa. Dlatego też nikogo nie dziwi już fakt wykorzystania do tego celu prasy, radia czy telewizji. Od kilku lat jest nowe narzędzie: Internet.

Osoba i orędzie Jezusa to jest podstawowa racja, dla której również Comunione e Liberazione znalazło się w „cyberprzestrzeni”. Każdy, kto ma dostęp do Internetu może w dowolny programie do przeglądania stron WWW wprowadzić adres:

http://www.radio.opole.pl/~jbos/cl/index.htm [*]

Znajdzie tam (po polsku) strony o Ruchu, a na nich artykuły: Co to jest CL?, Szkoła Wspólnoty, Biuletyny, Plakaty, Ut unum sint, kontakty, Wydawnictwa i Katolickie strony. Strony przeznaczone są głównie dla tych, którzy nie spotkali się dotąd z Ruchem. Również ci, którzy traktują swoją wiarę poważnie i chcą nawiązać kontakt z ludźmi wierzącymi - mogą skorzystać z tych stron.

W artykułach o CL i Szkole Wspólnoty znalazły się teksty zamieszczone wcześniej w biuletynach. Strona o Wydawnictwach i Biuletynach - niestety - ciągle czeka jeszcze na opracowanie. Na stronie „Plakaty” udało się zamieścić chyba wszystkie plakaty, jakie pojawiały się w historii Ruchu. Szkoda tylko, że większości brak polskiego tłumaczenia tekstów. Również o fundacji „Ut unum sint” znalazła się strona. Dobrze by było w przyszłości zamieścić zdjęcia dzieci w ich domu w Świdnicy. Na stronie zatytułowanej „Kontakty” są daty, miejsca spotkań, adresy i osoby odpowiedzialne za Szkołę Wspólnoty w całej Polsce (niestety, nie wszystkie dane są aktualne). „Katolickie strony” zawierają adresy różnych innych wspólnot CL na świecie jak i odniesienia do różnych „katolickich miejsc” w cyberprzestrzeni. Internet został już tak pomyślany, że wystarczy tylko kliknąć myszą na jakimś adresie i po chwili możemy się przenieść na strony Ruchu w Stanach Zjednoczonych, Portugalii i oczywiście we Włoszech.

Od końca stycznia działa we Włoszech nowy serwer (tzn. komputer, na którym zamieszczone są strony WWW). Pod adresem: http://www.comunioneliberazione.org jest zamieszczona oficjalna strona Ruchu (w języku włoskim i angielskim). Tam m. in. można spotkać informacje o najnowszych wydawnictwach Ruchu, artykuły o CL itp. Znalazły się także linki (czyli połączenia) do stron „ruchowych” w USA, Portugalii czy do Polski.

Na koniec ważna uwaga: strony o CL nie są niczyją własnością. Albo lepiej: są własnością nas wszystkich. To że znalazły się na serwerze (komputerze) Radia Opole, to był tzw. „przypadek”. Zresztą w cyberprzestrzeni nie ma to większego znaczenia. Ważne jest to, że za treści tam zamieszczone odpowiedzialni powinni się czuć wszyscy, którzy są związani z Ruchem.

 

 


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją