Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2004 > marzec / kwiecień

Ślady, numer 2 / 2004 (marzec / kwiecień)

Życie CL. Ameryka Północna

Pokora Maryi drogą do prawdy

Wywiad z Sean`em P. O`Malleyem, arcybiskupem Bostonu

Michelle Riconscente


Bardzo poruszyły nas słowa wypowiedziane przez księdza biskupa, że Dziewica „pozwalała Bogu na to”, aby przez Jej „tak” mógł On wejść w świat. Jak postrzega Ksiądz nasze życie w CL jako echo maryjnego „tak”?

Wiara i pokora Maryi, Jej dyspozycyjność wobec Bożej woli, uczyniły z Niej tak mocne narzędzie. Na przykładzie Mary widzimy jak łaska przemienia nasze człowieczeństwo w coś pięknego i wiecznego w Bogu. Zdarzenie z Kany, kiedy zwykła woda, której ludzie używaja do obmywania sobie stóp, staje się najlepszym winem („posłuszna woda widzi swego Pana i staje się czerwona”) pokazuje, jak Boża łaska może przemienić nasze człowieczeństwo, szczególnie, gdy zachowamy w sobie pokorę Maryi i jej otwartość na Boga.

 

Patrząc dziś na nasz kraj, które miejsca najbardziej potrzebują przemiany?

Takich miejsc jest wiele i jedno jest pewne - powiedziałem już o tym prawnikom dwa tygodnie temu - nasz kraj cechuje duma (urbis).Uczyniła nas ona ślepcami wobec prawdy; tylko pokora może nam pozwolić odkryć prawdę. Może właśnie pokora Maryi pozwoliła Jej stać się całkowicie otwartą na prawdę, na Jezusa Chrystusa. Jeśli nie zdołamy stać się pokornymi jak Ona, nigdy nie będziemy umieli dostrzec prawdy.

 

Patrząc na obecność CL w diecezji, czy w innych miejscach, jakie chciałby Ksiądz Biskup dać nam wskazówki do kierowania naszą służbą, jakie winny być priorytety?

Oczywiście, żywię wielką troskę o ludzi młodych i wiem, że angażujecie się w tym kierunku. Dzisiejsza młodzież wydaje się być pokoleniem bardzo zagubionym. Katecheza stała się dla nich całkowicie niewystarczalna, a wielu po prostu odcięło się od reszty wspólnoty.

 

Dlaczego tak się stało?

Po soborze i zreformowaniu tekstów katechezy, pojawił się pewnego rodzaju zamęt. Odpowiedzialni bowiem byli ludzie, którzy zatracili wizje właściwego pojmowania naszej misji. Myślę, że podyktował to fałszywy irenizm w usiłowaniu akcentowania tego, co łączy nas z innymi Kościołami chrześcijańskimi, zamiast pokory, która cechowała nas wcześniej. Sądzę, że wpłynęło to negatywnie na nasze zadanie, przeszkadzając nam w całościowym spojrzeniu i przyczyniło się do zatraenia koniecznej przecież jedności. Ocalenie nie wydawało się wtedy być kwestią najważnijeszą. We wszystkim tym ma swój udział specyfika epoki, wielki postęp technologiczny, osiągnięcia nauki i medycyny. Zamiast czynić nas coraz bardziej pokornymi wobec prawdy, staliśmy się zbyt przekonani, że nie potrzebujemy Boga, że możemy całkowicie zaufać nauce i wiedzy. W obecnym świecie sława zastąpiła bohaterów. Myślę, że to jednoznaczna manifestacja swego rodzaju wartości, proponowanych naszej młodzieży. Stąd wysiłek CL, aby przekazać młodym wartości wiary i prawdy, Dobra Nowinę Chrystusa, jest największą misją i służbą jakie możecie oddać Kościołowi.

 

Biskup Sean Patrick O`Malley urodził się w 1944 r. Lakewood, w Ohio. Po ukończeniu studiów wstąpił w lipcu 1965 roku do Kapucynów. Nominowany na biskupa w 1984, sprawował urząd wikariusza w diecezji św. Tomasza na wyspach Vergini. W 1992 r. nominowany na biskupa w Fall River, w Massachusetts, gdzie pełnił obowiązki do 2002 roku. Następnie został przeniesiony do Palm Beach, na Florydzie. Obecnie, od lipca ubiegłego roku jest arcybiskupem w Bostonie.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją