Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2001 > Biuletyn nr 4

Ślady, numer 1 / 2001 (Biuletyn nr 4)

Redakcja

Wychowanie i misja

Inauguracja roku pracy - Częstochowa 26.10.2001


Inauguracja roku pracy szkoły wspólnoty Ruchu Komunia i Wyzwolenie tradycyjnie już odbywa się na Jasnej Górze. Nie jest to przypadek. Poświęcając co dzień swoje życie Chrystusowi przez Maryję, pragniemy ten szczególny w roku moment przeżyć właśnie tu, gdzie najbliżej do matczynych rąk Madonny.

W tym roku do Częstochowy przyjechało ponad pięćset osób z wszystkich naszych wspólnot. Po Mszy świętej, koncelebrowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, odbyło się spotkanie w Auli Jana Pawła II. Odpowiedzialny krajowy Ruchu ks. Andrzej Perzyński przypomniał najważniejsze wydarzenia przeżywane we wspólnotach CL w minionym roku. Wskazał między innymi comiesięczne spotkania warszawskie osób prowadzących szkoły wspólnoty, pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę oraz wypracowanie naszego stanowiska w sprawie wyborów. Następnie ks. Fabio przedstawił temat - zadanie do tegorocznej pracy: wychowanie i misja.

W dzisiejszym świecie, skłonnym do zniechęcenia wobec doświadczanej kruchości wysiłków człowieka, do postawy rezygnacji i opuszczonych rąk”, my mamy inne podejście, bo spotkaliśmy Kogoś, Kto przekracza śmierć i pozwala mieć nadzieję wbrew nadziei. Zostaliśmy wychowani i jesteśmy wciąż wychowywani do wielkości modlitwy, do ciągłego błagania i krzyku w obliczu wszystkiego, co spotykamy - do pozostawania żywymi, poruszonymi, tak by nieustannie dawać sobie nawzajem świadectwo i nadzieję. Chrystus daje nam pewność pozytywności rzeczywistości i dzięki tej pewności możemy wytrwale podejmować rzeczywistość taką, jaka dziś jest. Podczas gdy inni nie mogą jej znieść, zostają przytłoczeni ogromnym ciężarem. Nie chodzi o jakieś idee, które trzeba rozważać, ale o poruszenie życia.

Przykłady tak rodzącej się, nowej postawy mogliśmy znaleźć w czterech wypowiedziach osób żyjących w różnych środowiskach. Szczególnie ciekawa była krótka relacja ks. Andrzeja Białka z jego pracy misyjnej w Uzbekistanie, gdzie - jak powiedział - rzeczywiście ważna jest osobista postawa świadka, nie słowa.

Świętowanie zakończyliśmy obiadem we wspólnotach i modlitwą w Kaplicy Cudownego Obrazu. Była to okazja do pierwszych gestów naszego wzajemnego świadectwa oraz doświadczenia radości i pokoju niesionych przez jedność naszych wspólnot.

Spotkanie częstochowskie było dla jego uczestników momentem bardzo pięknym, pozwalającym uświadomić sobie wielkość i nowość daru, jakim jest przyjaźń rodząca się przez spotkanie charyzmatu Ruchu Komunia i Wyzwolenie i zachęcającym do postawienia proponowanego kroku.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją