Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2002 > Biuletyn nr 5

Ślady, numer specjalny / 2002 (Biuletyn nr 5)

Słowo wśród nas. Notatki na temat pamięci

Pamięć jako wydarzenie, które dzieje się teraz


Pamięć jako wydarzenie, które dzieje się teraz

 

Temat dzisiejszy, do którego jesteście przywołani, pamięć – życie chrześcijańskie jest pamięcią – jest podmiotem jakim, pozbawiony wszystkiego muszę teraz żyć... to wszystko, co chciałbym teraz wyrazić i czym teraz żyję, pamięć jest organem duchowym, uczuciowym i duchowym, chwytającym życie w całej jego sile. Mówiąc krótko, jaki sens ma życie, jaki sens miałoby moje życie, teraz, gdyby nie było pamięci o Chrystusie?

Powiedział to Mario, wydaje mi się, że to on; mówiąc ostatnim razem, przeczytał to zdanie: „To jest wydarzenie. Również chrześcijaństwo jest wydarzeniem, ale nie wydarzeniem, które się wydarzyło, lecz wydarzeniem jakie wydarza się teraz” (L. Giussani, Wydarzenie, potęga tajemnicy, Tracce, nr 3, 2001, redakcja).

Wydarzeniem, które wydarza się teraz. Kiedy ogarnia znudzenie, albo gdy dążenia nie można doświadczyć w najmniejszej części i – najważniejsza rzecz – nie jest nawet niejasno dotknięte (ale przez sytuację, w której ktoś się obraca jest osądzane)...: wydarzenie jest czymś, co wydarza się teraz. Wydarzenie jakie wydarza się teraz; a więc także w moich dniach, też najbardziej ciemnych i zachmurzonych, jest pięknie.

Nie jest więc porównaniem abstrakcyjnym, jest porównaniem dokładnie konkretnym: pamięć jest naszym organem, organem duchowym, który dostrzega w rzeczach – potrafi dostrzec w rzeczach – ich realną naturę. Pamięć jest wydarzeniem, które wydarza się teraz. Obojętnie w jakiej sytuacji ktoś się znajduje, pamięć jest wydarzeniem jakie wydarza się teraz, jest częścią tego wydarzenia, przynależy do was. A z przynależności do tego momentu wypływa potwierdzenie przynależności do tajemnicy Boga, którą jest Pan Jezus, przynależności do Jezusa, bo Jezus jest człowiekiem, w którym Bóg złączył całą nieskończoną siłę tajemniczego potomstwa.

Dlatego proszę, aby także dla was pamięć była stanowczo podtrzymywana przez chęć uczestnictwa, przez pałające pragnienie Jezusa, radykalne i całkowite oddanie się Tajemnicy, Tajemnicy, dla objawienia której On przyszedł.

A ktoś nie może powiedzieć dom, jeżeli nie jest to miejsce gdzie wszystko opiera się na słowie pamięć, wszystko! Wszystkie czynniki domu określa to słowo, definiuje to słowo: pamięć. Dom jest miejscem pamięci w obojętnie jakim stanie, w obojętnie jakiej sytuacji, pamięć przemienia nasze dni.

Wszystkiego dobrego. Mówiłem aby was pozdrowić, ale też aby was pozdrowić z pragnieniem dołożenia szczypty do słodyczy, do głębi i do doskonałości, do której całe wasze życie zmierza.

Wszystkiego dobrego; są życzenia, które, nawet jeśli nie składa się ich formalnie, są formalnie najłatwiejsze do powiedzenia, do wyrażenia. Wszystkiego dobrego, aby wasz trud (ten, który pozostaje trudem ludzkim) był zwycięsko podtrzymywany przez to, co jeszcze nie jest dokonane ale co się dokonuje, to znaczy nasz związek z Panem.

Dlatego życie naszego domu musi być ożywione przez to, jak w jakiejkolwiek rodzinie, w jakimkolwiek domu, człowiek jest zaangażowany i jest czynnikiem wspomagającym, w trudach, w bólu, jak też w wyrażaniu radości.

 


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją